Dosya Ses ve Görüntü Sistemleri 30 TEMMUZ 2016 / 09:36

“Yatırım yapacaklar ilk önce ses ve görüntülü iletişim için ihtiyaç haritası çıkarmalılar”

Ses ve Konferans sistemlerinde kaliteden ödün vermeden maliyetleri çok daha uygun hale getiren çözümlerin mümkün olduğundan bahseden DBS Genel Müdürü Mahir Terzi, Full HD, Geniş Açı, 16X optik yakınlaştırma kabiliyetine sahip kameralarla toplantı odalarının çok daha net olarak diğer bölgelere aktarılabildiğine vurgu yapıyor. Bunun yanında günümüzde, H.264 HP ve SVC desteği sayesinde hem daha az bant genişliği hem de yüzde 20 seviyesine kadar paket kaybını engelleyen teknolojilerin mümkün olduğunu da belirtiyor.
Ses ve görüntü sistemlerinin teknolojiyle birlikte yaşadığı evrimin sağladığı faydalar hakkında bilgiler veren Mahir Terzi şunları söyledi: “Aynı anda dört bölge desteği ile başlayıp ihtiyaç halinde altı, sekiz ve 10 bölge desteğine kadar lisans ile arttırılan çözümler sayesinde, ilk maliyetler minimumda tutuluyor ve ileriye doğru büyüme destekleniyor. Kablosuz İçerik Paylaşımı sayesinde PowerPoint sunumları, online içerikler ve tablolar kablosuz olarak video konferans esnasında paylaşılabiliyor. Geleneksel içerik paylaşımındaki kablo karmaşasına son vererek tüm dikkatin yapılan konferansa verilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca kablosuz mikrofonlar sayesinde masa üstündeki kablo karmaşasına son verilebiliyor. Mobil destekli ürünler sayesinde artık Telefon, Tablet, PC den de konferanslara katılarak üretkenliği en üst seviyeye çıkarmak mümkün oluyor. Tabletler ile direk sunum yapılabilmesi, doküman üzerinde yapılan değişikliklerin karşı hızlıca iletilmesi ve aynı doküman üzerinde eş zamanlı çalışılabilmesi de mümkün oluyor. Bunun yanında bir diğer önemli özellik olarak toplantıların kayıt edilmesi ve canlı olarak yayınlanması gibi seçenekler de ses ve görüntü sistemlerinin yaşadığı teknolojik gelişimle iş süreçlerimize sağlanan faydalar olarak önümüze çıkıyor”.  
“Yatırım yapan şirketler bu sistemlerin verimli kullanıldığından emin olmak istiyorlar”
Konferans sistemleri üretimden perakendeye, sağlıktan finans ve eğitime kadar her sektörden kuruluşların hem şirket içi hem de şirkeler arası toplantı için harcadıkları zamanı ve maddi kaynağı azaltıyor. Aynı zamanda bu kurumların verimlerini arttırmalarına, eğitimi ve iletişimi kuvvetlendirmelerine de yardımcı oluyor. Video konferans çözümleri için yatırım yapan şirketler bu ürünlerin kurum içerisinde verimli kullanılabildiğinden emin olmak istiyorlar. Mevcut sistemleri ile de uyumlu olan, yeni teknolojileri de içinde barındıran çözümleri özellikle test aşamasında da görerek karar alıyorlar. Ürünlerin kullanıcı dostu olmasının ve kullanım sırasında sağladığı kolaylığın verimliliğin garantisi olduğunu vurgulayan Mahir Terzi Türkçe arayüzler ile anlaşılır bir içeriğe sahip olan sistemlerin de kullanıcılar için önde gelen koşullardan birisi olduğunu ifade ediyor. Şirketlerin büyüklüklerine ve çalışanlarının ihtiyaçlarına göre ürün ve çözümler çeşitleniyor. Mobil bağlantı desteği, toplantı kayıt ve yayın özelliği, çoklu bağlantı ihtiyacı isteyen müşterilerin video konferans sistemlerini daha etkili olarak kullanmasına imkân veriyor.
Kurumların bu alanda yapmayı planladıkları yatırımlara yönelik püf noktalarına değinen Terzi şunları söyledi: “Öncelikle kurumların ses ve görüntülü iletişim ihtiyaç haritası çıkarılması gerekiyor. Hangi bölge, şube veya çalışanların sistemi kullanacağı, kullanılacak olan sistemlerdeki özellikler toplantı odaları ve bu odaların ses-görüntü bağlantı ekipmanları, çoklu konferans yapma sayısı ve kapasitesi, kayıt-yayın istekleri, network ve altyapı kapasiteleri analiz edilerek en uygun çözüm projelendiriliyor. Yapılan pilot çalışma sonrasında da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığı, kullanım kolaylığı ve kullanıcıların adaptasyonu hem bilgi teknolojileri tarafı hem de diğer yöneticiler tarafından değerlendirilerek karar aşamasına geliniyor. Tabi ki en önemli etkenlerden biri de hedeflenen çözümün kolaylıkla kullanabilmesi, yapılan yatırımın en verimli şekilde geri dönüşümünün sağlanması”.
Altyapı ve iletişimde yaşanan hem teknolojik hem de sahip olma maliyetindeki gelişmelere bağlı olarak ses ve görüntü sistemlerinin de kullanımı çığ gibi artmaktadır.
Piyasa ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Mahir Terzi, Türkiye pazarının diğer pazarlara göre yoğun bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “En son teknolojileri barındırmak isteyen kurumlar çözümlerin getirdiği artıların hızlıca şirketleri içinde hayata geçirmek istiyorlar. Mevcut sistemleri olanlar da kapasitelerini artırarak yaygınlaştırma ve daha farklı alanlarda, iş verimliliklerini arttırmak için nasıl kullanacaklarını planlıyorlar. Şirket olarak sunduğumuz kısa ve uzun vadeli kiralama hizmeti sayesinde günlük, aylık, yıllık kiralama hizmeti seçen müşterilerimiz, sadece teknolojiyi kullanarak minimum maliyetler ile ana işlerine odaklanıyorlar ve teknolojinin nimetinden yararlanıyorlar”.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics