Dosya Ses ve Görüntü Sistemleri 14 MAYIS 2018 / 11:37

Müşterileri ile iletişimini dijitalleştirmeyen kaybedecek

Hızla gelişen ve yaygınlaşan Digital Signage teknolojileri Türkiye’de de büyük ilgi görüyor. Bankalar, mağazalar, sinemalar, restoranlar gibi pek çok yerde karşımıza çıkan dijital ekranlarla markalar müşteri memnuniyetini artırıyor ve kurumsal iletişimlerini güçlendiriyor. Digital Signage Sistemleri’nin günümüz rekabet ortamında firmalar için bir zorunluluk olduğunu belirten Sistem 9 Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Suzi Baharti, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünyada 'Digital Signage' olarak bilinen, bizim ise Türkiye’de 'Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları' adıyla yaygınlaştırdığımız sektör henüz çok genç. Potansiyelinin sadece yüzde 25’lik kısmının kullanılıyor olmasına rağmen dünyada 14 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaştı. Hayatın her alanında dijitalleşme artık kaçınılmaz hale geldi. Dolayısıyla kızışan rekabette rakiplerinin bir adım önüne geçmek isteyen her ölçekteki şirket artık dijitalleşmek zorunda. Gerek sektörün genç olması gerekse de önünde kullanılmayı bekleyen büyük bir potansiyel olması, geleceğinin parlak olacağını gösteriyor. Nitekim yapılan global araştırmalarda 2020 yılında sektörün Pazar büyüklüğünün 23 milyar doları aşacağı yönünde tahminler yapılıyor. Sektörümüzün Türkiye’deki gelişimine baktığımızda ne yazık ki sektörle ilgili ortada ciddi bir araştırma bulunmuyor. Aralarında bizim de bulunduğumuz ve toplamda piyasanın yüzde 90’nını kontrol eden 4-5 büyük firmanın yaptığı işlerden hareketle Türkiye’de pazarın henüz 50 milyon dolar üzeri seviyelerde bir hacmi olduğu tahmin ediyoruz.”Düşük maliyetli, doğa dostu çözümlere ilgi artıyor

Dijitalleşme tüm sektör ve alanlara yayılıyor. Bu arada tüm kurum ve kuruluşlar artık maliyetlerini azaltıp, doğa dostu çözümlere yöneliyor. Bu iki açıdan da baktığımızda sektörün önünün açık ve büyüme potansiyelinin güçlü olduğunu gördüklerini vurgulayan Suzi Baharti, “Şirketlere kurup yönettiğimiz dijital ekranlar baskı maliyetlerinde yüzde 40, enerji maliyetlerinde ise yüzde 30’a ulaşan bir tasarruf sağlıyor.  Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları, şirketlerin marka değerini yükseltirken, yöneticilere bilgi, duyuru ve mesajlarını anında ve tek merkezden güncelleme fırsatı sunuyor. Bu özelliklerin hepsini göz önüne aldığımızda, yeni nesil iletişim aracı olan dijital ekranlara talebin giderek artacağını görüyoruz. Artan talep, önümüzdeki dönemde kullanım alanlarını genişletip sektörü de büyütecektir ve satış sürecinde bu dijitalleşmeye ayak uyduramayan firmaların da varolması hiç kolay olmayacak. Aslında bakarsanız tüm sektörlerin bu teknolojilere ve çözümlere ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Evden adımınızı atıp is yerinize gelene kadar hayatın içinde olan birçok alanda ‘Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları’ var. Şimdilik ağırlıklı olarak bankalar, sinemalar, restoran ve fastfood zincirleri, perakende mağazacılık, turizm, sağlık, alışveriş merkezleri, fabrikalar gibi sektör ve alanlarda talepler alıyor” dedi.

Türkiye’ye kapalı devre TV yayıncılığını getiren öncü firmalar arasında yer alan Sistem 9, İlk olarak 2005 yılında kuaförlerde reklam verenler için indoor dijital mecra oluşturarak sektöre giriş yaptı. Suzi Baharti, bu süreci şöyle anlattı: “2007 yılına geldiğimizde ise o dönem özel bankalardan birinin pazarlama yöneticisi, benzer sistemin kendi banka şubelerine kurulması teklifiyle geldi. Bankaya kurduğumuz bu sistemi daha sonra, diğer bankalar da hızla takip etti. Ardından sinemalar, fastfood zincirleri, havayolu firmaları, üretim tesisleri, holdingler, mağazalar, derken geniş yelpazede birçok sektöre yaydık. Günümüzde 200’e yakın orta ve büyük ölçekli kuruma hizmet veriyoruz. 20 farklı ülkede 40 binden fazla ekranı yöneterek Türkiye ve Avrupa’da sektörün en büyükleri arasında ilk sıralara yerleştik. Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları söz konusu olduğunda öncelikle bunların 7/24 çalışır durumda olması büyük önem kazanıyor. Mühendislerimiz tarafından geliştirilen S9Vision Digital Signage yazılımımız, ekranları uzaktan yönetme imkânı sunuyor. Tamamen bize ait olan bu yazılımın yanı sıra, sektörün en tecrübeli içerik yönetim ve üretim ekibi, uzaktan erişimle ekran kontrolü yapan departmanımız, 81 ilde yerinde teknik servis hizmeti veren saha çalışanlarımız gibi hizmetlerimiz ile ‘anahtar teslimi’ hizmet veren tek firmayız. ‘Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler’ ilkemiz doğrultusunda tüm sektörlere Kurumsal TV, Dijital Menü Board, Video Wall, Toplantı Odası ve Otomasyona Sistemleri, İnteraktif ve LED ekran uygulamaları olmak üzere farklı ürünlerimizi sunuyoruz. Şirketlere sunduğumuz hizmet ve çözümlerle ilgili yapılan dünyada ki araştırmaları yakından izliyoruz. Araştırmalara göre, Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları şirketlere çeşitli avantajlar sağlıyor. Bu avantajları özetlemek gerekirse; dijital ekranlara yansıtılan bilgi, duyuru ve reklamların geri dönüşü oranı yüzde 83, satışları arttırma oranı da ortalama olarak yüzde 29 olarak belirtiliyor. Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları müşterilerin mağaza içindeki kalış süresini yüzde 30 artırırken, ödeme öncesi kuyruklarda algılanan bekleme süresini ise yüzde 35 gibi ciddi oranda azaltıyor. Son olarak is güvenliği ile ilgili bilgilendirmeler ile iş yeri kaza oranlarını yüzde 20 azalttığı da saptandı. Diğer yandan kurumların afiş ile postere dayalı baskı ve operasyonel maliyetlerini de ortadan kaldırdığı ve işletmelere bir katma değer sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sistem 9 olarak anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Donanım temin ve montajından yazılımı ile birlikte içerik üretim ve yönetimine, 7/24 teknik servis desteğinden uzaktan erişim ekran takibine kadar, uçtan uca müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu durumda bir sorunla karşılaşırsa tek muhatapları Sistem 9 oluyor. Dünyanın 18 ülkesinde hizmet veriyor olmamız, ülkemizden ve dünyadan bilinen markaların referanslarına sahip olmamız da çok önemli… Ve son olarak 13 yıl çok ciddi bir tecrübe. Bu tecrübeyle müşterinin ihtiyaçlarını doğru anlayıp bu ihtiyaca uygun çözümler üretmemizde bizi tercih etmelerine sebep oluyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics