Dosya Ses ve Görüntü Sistemleri 30 TEMMUZ 2016 / 16:19

Ses ve görüntü sistemleri ağ ve ekran teknolojileriyle şekilleniyor

İnsanlığın en önemli ihtiyaçlarından birisi olan iletişim isteği, yeni teknolojilerle sürekli olarak değişime uğruyor. Yöntemler, teknolojik altyapılar ve iletişim arayüzleri sürekli olarak evrim geçiriyorlar. Bu anlam ses ve görüntü sistemleri de sürekli değişen ve yeni teknolojilerin uygulandığı bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Hem karşılıklı hem de tek yönlü iletişim sağlamada, karşıdaki kullanıcıya ihtiyaç duyulan bilgilendirmeyi yapmada kullanılan ses ve görüntü sistemlerinin yaşadığı evrimde birçok teknolojik eğilimin de önemli bir katkısı mevcut. Örneğin M2M ve IoT odaklı gelişimle birlikte sürekli olarak ilerleyen ağ teknolojileri ses ve görüntü sistemlerinde de geleneksel yapının dışına çıkan uygulamaları beraberinde getiriyorlar.
Ses ve görüntü sistemleri bu yönüyle güvenlikten medya içeriklerine, pazarlamadan finansal hizmetlere birçok sektörde de kendine kullanım alanı bulabiliyor. Kurumsal kullanım kadar, bireysel kullanıma ve mobil uygulamalara yayılan bir çözüm yelpazesi bu başlıkta yerini alırken, 4.5G teknolojisi kurumsal hayatta bu sistemlerin kullanımını da artıracak bir unsur olarak gösteriliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, sabit internet kullanım miktarı bir önceki yıla göre yüzde 46,9 oranında, mobil internet kullanımı ise yüzde 88 oranında artış gösterdi. 1 Nisan 2016 tarihinde 4,5G'nin hizmete başlaması ile veri indirme ve yüklemede 10 kat daha fazla hız artışı sağlanırken, 33,5 milyon kişinin bu hizmete abone olarak kullanmaya başladığı belirlendi. Özellikle 4,5G teknolojisiyle büyük bir ivme kazanan mobil internet teknolojisi hem Türkiye’de hem de dünyada ses ve görüntü sistemlerinin uygulanabilirliğini çeşitlendirirken, hız ve kaliteli veri aktarımı açısından büyük avantajlar sunuyor.
Bunun yanında görüntü alanında geliştirilen teknolojilerin sağladığı yeni ekran panelleriyle birlikte geliştirilmesi devam eden şeffaf ve kıvrılabilen ekranlar özellikle ticari görüntüleme sistemleri olarak ele alabileceğimiz Digital Signage alanında ufuk açmaya devam ediyor.
ETİKETLER : 1082

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics