Dosya Ses ve Görüntü Teknolojileri 03 AĞUSTOS 2015 / 10:31

Dijital ekranlardaki reklamlar müşterinin yüzde 65’inin dikkatini çekiyor

Sistem 9 Medya İcra Başkanı Kaan Akın

Günümüzde perakendeden bankacılığa, sağlıktan eğitime, ulaştırmadan eğlence dünyasına kadar birçok sektör temsilcisi, mesajlarını hedef kitlesine doğru bir kanaldan ulaştırmak istiyor. Bu noktada karşımıza dünyada “Digital Signage-DS” diye bilinen, Sistem 9 Medya’nın Türkiye’de Kurumsal TV adıyla geliştirdiği dijital bilgi ekranları, kurum ve kuruluşlara sınırsız pazarlama içerik, kampanya ve promosyon yapma imkânı sunuyor.

DS’nin sahip olduğu potansiyelin dünya ve Türkiye’de küçük bir bölümünün kullanıldığını görüyoruz. Sektör dünyada 14,6 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaştı. Türkiye’de ise pazar henüz 700 milyon dolar seviyelerinde bulunuyor. Dolayısıyla önümüzde kat edilmesi gereken ciddi bir mesafe bulunuyor.

Kişiye özel olarak kurup yönettiğimiz kurumsal TV’ler (DS), artık büyüğünden küçüğüne her ölçekteki kurum, kuruluş ve şirkete uyarlanabilir hale geldi. Kurumsal TV, metin, video, resim ve grafik gibi içerikleri dijital bilgi ekranları üzerinden, hedeflenen kitlelere aktarıyor. Bilgi, yönlendirme veya içeren Kurumsal TV’ler, vitrin içi veya dışına dokunmatik ya da kiosk şeklinde konabiliyor. Sistem 9 Medya olarak kurup içeriklerini yönettiğimiz sistemler,  kurum ve şirketleri gereksiz kâğıt israfından kurtardığı için çevreci olarak kabul ediliyor. Sistem anında güncellenebilme özelliğinden dolayı önümüzdeki dönemde birçok sektör ve alana genişleyecek.

Gözlerinizi kapatıp bir an kendinizi,  kurup yönettiğimiz dijital ekranı vitrinine koymuş bir emlakçının önündeymiş gibi hayal edin. O emlakçıdan içeri girmenize gerek kalmadan, onlarca kâğıt arasında da kaybolmadan vitrinin dışında ekrana bir-iki dokunuşla kıstaslarınıza uygun olarak aradığınız ev veya ofisi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. İsterseniz kiralayacağımız yerin videosunu izleyip mekân hakkında daha fazla bilgi sahibi de olabilirsiniz. Hayal gibi görünen bu ve benzeri olaylar, yakın zamanda gerçekleşip hayatımızın bir parçası haline gelecek.

Ayrıntılı reklam ölçümlemesi yapabiliyoruz 

Sistem 9 Medya’nın grafik tasarım bölümü, karakter ve objelerin bilgisayar ortamında farklı metot ve tekniklerle 3D modellemesi yapıp, animasyon programlarıyla hareketlendiriyor. Multimedya hizmetler kapsamında şirketlere profesyonel şekilde video kurgu ve montaj hizmetleri de veriyoruz.

Kurup yönettiğimiz kurumsal TV’ler, kurum ve kuruluşların ürün ile hizmetlerini tanıtmada saygın bir pazarlama kanalı haline geldi. Kurumsal TV’lerin reklamlarını da gerçek zamanlı olarak ölçümleyebiliyoruz.  Müşterilerimiz için alışveriş merkezleri, kuaför salonları veya benzin istasyonlarında kurduğumuz dijital bilgi ekranını kaç kişi izledi, bunları yaş ve cinsiyetine göre ayrıntılı şekilde izleyip raporluyoruz. Raporlarımız reklam verenin işine çok yaradığından, sistemlerimiz çok tercih ediliyor.

Araştırmalar dijital bilgi ekranlarındaki reklamlarla müşterilerin yüzde 65’inin dikkatinin çekildiği ve bu oranın TV ile billboard’lardan daha yüksel olduğunu kanıtlıyor. Örneğin, perakende sektörüne yönelik olarak hazırlanan dijital bilgi ekranları markanın fark yaratmasını yüzde 84’e ulaştırıyor. Mağazaların reklam yüzü haline gelen kurumsal TV’ler, hedef kitlenin markayı daha iyi tanımasına yol açıyor.

Ayrıca yapılan ölçümlemeler, kurup yönettiğimiz kurumsal TV’lerin kurum ve kuruluşlarda müşteri bağlılığının artması, iletişimlerinin hızlanması, sabit maliyetlerinin düşmesi ve kurumsal imajların  güçlenmesine de olumlu katkı yaptığını ortaya koyuyor.  Türkiye’de 15 şehirde 500'ü aşkın kuaförde, 300’e yakın benzin istasyonu ve diğer farklı alanlarda kendimize ait dijital reklam ağını işletiyoruz. Bunlara ek olarak bu yıl kapalı alan dijital reklam alanlarını daha da büyütmek ve açık alan ekran uygulamalarına yatırım yapacağız.

 
ETİKETLER : 1032