Dosya Ses ve Görüntü Teknolojileri 03 AĞUSTOS 2015 / 10:34

Ses ve görüntü teknolojileri her kuşağa hitap ediyor

Arena Bilgisayar Kurumsal Ürünler Grup Müdürü Harun Özerkan

Ses ve görüntü teknolojilerindeki hızlı gelişmeler 5 duyumuzun en önemli ikisi olan “Görme ve Duyma” yetkinliğimizi hedef almış durumdadır.  Etrafımız geçmişte hiç olmadığı kadar fazla ve rahat erişilebilen radyo, televizyon, ses ve görüntülü görüşme sistemlerinin mobil ve sabit donanımları ile sarılmış durumda. Teknolojideki gelişim bizleri dijital reklam alanından eğitim alanına, sabit telefonlardan cep telefonlarına, sesli görüşmeden canlı görüntülü görüşmeye birçok alanda etkisi altına almış durumda.  Arena Value olarak bu alanlarda yer alan ürün ve çözümleri Arena’nın 25 yıllık ürün ithalat ve dağıtım deneyimini “Value” çözüm yaklaşımı ile birleştirip “Katma Değer” yaratarak aşağıdaki alanlarda müşterilerimize hizmet olarak vermek istiyoruz.

Duvarlara ve reklam panolarına yapıştırılan reklamlar artık günümüzün hızına ulaşamamaktadır.  Sürekli değişen ve gelişen ürünler ve fiyatlar, sıkça yapılan kampanyalar, reklam alanlarının gün geçtikçe artan maliyetleri ve reklamların hızlı değişebilir olması ihtiyacı dijital platforma taşınmayı zorunlu kılmıştır.  Günümüzde “Fastfood” olarak tabir ettiğimiz hızlı yemek sunan restoran zincirleri bile artık menü ve kampanya bilgilerini bu şekilde müşterilerine sunmaktadır.  Reklam panolarının dijitalize olması aynı zamanda sabit bilgi paylaşımından çoklu bilgi paylaşımına geçişi sağlamaktadır.  Büyük veri kullanımı ve analitik yazılımlar sayesinde dijital panolar çoklu bilgi paylaşımından reaktif ve interaktif bilgilendirme platformuna doğru adım atmaktadır.

Ses ve görüntünün sadece çocukların gelişiminde değil genç ve büyüklerin eğitiminde de önemli bir rol oynadığını uzmanlar kanıtlamış durumda.  Her kuşakta teknoloji ile daha da iç içe olduğumuz gelişen dünyamızda, ses ve görüntünün dijitaliz oluşumu da bir o kadar önem arz etmekte.  Bu gelişimler sayesinde eğitim, sabit yerlerde verilmekten çıkarak bilgisayar veya tablet aracılığı ile mobilite kazanmış ve sınır taşımaz bir şekil almıştır.  Artık canlı olarak yayınlanan bir ders veya çalışma, kayıt altına alınması durumunda, ilk dinlendiğinde anlaşılmamış veya kaçırılmış bir yer var ise kayıttan tekrar dinlenebilir olması sayesinde verimliği arttırmaktadır. Örneğin, medikal alanda nadir ve çok önemli ameliyatlar video konferans sistemlerinin yardımı ile bir üniversite hastanesinin ameliyathanesinden aynı anda dünyanın herhangi bir yerindeki birçok tıp üniversitesi hastanelerinin amfilerindeki öğrencilerin eğitimi için çok büyük bir rol oynamaktadır.

-          Tümleşik iletişim

Tümleşik iletişim, özetle yeni ve eski iletişim kanallarının birlikte kullanılması için birden fazla iletişim sisteminin dijitalize edilip birbirleri ile işbirliği ile çalışmasını tanımlar. Ses ve görüntünün dışında elektronik posta, SMS ve kısa mesaj aplikasyonları ile yapılan iletişim hızla artmaktadır.  Bu iletişimin özellikle iş dünyasında kullanılıyor olması kayıt altına alınabilmesini elzem kılmaktadır. Firmalar arasında kurulan kapalı ve açık devre iletişim kanallarının tek bir yapı altında toplanması artık mümkündür.

Bu çözümlerin hayata geçirilmesi sayesinde ofisten uzakta, internet bağlantınızın olduğu her hangi bir yerden tek bir platform üzerinden iletişimde bulunabilirsiniz. Bu platform ile sunum paylaşabilir, bu sunumu hazırlarken karşı taraf ile görüntülü toplantı yapabilir, başka çalışma arkadaşınız ile kısa mesajla bilgi paylaşımında bulunabilir, Dünyanın bambaşka bir yerinden bu görüşmeye bir başka arkadaşınız cep telefonu ile sesli bağlanabilir.

Ulaşımda ve mağazacılıkta ses ve görüntüleme teknolojilerinin kullanımı

Richard Branson, ses ve görüntüleme teknolojisini, 1989 yılında Virgin Atlantik hava yollarının “Business Class” yolcularına (Sony Video Walkmen ile) film kütüphanesi sunması ve ardından sadece iki yıl sonra bunu tüm yolculara sunulan bir hizmet haline getirmesi ile soktu.  Artık neredeyse tüm hava yollarında standart haline gelen ekranlar, daha sonra otobüs ve otomobillere taşındı. Şimdi taksilere yerleştirilen ekranlarda yayınlanan reklamların yanı sıra ekranın yanındaki USB giriş sayesinde cep telefonunuzu şarj edebilir ve bir yandan da cep telefonunuzdaki müzik video kliplerinizi veya filmlerinizi seyredebilirsiniz.

Mağazacılıkta, ürün hakkında detaylı bilgi sunan sesli video stantlarından tutun üzerinize giymeden çeşitli kıyafetlerin üstünüzde nasıl duracağını gösteren monitörlere kadar değişik şekillerde uygulamalar kullanılmakta.  Büyük veri toplama ve analitik yazılımlar ile siz mağazada gezerken en yakın ekranda size özel kampanya üretip sunan sesli ve görüntülü sistemeler çok yakında en sevdiğiniz mağaza ve süpermarketlerde sizi bekliyor olacak.
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN