Dosya Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi  16 NİSAN 2017 / 18:58

En zayıf halka maalesef insan!

Siber alanda "farkındalık" ne yazık ki genelde bir siber felaket ile karşılaşıldığında öne çıkıyor. Zaman zaman, tabiri caizse "Nasrettin Hoca'nın Türbesi” şeklinde her tarafı açık ama kapısı kilitli biçimde yapılandırılan bilişim sistemlerinde, zaten açıkça saldırılar fark edilemediğinden siber başlıklar gündemde yer alamıyor. Bu alanda henüz milli bir politika olmadığından, gerek KOBİ seviyesinden başlayan özel sektörde, gerekse kamu sektöründe siber farkındalığın yeterli seviyeye geldiğini söylemek için oldukça erken. Siber Güvenlik, e-Devlet ve e-Yönetişim Kıdemli Uzmanı Mustafa Afyonluoğlu, şu bilgileri paylaştı:

2000'li yılların başından itibaren yaşamaya başladığımız e-Devlet deneyimi gibi siber güvenlik de sadece teknolojiden ibaret zannedilip, BT birimlerinin sorumluluğuna verilmekte. Oysa en zayıf halkanın "insan" olduğu gerçeği gözden kaçtığı için bu girişim genelde yeterli başarının yakalanmasına engel olmakta. Önerilen doğru yaklaşım; özel sektörde veya kamu kurumlarında, en üst düzey yöneticiye doğrudan bağlı siber güvenlik yapılanmasının olması ve bu yapılanmadaki insan kaynağının teknoloji, hukuk, sosyoloji gibi çok disiplinli eğitime sahip olması, yeterli yetkilerle donatılması. İlk kural elimizdeki varlıkların farkına varmak, yani varlık envanterini hazırlamak, sonra da bunlardaki riskleri belirleyerek seviyelendirmek, yani önceliklendirme. Risk yönetiminin temel prensibi olan bu yaklaşım, NIST'nin siber güvenlik çerçevesinin de esasını oluşturmakta. Çalışanlarda, oluşacak siber riskin yıkıcı sonuçlarını somut olarak göstererek yeterli farkındalık ve sahiplenme oluşturulabilir. Sadece standart eğitimler, talimatlar veya taahhüt imzalatarak hukuki yöntemlere başvurmak, başarılı siber güvenlik yönetimi için yeterli ve doğru yaklaşımlar değil. Çalışan, önce ne yaparsa ne gibi riske sebep olacağı ve bunun sonuçlarının somut olarak neye yol açacağını bilirse, çalıştığı kurumun selameti için konuya sahip çıkar. Akabinde kurumsal güvenlik politikaları ve hukuki çerçeve işletilmeli.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN