Dosya Siber Tehditler ve Yeni Güvenlik Yaklaşımları 24 AĞUSTOS 2015 / 05:54

Güvenlik konusu dipsiz bir kuyu

Kobil Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta

Günümüzde iyi bir güvenlik çözümünün güvenlik işini kullanıcıya bırakmaması ve pek çok saldırıyı otomatik olarak durdurabilmesi gerekir. Bunun için hacker gibi düşünmek, dünyada söz sahibi olan pek çok güvenlik laboratuvarı ile iletişimde olmak, güncel saldırı yöntemlerini takip etmek ve her zaman saldırgandan bir adım önde olabilecek güvenlik mekanizmaları için Ar-Ge yapmak gerekir. Çağın en geniş platformu haline gelen mobil, siber suçların odağında yer alan platformların başında geliyor. Bu nedenle mobil de dahil olmak üzere tüm platformlarda aynı verimlilikle çalışan güvenlik çözümlerine önem verilmeli. Veri güvenliğine bir bütün olarak yaklaşılmalı, ancak her şeyden önemlisi de siber saldırıların kendini her geçen gün geliştiren doğasına karşı güvenlik hizmeti veren kurumların geride kalmaması gerekir. Bunun için de güvenlik yaklaşımlarının olmazsa olmaz parçalarından birisi olarak Ar-Ge’nin öne çıktığını söyleyebilirim.

Ülkemizde veri güvenliğine yönelik bilincin günden güne arttığını memnuniyetle gözlemliyoruz. Bu alanda dünya çapında uygulanan standartların daha hızlı bir şekilde yaygınlaşması gerekiyor. Şu anda bizim güvenli bankacılık konusunda işbirliği yaptığımız birçok banka, internet ve mobil bankacılık güvenlik ürünlerini kullanıp bunların kullanım yöntemlerine dair müşterilerini eğitiyor ve olası dolandırıcılık ya da hırsızlık suçlarının önüne geçmeyi başarıyor. Fakat daha fazla sektörün BT, ağ ve cihaz güvenliğine odaklanması gerek. Çünkü teknolojilerle birlikte iş dünyası da değişiyor. Türkiye henüz hazırlıklarını tamamlamamış olsa da, bu yönde olumlu ve hevesli adımlar atıyor.

Şu satırların okunduğu an dahi dünya genelinde binlerce siber saldırı gerçekleşiyor. Siber dünyada sürekli bir savaş yaşanıyor. Siber güvenliğin bilincine henüz varamamış bazı kurumların bu saldırılardan kötü etkilendiğini medya dünyasından takip edebiliyoruz. Bu tarz saldırılar sonucunda ortaya çıkan zararı gören Türk şirketler de güvenlik çözümlerine daha fazla eğilecektir. Dünyanın en çok siber saldırıya uğrayan ülkelerinden biri olan ülkemizde, son yıllarda farkındalığı arttırıcı çalışmalar yapılıyor, ancak tehlikenin boyutu çalışmaların hızlandırılmasını ve kapsamının genişletilmesini gerektiriyor.

Güvenlik konusu dipsiz bir kuyu. Güvenlik “yaptım bitti, oldu” denilerek ulaşılabilecek bir hedef değildir. Bu nedenle detaylı bir güvenlik politikası tüm şirketler için kritik öneme sahip. Oluşturulacak güvenlik politikası kapsamında şirket, ne istediğini tam olarak bilmeli, bu konuda eksik kaldığı yerde danışmanlık hizmeti ile uzman kişilerin bilgilerine başvurulmalı. Ayrıca şirketin kendi ihtiyaç ve kapasite gereksinimlerini doğru belirlemesi de önemli.

 
ETİKETLER : 1035
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN