Dosya Siber Tehditler ve Yeni Güvenlik Yaklaşımları 24 AĞUSTOS 2015 / 05:49

Yeterli bilinç hala sağlanamadı

ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan

Hem kurumlar hem de bireyler dijital dünyanın eskisi kadar güvenli olmadığı ve buradan ciddi zararlar görebileceklerini anlayacakları bir bilinç düzeyine gelmeli. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde özellikle KOBİ segmentinde ve ev kullanıcılarında maalesef bu bilinç yok. Hal böyle olunca, kötü niyetli yazılımlar milyonlarca bilgisayarda habersiz olarak çalışabiliyor, kullanıcılar farkında olmadan büyük saldırıların bir parçası olabiliyorlar.

Türkiye’de operasyonları regülasyonla belirlenmiş kurumlarda hem zorunluluk hem de güvenlik tehditlerinin fazla olması sebebiyle güvenlik konusunda yeterince çalışmalar yapıldığını söylemek mümkün. Özellikle finans, bankacılık, sigorta ve sağlık sektöründe hem işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi hem de kişisel bilgilerin korunmasına amacıyla güvenlik bilincinin yüksek ve yatırımların yeterli olduklarını ifade edebiliriz. Ancak farklı büyüklükteki özel kurumlarda ve maalesef kamuda yeterli bilinç sağlanabilmiş değil.

Bulut bilişim, mobilite ve sosyal ağlar sayesinde çalışanlar artık kurumlarda daha fazla tüketici odaklı uygulamaları kullanabilir hale geldiler. ZyXEL olarak, kurumsal dünyada akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve giyilebilir cihazların kullanımının giderek artmaya başladığı bu dönemde işletmelerin BT kaynaklarını daha iyi yönetmelerini ve olası güvenlik açıklarına karşı daha tedbirli olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Kurumların çalışanların kendi cihazlarını kullanma talebine sırt çeviremez ancak bunu iyi yönetebilirler. ZyXEL olarak kurumların UTM Firewall kullanarak yerel ağlarını ve kablosuz iletişim trafiğini de koruma altına almaları gerektiğine inanıyoruz.
ETİKETLER : 1035

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics