Sosyal Ağlar 05 AĞUSTOS 2014 / 08:16

‘Sürekli ve doğru’ ölçebildiğiniz sürece ‘yönetebilirsiniz’

Bölgesel büyümeyi desteklemek, Asya ve Orta Doğu’ya kadar bir ağ geçidi inşa etmek için ilk adımı Türkiye’de atan ve Türkiye mobil pazarına açılan adjust, Twitter Pazarlama Platformu Partneri olarak yeni ölçümleme tekniklerini sunuyor.

Mobil reklam ölçümlemesi ve uygulama analitiği platformu adjust, uygulama pazarlamacılarına kapsamlı bir iş zekâsı platformu sunuyor ve bu amaçla birçok sosyal medya yapısıyla bütünleşik durumda. Ads API programının bir parçası olan Mobil Uygulamalarda Geri Dönüşlerin Ölçümü (MACT) özelliğini destekleyen bir altyapı geliştirebilmek adına Twitter'a özel çözüm oluşturmak için bu bütünleşmenin sağlandığını söyleyen adjust Satış Müdürü Ender Özcan, bunun da müşterilerin etkin olarak iOS ve Android platformlarında Twitter uygulama pazarlama kampanyalarının başarısını ölçebilmesini sağladığına dikkat çekti. “Müşteriler Twitter Uygulama Kartı sayesinde uygulamalarının indirilmesini, indirilmelerin ne kadar verimli olduğunu veya kullanıcıların reklamla olan iletişimini ölçümleyebilecek” diyen Ender Özcan, “Twitter Uygulama Kartı, Twitter’da mobil uygulamaların tanıtımını yaparak indirilmelerini sağlayan bir teknoloji. Uygulama Kartı; isime, ikona ve açıklamaya yer verirken, uygulamanın sıralaması ve fiyatını da öne çıkarıyor” dedi. İşte bu yapıdaki detaylar ve hedefler:

Twitter’la işbirliğinin amacı ne ve bu, MACT sistemini nasıl geliştiriyor? 

Twitter mobil uygulama yükleme reklamları sunan en yeni sosyal medya şirketi. adjust da dünyada az sayıda seçilmiş resmi ortaklardan biri ve tek Avrupa şirketi. adjust birleşmesi ile müşterilerine iOS ve Android platformlarındaki Twitter uygulaması ile yayınladıkları pazarlama kampanyalarında ne kadar etkili olduklarını ölçmelerini sağlıyor. Bu da, uygulama pazarlamacı ve yayıncılarının en değerli kullanıcılarının nereden geldiğini ve pazarlama harcamalarından nasıl kazanç sağlayabileceklerini anlamaları için kendi uygulamalarının indirilme sayısı ve yeniden etkileşim sağlama kampanyalarını karşılaştırabilecekleri anlamına geliyor.

Twitter’dan başka sosyal medya ağıyla işbirliği var mı? 

Resmi Facebook Mobil Ölçüm Ortağıyız. Mobil uygulama yükleme kampanyaları ölçümlemesi için Facebook’la çalışan yine dünyada az sayıda seçilmiş resmi ortaktan biriyiz. adjust’un Tapjoy, Upsight, Mixpanel gibi 200’den fazla ağ ve ortakla birleşimi var. Ölçüm analizlerimizle bu ortaklar, müşterilerine kampanyaları için ek bilgiler sunuyor. Ayrıca, ağlara yeniden hedefleme kampanyaları için ek bilgi sunduğumuz bir veri programımız mevcut. Mobil uygulama yükleme reklamları sunan her sosyal medya platformuyla ölçüm ortağı olmayı hedefliyoruz.

Dönüşümleri ve yeniden hedeflemeleri nasıl ölçüyorsunuz?

Mobil ölçümleme bir kullanıcıyı ilk tıklamadan sonra kaynağa bağlama, yerleştirme ve yerleştirme sonrasında aktiviteyi takip etme sanatı. Bu, bir pazarlama kampanyası yatırımının geri dönüşünün belirlenmesi için kullanılan en önemli bileşenlerden. adjust, mobil ölçümleme için cihaz kimliği ve sayısal parmak izlerini kullanıyor. Cihaz kimliğe bağlı mobil ölçümleme süresi her yerde yedi gün. Bu da, ‘bir kaynağa tıklama, bir yüklemeye yedi güne kadar bağlanabiliyor’ demek. Yedi günden sonra da bu yükleme organik trafiğe bağlanıyor. Sayısal parmak izi ise bir tıklamayı 5 saatlik bir yükleme ömrüne bağlayabilmemizi sağlıyor. Bu aşamadan sonra, veriler belirli bir ölçümleme yapılamayacak düzeye gelene kadar değişmiş olabiliyor. Bir tıklamaya bağlanmayan yüklemelerin organik trafiğe katılacakları da akılda tutulmalı.

Mobilde bağlama atamanın farklı yönleri neler? 

İnternet dünyasında, uygun bir bağlama atamak basittir. Burada, bağlama genelde ziyaretçinin orijinini gösteren sitelere özel URL’lerinden veya cookie’lerle gerçekleştirilir. Mobilde ise bağlama bir uygulama yüklendiğinde atanır. Artık yüklemenin dönüşüm noktası olduğu zamanlardan ‘etkinliğin dönüşüm noktası’ olduğu zamanlara geldik. Bu yüzden kullanıcıları, onları tekrar o uygulamayla etkileşime geçiren kaynağa bağlamak (re-engagement) önem kazandı. Re-engagement kampanyalarında, uygulama halihazırda yüklü olduğu ve her kullanıcı yükleme sırasında belli bir kaynağa bağlandığı için kullanıcıların bu seferki kullanımlarının hangi kampanyadan ya da kreatiften geldiğini görmek amacıyla yeniden bir kaynağa bağlanmaları gerek.

Yani sürekli takip edilmesi gereken, biraz daha karışık bir iş söz konusu. 

Uygulama dünyasında, bağlama internette olduğu gibi gelişmiş ya da taneli değil. Bu, özellikle e-ticaret gibi kullanıcıların akıllı telefon yerine tabletlerinden alışveriş yapmaya daha eğilimli olduğu, belirli düşeyler için önem taşır. Tabletlerin mobil arenadaki işlem yüzdesi büyüyor. Bunun için internetteki ve yerel uygulamalardaki kampanyalar ve reklamlar için tekrar bağlama gerekir. Böylece e-ticaret mağazası sahipleri bu veriler doğrultusunda uygun komisyonu öderler. Bu nedenle, uygulama analiz ve ticari istihbarat şirketleri yayıncılara güvenilir re-engagement bağlama özellikleri sunmalı. Çünkü bu görev çok az yayıncının kendi başına yapabileceği bir iş. Bu işi iyi yapmak demek, her oturumun gözlemlenmesi ve her bir tıklamanın hangi üçüncü şahıs bağlamasından geldiğini anlamayı ya da bu tekrar bağlamanın doğrulanmasını içerir. Standart bir uygulama için oturum ve tıklama sayısının yüz milyonları bulan büyüklüğü düşünüldüğünde, bu iş teknik bir kabusa benzer.

2014 yılı hedefleriniz neler? 

adjust, Avrupa pazarının yüzde 80’ine sahip ve küresel düzeyde de yayılmış durumda. Türkiye’deki mobil dinamiklerin hızla gelişmesi ve pazarın büyümesi pazar payımızın artacağını gösteriyor. Türkiye pazarından sonra Ortadoğu’da, özellikle Arap ülkelerindeki pazarda da yer almayı hedefliyoruz.

Türkiye pazarında mobil uygulamaların gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Türkiye’de gittikçe büyüyen bir mobile yönelim var tüm dünyada olduğu gibi ve bu da mobil uygulamalarının kullanım ve indirilme sıklığını artırıyor. Mobil reklam pazarı da büyüdü. Pazarlamacıların mobil uygulama ölçüm ve analiz çözümüne ihtiyaçları var. Buradaki uygulama pazarı farklı. Türkiye’de mobil gelirin temeli reklamlar. Çünkü insanlar uygulama satın alma eğiliminde değiller. Bu da tıklamayı kaynağına bağlama sanatı olan ölçümü daha da önemli hale getiriyor.

Türkiye pazarında nasıl bir strateji ile ilerleyeceksiniz? 

Pazarlamacıların ve reklam verenlerin ihtiyacı olan mobil ölçüm bilgilerini sağlamayı hedefliyoruz. Mobil platformlara daha çok şirketin daha çok yatırım yapacağını düşünüyoruz. Son kullanıcılar bedava uygulama kullanma eğiliminde. Bu nedenle gelir modelimiz mobil reklamları esas alıyor. Pazardaki şirketler, mobil reklamlara yatırım yapıyor. Geçen yıl toplam mobil reklam yatırımı yüzde 24 artışla 44,8 milyon TL oldu. Bu, reklam bütçesi için oldukça yüksek bir değer.
ETİKETLER : adjust ender özcan

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics