Sosyal Ağlar 02 EYLÜL 2013 / 08:06

Bu devirde ‘arandığında bulunabilen olmak’ fark yaratır

Arama motoru optimizasyonu konusunda küresel farkındalığın bir yansıması olarak, Türkiye’deki ilk uluslararası zirve için hazırlıklar sürüyor.

Arama motoru optimizasyonu, bilinen kısaltmasıyla ‘SEO’ bu başlıkta en yenileri bir zirve ile katılımcılarla paylaşacak. Türkiye’deki SEO profesyonelleri, Türkiye’nin ilk uluslararası SEO etkinliği ‘SEOZONE’ buluşması için 21 Eylül’de İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda olacak. Zirve fikri, SEOZEO İş Geliştirme Yöneticisi Tuğçe Seven’in verdiği bilgiye göre, SEOZEO ekibinin kurucusu ve Genel Müdürü Yiğit Konur’un dünya çapında bir SEO etkinliği olan Mozcon’a katılmak istemesiyle ortaya çıktı. Mozcon, ABD’de düzenlenen, ‘dünya çapında SEO’nun en iyilerinin ağırlandığı’ bir konferans.
SEOZEO ise 2011 yılından bu yana SEO alanında Ar-Ge çalışması yapan ve danışmanlık hizmeti veren, Bilkent Cyberpark’ta faaliyet gösteren kurumsal bir SEO ajansı. Ekip, çoğunluğu ODTÜ, Bilkent Üniversitesi mezunları ve öğrencilerinden olmak üzere, toplam 14 kişiden oluşuyor. Seven eklemeden geçmedi: “Bu ekip, aralarında Evmanya.com, Morhipo ve Peak Games gibi kurumsal şirketlerin de bulunduğu referanslara kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti veriyor.”
Türkiye’de SEO başlığında birçok kurumsal yenilik yapmış bir ajans olarak, ‘Bunu neden Türkiye’de de gerçekleştiremeyelim?’ diye düşünen ekip, Türkiye’nin ilk uluslararası SEO konferansı fikrinin doğmasını sağlamış. İlk adımlar, etkinlik organizasyonu sorumluluğunun Mart ayında Seven’e verilmesiyle atılmaya başlanmış. Bu zirve ile hedef; küresel SEO devlerini, Türkiye’deki SEO profesyonellerini ve bu konuyla ilgilenen kesimleri bir araya getirmek. SEOZONE’un hedef kitlesi; kurumsal şirketlerin SEO, çevrimiçi pazarlama uzmanları ve bireysel olarak SEO ile ilgilenen, danışmanlık hizmeti veren SEO profesyonelleri.

Farkındalık gelişiyor
Etkinliğin konuşmacıları, dünyada SEO alanında profesyonel çalışan, en çok kaynak yayınlayan SEO ajanslarından ve şirketlerinden olacak. Seven, şu detayları paylaştı: “Etkinliğimizin aynı zamanda uluslararası sponsorluğunu yapan dünya çapındaki en büyük SEO analiz aracı MajesticSEO’nun kurucusu ve pazarlama direktörü Dixon Jones, dünyadaki en popüler SEO ajanslarından Distilled’da SEO takım liderliğini yapan Stephanie Chang, Google eski çalışanı Kaspar Szymasnki gibi isimler, SEOZEO’yu temsilen Yiğit Konur konuşmacı olarak yer alacak.”
SEOZEO ekibi etkinliğin tanıtımına yaklaşık 1 ay önce başladı, ama Seven’e göre, SEO ve çevrimiçi pazarlama uzmanları tarafında ilgi büyük. “Büyük e-ticaret sitelerinin SEO uzmanlarından, bankaların sayısal pazarlama uzmanlarına kadar kurumsal bir ilgi gözlemliyoruz” diyen Seven’in verdiği bilgiye göre, bireysel olarak SEO ile ilgilenen, küresel gelişmeleri takip eden SEO takipçileri de rezervasyon yaptırıyor.
Tuğçe Seven’e göre, bu konuda Türkye’de farkındalık; başkalarının sitelerine istenmeyen yollarla link ekleyerek arama motorlarında üst sıralara çıkmaya çalışmak gibi ‘etik olmayan’ bir durumdan, kurumsal tarafa doğru gelişiyor. Neredeyse tüm kurumsal şirketler SEO konusunda bir uzman istihdam etme ya da danışmanlık hizmeti alma yönünde hareket ediyorlar. Çünkü arama motorları tarafından bulunabilirlik, pazarlama faaliyetleri adına hayati önem taşıyor, ne hizmet verirseniz verin, insanların o hizmeti almak istediklerinde size ulaşabileceği en kolay ve ücretsiz kanal arama motorları. Seven de gelişimi şöyle anlattı:
“SEO, e-ticaret siteleri için revaçta. Bu hizmetin küçük ölçekte ve yeni girişimler için hayati önemi var. KOBİ’ler ve çevrimiçi platformdaki girişim projeleri, pazarlama faaliyetlerinin en başında SEO ile bilinirliklerini artırmayı hedefliyor.”

Dünya, arama motorlarının izinde

Tuğçe Seven’e göre, küresel pazarda SEO’nun ne kadar
önemli olduğunu anlamak için uluslararası çapta düzenlenen SEO konferanslarına bakmak yeterli. Her biri en az 3 - 4 gün süren bu konferanslardan her sene dünyada en az 30 adet düzenleniyor ve bu konferanslarda dünya çapında birçok SEO uzmanı en günceli paylaşıyor. “SEOZONE konuşmacılarının da yer aldığı Moz’un düzenlediği Mozcon ve Distilled’ın düzenlediği Search Love bunlardan ikisi” örneğini veren Seven, şu bilgileri ekledi:
“Bu konferanslardan ve güncel kaynaklardan takip ettiğim üzere, SEO uygulamaları web’i daha kullanıcı odaklı bir yer haline getirebilmek adına gelişiyor. Paylaşılabilir içerik üretimi, doğal yollardan link edinme bu konferanslarda yer alan konulardan. Bu etkinliklerde öne çıkan konulardan ilham alarak programımızı hazırlamaya çalıştık.”
ETİKETLER : Sayı:936

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics