Sosyal Ağlar 17 ŞUBAT 2014 / 08:12

Çevrimiçi alışverişte ezberi bozun, kıyafeti önce deneyin, sonra alın

Çevrimiçi kıyafet alırken, kendi bedeninize uygun olup olmadığını denemek, siparişi alıp deneyip hayal kırıklığı yaşamanın da önüne geçiyor. Bu 3D modelleme yapısını hayata geçiren Butix.net’in kurucusu, İHG Bilgisayar’ın Genel Müdürü Hasan Vatansever, bu modelleme yapısının yaratıcısı Rus şirketle güçlü bir işbirliğine imza attıklarını vurguladı. Rus şirketin geliştirdiği teknolojinin Türkiye dağıtıcılığını da üstlenen Butix.net, 2014’te bu yapıda beklentilerini ve projelerini anlattı.

n Butix.net, İHG Bilgisayar içinde nasıl bir konuma sahip?
Yaptığımız çok çalışma var ve Butix.net burada sadece bir parça. Hedefimiz; yazılım uygulamalarında uçtan uca müşteri talepleri doğrultusunda çalışmalar geçekleştirmek. Butix.net, e-ticaret alanında faaliyet başlığımız. Ayrıca örneğin bir belediye ile afet yönetim programı olarak web tabanlı projemiz var. Bu çalışmanın, ilerleyen süreçte diğer belediyelere yayılma ihtimali olabilir.

n Site nasıl doğdu?
6 aylık planlamanın sonucuydu. Çıkış noktamız bir e- ticaret yazılımı. Bir müşteri talebi ile bu yazılımı yazarken, işin detaylarını öğrenmiş olduk, isim tescilini yaptık. 24 Haziran’da site faaliyete geçti. Şu anda 50 bini aşkın üyesi var.

n Peki ya ‘Fitting Reality PROVA’ yapısı?
Kadın giyim ürünlerinde kullanıcının bir boy fotoğrafını sisteme eklemesi ile ürünleri deneme fırsatını yaratıyor, ürünün müşterinin üzerinde nasıl durduğunu gösteriyoruz. Böyle bir modelleme yapısının varlığından haberdardık. Dünyada bunu yapan birkaç şirket var. En başarılılardan biri Rusya, biri Tayvan’da. Rusya’daki yapı ile irtibata geçtik. Bütünleştirme temelli çalışmaları 2 haftada tamamladık. Bu sürekli geliştirilen bir süreç. Rusya ilerledikçe, biz de ilerliyoruz. Hatta belli konularda onları teşvik edip, destek veriyoruz. Sistem bir ‘sanal giysi deneme’ teknolojisi. İlk adım çekilen ürün görsellerinin 3D modelleme ile PROVA‘ya hazır hale getirilmesi. Ürün görselleri çekilirken, bu sistem için bir çekim daha yapılıyor. Çekilen görseller, 3D modelleme ile sisteme hazır hale getiriliyor. Sistem şu anda sadece kadın giyimleri için var. Yılın ilk çeyreğinde aksesuar kategorisinde, erkek ürünlerinde de kullanılabilecek.

n Kullanıcının bu yapıyı kullanmak için ne yapması gerek?
Kullanıcı PROVA‘ya girmek için ya shapeID hesabı yaratmalı ya Facebook kullanıcısı olarak shapeID sistemine üye olmalı. Boy resmini yüklerken aslında bu sisteme yüklüyor. Yüklediği boy fotoğrafı, denemek istediği her ürün için geçerli. Kullanıcı bu sisteme 1’den fazla fotoğraf yükleyebilir. Yapının mobil ve tablet desteği var. Ayrıca, talebe göre, gerçek mağazalarda da kiosk ile bu teknolojiyi sunabiliyoruz.

n Rus şirketle nasıl bir işbirliği var?
Bu yapının Türkiye dağıtıcılığını aldık. Bu şirketin sistemini kullanıyor, sistemi fikir alışverişi ile birlikte büyütüyoruz. Sistemi almak isteyen başka bir e-ticaret sitesi olursa, dağıtıcı olduğumuz için bizden temin edecek. Bu yapıyı tanıtmaya özen gösteriyoruz.
n Modelleme ne kadar sürüyor?
Rus şirkete ilk etapta 30-40 model vermiştik. 3-4 gün içinde bu modelleri hazır hale getirdiler. Onlar modellemeyi yapıp, bize onay için gönderiyorlar. Biz de beğenmediklerimizi kabul etmiyor, bir daha yapmalarını rica ediyoruz.

n Bu süreci de tamamen üstlenmeniz söz konusu olacak mı?
Böyle bir teknolojiyi kendi bünyemizde geliştirip daha iyileştirerek uyarlamayı düşünüyoruz, ama bir tarafta da yoğun programımız var. Belli bir olgunluğa eriştikten sonra, orta vadede bunu düşünebiliriz. Tek işimiz Butixnet olmadığı için görev paylaşımını doğru yapmak, doğru zamanı beklemek lazım.

n Potansiyele ve geri dönüşlere Rusya nasıl bakıyor?
Dönüşlerimize çok değer veriyorlar. Onlar da bu teknolojiyi yaymak istiyor. Bunu kullanan öncü şirketlerdeniz. Türkiye’de tekstil pazarının büyüklüğünü, çevrimiçi alışverişteki potansiyeli bildikleri için bize önem veriyorlar.

n Kullanıcılar neler istiyorlar?
Kullanıcı karşısında bir muhatap olmasını, bunun bir bilgisayar veya otomatik telefon çağrısı olmadığını bilmeyi, ikincisi verdiğiniz sözü tutmanızı bekliyor. İnternette inanılmaz yoğunluk var. Tüketici ise internetten ucuz değil, doğru ve vaat edilene uygun ürünü aldığını bilmek istiyor. Bir dönem internette insanlar sadece ucuz ürün istiyordu. Oysa ‘yüzde 100 orijinal’ diyorsam bu vaade uymalıyım. Tedarikçi ilişkilerimizde buna dikkat ediyoruz. Çünkü ürünün Türkiye’ye kaça geldiğini biliyor, sitelerdeki fiyatların ne kadar doğru olduğunu analiz edebiliyoruz. Müşterilerin farkındalığı gelişiyor. Sonuçta ‘marka bir ayakkabıyı 20 TL’ye satıyorum’ diyorsanız, burada bir soru işareti vardır ve tüketici artık bunlara aldanmıyor.

n Yeni kategoriler gündeminizde mi?
Evet. Sitede öne çıkan kategoriler dönem dönem değişiyor. Örneğin takıya yoğunluk veriyoruz ve Türkiye’de ilk kez çelik takıların satışını yapacağız. Bunlar alerji yapmayan normal çelik, ama altın ve gümüş görünümünde. Parfüm her daim sitemizde. Tekstilde de güçlenmeye çalışıyoruz.

n Siparişlerde hangi iller ön planda?
Anadolu’nun payı oldukça yüksek. En yüksek il ise İzmir ve siparişler İstanbul’dan yüksek.

n 2014 yılı hedefleriniz neler?
Planlı büyümeyi sürdürmek, ürün gamımızı daha da genişletmek önceliğimiz. Bizi farklı kılan PROVA yapısı. İHG olarak da şirketlerin ihtiyacı olan çözümleri, terzi usulü çalışarak, anahtar teslim ortaya koymayı sürdüreceğiz. Bunlar ağırlıklı web projeleri ve e-ticaret yazılımları. Bunlarla bütünleşik stok programı, stok yönetim yapıları da var. Kişiye ve ihtiyaçlarına uygun üretim yapıyoruz. Yerel yönetimlere yönelik projelerimiz de gelişecek.
ETİKETLER : Sayı:959

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics