Sosyal Ağlar 24 MART 2014 / 08:10

E-ticaretin muhafazakâr yüzü Sefamerve.com

Hedef kitlesi genç muhafazakâr kadın olan Sefamerve.com’un hem Türkiye’de hem de yurtdışında kısa zamanda yakaladığı başarısının altında doğru sosyal medya yönetimiyle yakaladığı marka sadakati yatıyor.

Sadece Türkiye’de değil yurtdışında da hizmet veren e-ticaret sitesi Sefamerve.com, “Red Herring Global Top 100”e girmeyi başarmış. 2. yılını bitiren, muhafazakâr kadına yönelik giysi markalarını bir araya getiren e-ticaret sitesinin 3 milyonun üzerinde Facebook üyesi bulunuyor. Socialbakers’ın yapmış olduğu son ölçümlemelere göre, Sefamerve.com son bir yıllık büyüme oranı ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 17. markası oldu. Bunu yanı sıra Socialbakers Ocak 2014 Türkiye sosyal medya raporunda, site Facebook’ta en fazla etkileşim alan paylaşımla ilk sırayı aldı.
Sefamerve.com’un kurucu ortağı Mehmet Okur ile başta sosyal medya stratejileri olmak üzere başarılarına etki eden faktörleri konuştuk.

Müşteri ilişkileri yönetimi çoğunlukla Facebook üzerinden
Türkiye’deki ilk sosyal e-ticaret platformu olduklarını vurgulayan Okur, telefonla da sipariş aldıklarını ancak sosyal ağları özelikle Facebook’u çok iyi yönettiklerini, hedef kitlelerine ulaşmada, satış öncesi ve sonrası müşteri desteğinde önemli yere sahip olduğunu vurguladı:
“Sorulara yanıt veren ve Facebook hesabımızı yöneten yaklaşık 10 kişilik bir ekibe sahibiz. Olumsuz yorumları silmiyor, gelen sorulara anında yanıt veriyoruz. Bazen kullanıcılar kendi aralarında yorumlar yaparak bizden önce davranıyorlar. Kullanıcılarımızın kendi aralarında etkileşimli iletişimi yüksek.”
Okur’un belirttiğine göre, doğru hedef kitleye, Facebook dışında televizyon reklamları ve özellikle internet reklamları ile ulaşıyorlar: “İnternet reklamı konusunda seçici davranıyoruz. Her mecraya reklam vermiyoruz. Reklama önemli bir bütçe ayırarak hedef kitlemize uygun internet mecralarından reklam veriyoruz. Bunun yanı sıra televizyon reklamlarımız da ulusal kanallarda yer alıyor.”
Doğru sosyal medya yönetimi ve uygun mecralara reklam vererek hedef kitleleri olan 18-25 yaş arası muhafazakâr kadına ulaştıklarını belirten Okur’a göre, müşteri memnuniyetini sağlayarak 3 milyon üyeye sahip olmalarının nedenlerinden birisi de hızlı kargo imkânı.
Sitenin 2014 yılı hedefi ise 4 milyon üyeye ulaşmak. Okur, “Hızlı kargo hizmeti verebiliyoruz çünkü ürünlerin mağazadan gelmesini beklemiyoruz. Depomuzda bulunan ürün direkt kargoya gidiyor ve kullandığımız sistemler sayesinde yanlış ürün gönderme gibi bir olasılık söz konusu değil. Müşterilerimiz cuma günü aldıkları bir ürünün cumartesiye yetişeceğini biliyorlar ve ilk alışverişlerinde yaşadıkları memnuniyet tekrar alışveriş yapmalarını sağlıyor.”
Sefamerve’nin farklılaştığı bir başka nokta ise muhafazakâr kadınlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir oluşu. Okur, bunu şöyle açıkladı: “Web sitemizde gördüğünüz tüm giysiler profesyonel mankenler tarafından değil tanıdığımız ve günlük hayatında bu şekilde giyinen kadınlar tarafından giyiliyor. Onların rahat edemediği herhangi bir ürünü satmıyoruz.”
Yurtdışına da açılan Sefamerve.com’un Hollanda’da, Fas’ta ve Dubai’de de ofisleri bulunuyor: “Rotterdam liman kenti olduğundan orada da iki çalışanımızı görevlendirdik ve Avrupa’ya giden tüm siparişleri Rotterdam’a gönderip dağılımını oradan gerçekleştiriyoruz. Böylelikle iade süreçlerinde sorun yaşanmıyor.”
Farklı markaları satsalar da üyelerinde Sefamerve markası algısının daha güçlü olduğunu belirten Okur, Sefamerve’nin markalaştığını, okul yapımı ve yurtdışında mağaza açılması gibi projelerle kendilerine gelen teklifleri değerlendireceklerini belirtti.

BT uygulamalarını kendi bünyemizde geliştiriyoruz
“Bizim ölçeğimizdeki e-ticaret şirketleri içinde yatırım almadan bu noktaya gelen şirket yok ve biz büyümeye devam ediyoruz” diyen Okur, kendi BT altyapılarını, gereken yazılımları şirket bünyesinde geliştirdiklerini ve herhangi bir e-ticaret sitesine bu altyapıyla sorunsuz hizmet verebilecek durumda olduğunu belirtti.
Okur, önümüzdeki 3 yıl içinde toplamda 1 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedeflediklerini, Malezya ve Endonezya’ya da açılmak istediklerini söyledi.
ETİKETLER : Sayı:964

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics