Sosyal Ağlar 30 NİSAN 2018 / 12:50

En iyi dijital asistan testinde ilginç sonuç ortaya çıktı

Dijital asistanlar gündelik hayatımızın her alanında yer almaya devam ediyor. Şu an için elimizin altında Amazon Alexa, Microsoft Cortana, Apple Siri ve Google Assistant bulunuyor. Bu dijital asistanlar teste tabi tutuldular ve ortaya ilginç sonuç çıktı.

Stone Temple tarafından 4.942 soru üzerinden yapılan test çok ilginç bir sonuç ortaya koyuyor. İlginç olmasının sebebi adını sonradan duyduğumuz Microsoft Cortana, Amazon Alexa’dan daha iyi performans ortaya koyuyor. Sorulara daha doğru cevap verdiği ve cevap vermeye çalıştığı görülen Cortana, gerçekten şaşırtıyor. Test kapsamında Harman Kardon Invoke akıllı hoparlörde görev yapan Cortana, Siri’yi de kolayca geride bırakmayı başarmış gibi görünüyor. Ayrıca Google Home’daki Google Assistant’ı da geride bırakmayı başaran Cortana ve Invoke ortaklığı, beklenmedik bir sonuç ortaya koyuyor. Genel olarak en iyi dijital asistan akıllı telefonlarda çalışan Google Assistant çıkarken, Amazon Alexa son aylarda gündemden düşmeyen Siri’yi geride bırakarak üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Test kapsamında en çok yanlış cevabı ise Siri ile Alexa’nın verdiği görülüyor.

Dijital asistan teknolojileri hayatın bir parçası

Geçtiğimiz yıla oranla çok daha iyi performans sunan Microsoft Cortana, alanda geleceği olan asistanlar arasında yer alıyor. Çok fazla donanım ortaklığı ile kitlelere yayılmayan asistan, dediğimiz gibi performansıyla şaşırtmayı başarıyor. Diğer taraftan Siri ise en kötü olarak gerçekten hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Firmanın düzeltmek için onlarca yeni uzman aradığı asistan, yakın zamanda kötü sonuçlar doğurabilir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics