Sosyal Ağlar 22 TEMMUZ 2013 / 08:06

Fiyatların nette düellosu

İnternette ürün fiyat karşılaştırmalarında hizmet veren, özgün yapısıyla Japon Netprice’ın da dikkatini çeken akakce.com, yeni projelerle yapıyı sürekli geliştiriyor.

İnternetten alışverişe çok alışan Türk halkı, alışverişte fiyat hassasiyetini de internete taşımak isteyince, akakce.com yapısında karşılaştırma yaparak, kendisine en uygun fiyatı hangi platformda bulabileceğini görüyor. Bu yapının, arkasındaki algoritmanın yaratıcısı ve akakce.com’un kurucu ortağı Koray Karataş, yurtdışı hedeflerine işaret ederken, özgün analiz yapılarının ve potansiyelin ışığında, stratejik işbirliği yaptıkları Netprice’ın da önemine işaret etti. Karataş’a göre Türkiye e-ticaret pazarına giriş yapan ilk Japon şirketi ile bu işbirliği, akakce.com’un yurtdışına açılması adına da fırsat olacak.

n Akakce.com ne zaman, nasıl bir ihtiyacı gözeterek kuruldu?
Çıkış noktası 2000 yılının başına kadar uzanıyor. Ben bilgisayar mühendisiyim. Hacettepe Üniversitesi’ndeki lisans ve Bilkent Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitiminin ardından, mühendislik merakının da etkisi ile arama motorları ve bot teknolojileri üzerine bazı çalışmalar yaptım. O dönemde popülerleşmeye başlayan genel amaçlı yatay arama motorlarının eksik bıraktığı bir alan olarak gördüğüm dikey aramalarla ilgili bazı yazılımlar geliştirdim. Ancak somut olarak gösterebileceğim bir örnek olmayınca, bu yazılımın hangi alanlarda ve nasıl kullanılabileceğini anlatmakta zorladım. Bunun üzerine ortağım Taner Şahin ile bir araya gelerek bu teknolojinin kullanıldığı örnek bir uygulama olarak akakce.com’u hayata geçirdik.
Kasım 2006 akakce.com’un şirketleşme süreci ile tamamen bu işe odaklandık. akakce.com uzun süre Türkiye’nin ilk ve tek fiyat karşılaştırma sitesi olarak hizmet verdi. Halen Ankara’da ODTÜ Teknokent ve İstanbul ofislerimizde 22 kişilik bir ekip ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

n İnternetten alışverişin artması ile ne gibi yenilemeler, geliştirmeler yapıldı sitede?
akakce.com ilk hizmet vermeye başladığında sadece fiyatların yer aldığı bir karşılaştırma sitesi iken, vermiş olduğu bu kapsamlı hizmetler ile şu anda tamamen karşılaştırmalı bir alışveriş platformu haline geldi. Yurtdışından farklı olarak, ülkemizde çok değişkenli fiyat stratejisi uygulanıyor. Fiyatlar ödeme yöntemine, taksit sayısına hatta kredi kartına göre değişiklik gösterebiliyor. akakce.com’da tüm bu fiyatları kullanıcı için ulaşılabilir kılıyoruz. Tüketiciler seçtikleri kredi kartı ve taksit sayısına göre fiyat karşılaştırabiliyor. Hatta buna kargo fiyatları dahil listelemeyi ekleyerek, toplamda kaç para ödeyeceklerini net olarak gösteriyoruz. Forum bölümümüzde kullanıcılar alışveriş deneyimi ile ilgili negatif ya da pozitif yorumlarını belirtiyorlar. iPhone uygulamamız ile iPhone kullanıcıları, zaman ve mekandan bağımsız olarak, aradıkları ürünlerde en uygun fiyatların hangi mağazalarda ve internet sitelerinde sunulduğunu kolayca karşılaştırabiliyorlar.

n Hangi ürün gamlarında, toplam kaç siteden fiyat analizi yapıyorsunuz?
17 ana kategori altında pek çok alt kategoride binlerce ürün yer alıyor. Toplamda 2 binin üzerinde markanın fiyatları akakce.com’da karşılaştırılıyor. 400’ün üzerinde alışveriş sitesinin fiyatlarını 2 ile 6 saat arasında güncellenen fiyatlar ile tüketicilere sunuyoruz. Alışverişçiler akakce.com’da alışveriş sitelerinin yanında, Gittigidiyor.com, Yenicarsim.com gibi pazaryerleri ve Markapon, Grupfoni, Grupanya ve Yakala.co gibi fırsat sitelerinin de fiyatlarını takip edebiliyorlar. Darty, Teknosa, Electro World gibi fiziksel dünyada yer alan markaların fiyatları da akakce.com’da var. Bu şekilde tek platform üzerinden 360 derece fiyat bilgisini sunuyoruz.

n Bu analizi nasıl bir sistemle yapıyorsunuz?
Ürün ve fiyat bilgilerini toplayan özgün bir yazılımımız var. Bu yazılım, internet robotu ya da kısaca ‘bot’ olarak adlandırılan bir tür yazılım. İnternet üzerinden satış yapan siteleri gezen yüzlerce robotumuz var. Bu robotlar her gün milyonlarca sayfayı ziyaret ederek, bu sayfalardaki ürün ve fiyat bilgilerini topluyor. Sonra da bu bilgiler işlenip akakce.com sitesinde karşılaştırmalı olarak alışverişçilere sunuluyor. Robot yazılımımızı ‘Bilbot’ olarak adlandırdık. Google arama motorunun da internet robotları var, Googlebot adında. Bilbot’u geliştirirken çıkış noktam Googlebot oldu. Geliştirdiğimiz bu özgün teknoloji yurtdışında da ilgi gördü. Japonya başta olmak üzere Güney Asya pazarının önemli e-ticaret oyuncularından Netprice ile geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz ortaklıkta, Bilbot teknolojisinin çok önemli bir rolü oldu.

n Gerek kullanıcılardan gerek markaların kendi internet sitelerinden nasıl dönüşler oluyor?
Markalar bazında bizim için en önemli unsurun ürünün söz verilen tarihte, söz verilen içeriği ile sorunsuz olarak teslim edilmesi. Buna uymayarak tüketiciyi mağdur eden mağazalar için gerekli önlemleri alıyoruz. Bazı alışveriş siteleri hem distribütör hem de paralel ithalat dediğimiz, resmi dağıtıcı garantisi altında olmayan, ancak tedarikçi şirketin vermiş olduğu garantisi bulunan ürünleri ile birlikte satışa sunuyor. Tüketicilerin bir kısmı bu ürünleri fiyatlarının uygunluğundan dolayı bilinçli olarak seçiyor olsa da, bir kısmı güven sorunu ile karşı karşıya gelebiliyor. Burada bizim akakce.com olarak görevimiz, kullanıcılara tarafsız bilgi sunmak. Bu nedenle uzun zaman önce bu sorunu adreslemek üzere bir çalışma yaptık ve sadece resmi dağıtıcı ürünlerini satan satıcıları bir filtre aracılığı ile ayırarak, ayrıca listeliyoruz. Bu şekilde tüketiciler farkı ayırt edebiliyor. Tüketiciler nezdinde ise bir güven onay noktasıyız.

n Bu hesap algoritması, yurtdışı kullanım için uygun mu?
Geliştirdiğimiz özgün arama teknolojisinin özellikle yapı olarak Türkiye’ye benzeyen ve gelişmekte olan pazarlara açılmak için önemli fırsatlar getireceğine inanıyoruz. Bu konuda bazı ön adımları attık. İlk etapta radarımızda özellikle Doğu Avrupa ve Ortadoğu yer alıyor. Dünyada özellikle son dönemde tüketici eğilimleri mağazadan ürünü araştırıp, internetten satın alma yönünde değişim gösteriyor. ‘Showrooming’ dediğimiz bu yeni eğilimle, müşteri mağazada ürünü inceliyor, mağaza yetkilisinden fiyat bilgisi alıyor ve daha sonra akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazını kullanarak saniyeler içerisinde yaptığı fiyat karşılaştırmasıyla en uygun fiyatı veren mağaza ya da internet sitesinden satın almayı gerçekleştiriyor. akakce.com olarak hedefimiz, bu sürecin her üç ayağında da yer almak.

n En çok hangi ürün kategorilerinde fiyat sorgulaması yapılıyor?
Kategori bazında 2012’nin en popüler kategori cep telefonu olurken, ikinciliği LED TV, üçüncü sırayı ise 2011’de yıl ilk 10’a giremeyen tablet bilgisayar kategorisi aldı. Dördüncü olarak dizüstü bilgisayarların bulunduğu sıralama, elektrikli süpürge, çamaşır makinesi ve buzdolabı olarak şekillendi. Klima, ütü, elektrikli ısıtıcı, kombi ve fırın ilk 20’ye giren diğer kategoriler oldu. Ancak dönemsel olarak kategorilerin popülerliğinde değişimler gözlemlenebiliyor. Örneğin Anneler Günü nedeniyle elektrikli süpürge kategorisi en popüler kategoriler sıralamasında 3’üncü sıraya sıçradı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa en çok aramaların yapıldığı iller konumunda. Sırası ile Hakkari, Şırnak ve Tunceli ise en az fiyat karşılaştırması yapılan iller.

Mobilin yükselişine, çözümlerle yanıt gelecek

akakce.com kataloğunda en güncel ürünlere yer verilecek şekilde güncelleme yapılıyor. Bunun için de hem perakende hem e-ticaret siteleri takip ediliyor ve e-ticaret siteleri ne kadar ürün çeşidini kullanıcılarına sunarsa, akakce.com da aynı oranda bunu siteye yansıtıyor. Bunun bir örneği olarak, mobilya kategorisi geçtiğimiz hafta sisteme eklendi. Netprice ile ortaklığın ise Türkiye’nin gelişmekte olan mobil potansiyeline önemli katkılarda bulunması bekleniyor. “Geleceğimizi mobil üzerinde konumlandırıyoruz” diyen Koray Karataş, “Bu işbirliğinin en önemli odağını da mobil teknolojiler oluşturuyor. Trafiğimizin yüzde 10’u mobil üzerinden geliyor. Önümüzdeki yıl bu rakamın yüzde 25’lere ulaşmasını hedefliyoruz. Çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş birbirine yaklaşıyor. Burada tüketicilerin sadece çevrimiçi alışverişlerinde değil mobil aracılığı ile çevrimdışı alışverişlerinde de güvendikleri referans kaynağı olmayı hedefliyoruz. Alıcı ve satıcının hayatını etkileyecek çözümlerimiz olacak” dedi.
ETİKETLER : Sayı:931

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics