Sosyal Ağlar 20 OCAK 2014 / 08:11

Markaların sosyal medya savaşları

Socialbakers, her ay düzenli olarak paylaştığı sosyal medya istatistiklerini açıkladı. Yılın son ayında sosyal medyayı en çok hangi kurumlar etkin kullandı, kullanıcılar en çok kimleri takip etti?

Kişisel olarak takipçi sayımıza dikkat ettiğimiz ve önem verdiğimiz Twitter’da takipçi sayısı, Facebook’taki beğenen sayısı, kurumlar ve markalar için oldukça önemli çünkü artık sadece geleneksel medya değil sosyal medya da pazarlama iletişiminin önemli bir parçası.
Bunun farkında olan kurumlar arasında önemli çekişmeler yaşanıyor ve bu rekabet istatistiklere yansıyor. Daha önce markaların Facebook odağında etkileşimleri üzerine rapor hazırlayan Socialbakers 2013 yılı Aralık ayında Twitter ve Youtube’a daha fazla yer ayırmış. Markaların Youtube’da takipçi, video izlenme sayısına ve Twitter’da takipçi ve etkileşim sayısına göre en iyi 5’i belirleyen istatistiklerde politika, medya, markalar, sayfalar, ünlüler, mekânlar gibi kategoriler yer alıyor.

Facebook’ta ilk 5
Facebook’a genel olarak baktığımızda ilk üçte Turkcell’i beğenen “like” eden 2.842.412, Volkswagen’i 2.770.464 ve Avea’yı 2.624.032 Facebook kullanıcısı yer alıyor. Facebook’ta medya kategorisinde ise NTV Spor lider konumda. NTV Spor’u Penguen, STARTV, Kral FM ve ATV izliyor. Dergi kategorisi özelinde Penguen, gazete kategorisinde ise Milliyet birinci sırada.
Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla, sosyal medya yönetiminin kurumsal kimliğe ve müşteri memnuniyetine olumlu yansımaları göz ardı edilemeyecek kadar önem kazandı. Bu bağlamda sosyal medyada kullanıcıların markaların duvarlarında paylaştığı sorulara en hızlı yanıt veren şirketlerde rapor kapsamında yer alıyor. Facebook’ta gönderilerin kullanıcılar tarafından beğeni sayısı, paylaşılma ve yorum yapılma oranı bakıldığında ise ilk 5’te Hillside Beach Club, Friskies Türkiye, Nescafe Xpress Türkiye, Koç Holding ve Bingo bulunuyor. Cevaplama oranı oylanan Turkcell yüzde 82’lik, Samsung Türkiye yüzde 73’lük, Trendyol yüzde 86’lık sorulara cevap verme oranına sahip.
Twitter’da hızla yükselenler arasında Aralık ayında Odun Herif, Cankut Yıldırım, Cem Yılmaz, İbrahim Melih Gökçek, Ahmet Hakan yer alıyor. Hızla yükselenler arasında 3. sırada yer alan Cem Yılmaz 5.643.390 takipçi sayısı ile birinci sırada. Cem Yılmaz’ı Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Ata Demirer ve Hülya Avşar takip ediyor.

Markalarda Turkcell hem Facebook’ta hem de Twitter’da birinci
Markalara baktığımızda Turkcell Facebook’ta olduğu gibi Twitter’da da birinci sırada yer alıyor. Turkcell’in ardından Türk Hava Yolları ve Türk Hava Yolları’nın İngilizce sayfası, Turkish Airlines, Yurtdışı Eğitimi, Greenpeace Türkiye takip ediyor.
Ünlüler özelinde baktığımızda ise Cem Yılmaz Twitter’da yine birinci sırada. İlk beşe baktığımızda Ata Demirer, Hülya Avşar, Demet Akalın Kurt, Dr.Mehmet Öz’ü görüyoruz.
Twitter’da teknoloji kategorisine baktığımızda 66.097 takipçi ile Samsung TR ilk sırada yer alırken, ardından Nokia Tr, Sony Tr, Play Station Tr ve Vestel geliyor.
Twitter’da en çok takip edilen iki oyun ise League of Legends ve Wolfteam yer alıyor. Twitter’da en fazla takipçisi olan markalarla etkileşime giren markalar arasında ilk 5’te sadece Turkish Airlines değişmemiş, diğer markalar farklılık göstermiş. Starbucks, Twigyistanbul ve Trendyol takipçi sırasında ilk 5’te olmamasına rağmen etkileşimde ilk 3’ü alarak sosyal medyada tüketiciyle birebir bağ kurmuş.

Facebook Türkiye’de genç erkeklerin hâkimiyeti
Socialbakers Türkiye özelinde kullanıcıların yaş ve cinsiyet yüzdelerine de raporda yer vermiş. Facebook kullanıcıları arasında en çok 18-24 yaş arasında kişiler (yüzde 34,6) ve ardından da yüzde 25-34 arası kişiler (yüzde 30,2) yer alıyor. Facebook kullanıcılarının yüzde 38’i kadın, yüzde 62’si erkek. Arada önemli sayılabilecek yüzde 24’lük bir fark var.
Youtube en çok Turkish Airlines’ın (250.094.919), Cornetto Türkiye’nin (33.11.489), Turkcell Superonline’nın (12.428.957), Turkcell’in (12.042.381) ve Volkswagen Türkiye’nin (12.042.120) videoları izlenmiş. Rakamlarda da anlaşıldığı gibi Youtube’a yüklenen videoların izlenmesinde Turkish Airlines açık ara önde.
Raporda Linkedln’deki kullanıcı sayısı ve penetrasyon oranlarına da ulaşılabiliyor. ABD’de 92.765.066 kullanıcı yüzde 29,90 penetrasyonla birinci sırada yer alıyor.
ETİKETLER : Sayı:955

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics