Sosyal Ağlar 19 AĞUSTOS 2013 / 08:07

Modacılar Voltran’ı internette oluşturdu

Sosyal medyanın tüm araçları ile harmanlanan alışveriş keyfi, farklı markalar ve kampanyalarla sunulan indirimlerin eşliğinde 1V1Y.com alışveriş merkezinde.

Türk insanı internetten alışveriş yapmayı benimsedi. Markalar da hareketli caddelerdeki mağazalarına gösterdikleri özeni internet mağazalarına, internetten satış yaptıkları noktalara da göstermeleri gerektiğinin bilincinde. Öyle ki, aynı alışveriş merkezinde seviyeli bir ilişki yürüten markalar, konu internetten müşteriye erişim olduğunda da artık güç birliği yapmaktan kaçınmıyor. Örnek mi? Ekim 2011’den beri Bir Varmış Bir Yokmuş diye hayatımıza giren, bu masalsı girişi internette somutlaştıran 1V1Y.com. Perakende sektörünün önde gelen isimleri müşterilerine e-ticaret kanalıyla hizmet vermeyi amaçlayarak 1V1Y.com’u kurdular. Tüm markaların, yine bir alışveriş merkezi yapısına benzer biçimde bir arada olduğu sitede, farklı ürün çeşitlerinin sunumu ile tüm ihtiyaçlar tek bir noktadan karşılanabiliyor. Türkiye’nin moda ve perakende sektörüne imza atmış markaları 1V1Y.com’un arkasındaki isimler. Kiğılı Giyim’den Abdullah Kiğılı, Dilasima Group’tan Ahmet Can Tarkan, Diesel ve Özlenir Giyim’den Ali Tahsin Özlenir, DESA’dan Burak Çelet, Herşey İletişim ve OM Medya’dan Burhan Özkan, Kelebek Tekstil’den Hüseyin Gencer, Converse-Asport’tan Kerem ve Furkan Gözalan, Hotiç’ten Mehmet Hotiç, Vitrin Group’tan Mehmet Rıza Aytek, İpekyol’dan Nejdet Ayaydın, Saat&Saat’tern Ramazan Kaya, Tekin Acar Cosmetics’ten Tekin Acar, Derimod’dan Ümit Zaim, Koton’dan Yılmaz Yılmaz, Inveon’dan Yomi Kastro ve Zeki Triko’dan Yüksel Başeskioğlu gibi perakende sektörünün önde gelen isimleri, bu internet ortaklığında var. Sitede alışverişe ek olarak güncel moda haberlerine erişmek mümkün. Markaların sezon koleksiyonlarının avantajlarla sunulduğu sitede, geçmiş sezonlara ait ürünlere özel kampanyalarla erişilebiliyor. Bugün 2,5 milyonu aşkın üyelerinin olduğunu söyleyen 1V1Y.com CTO’su Yavuz Yonar’a göre, teknik altyapının da bu gelişimdeki rolünü göz ardı etmemek gerek. Yonar’ın verdiği bilgiye göre, yazılım ekibi web ve ERP ekipleri olarak ikiye ayrılıyor. Yeni iş akışları lojistik, depo, finans, çağrı merkezi, CRM ve pazarlama aktiviteleri, satın alma, içerik yönetiminde geliştirmeler olarak devam ederken, Yonar da ekibiyle birlikte gelişen ihtiyaçlara yönelik sürekli Ar-Ge yaptıklarını vurguladı.

Sosyal medyaya ‘yaratıcı kampanya’ desteği
1V1Y.com; başından beri sosyal medyayı etkin kullanıyor. Yonar, Ekim 2012’de yayınlanan Türkiye’nin ilk transmedya (hedef kitleyi etkileşimli biçimde bütünleşik iletişim sürecine katmak) reklam kampanyasının bir ilk olduğunu belirtirken, sosyal medyanın bütünleşik kullanımı ile üyelerle ilkbahar sezonu boyunca iletişimi sürdürdüklerini vurguladı. Örnekler bunlarla sınırlı değil. modapartisi.1v1y.com linkinde bulunan moda partisinde site ziyaretçileri Bak Bir Varmış Bir Yokmuş jingle’ını dinlerken, reklam içinde geziniyor, reklam içindeki “Facebook Bulsana”, “Twitter Tweetsale”, “Pinterest Pindirim”, sadakat programı “ModaÇevrem” kampanyalarını inceliyor. Facebook Bulsana oyunu ile takipçiler reklam içinde gezinerek çeşitli ipuçları aracılığıyla belirlenen ürünleri buldular. Tweetsale kampanyası ile Tweet’ler hem bir oyun hem bir alışveriş kanalı haline getirildi. “Tweetsale kampanyasıyla her kampanyada ortalama 900 bin kişiye ulaşıyoruz” diyen Yonar, şöyle devam etti:
“Kampanya dahilinde satılan ürünler 5 bin Tweet atılması durumunda bedavaya alınabilecekken, takipçiler ürünün bedavaya inmesini beklemeden hepsini tüketiyorlar. Pinterest kullanıcıları için de yeni bir uygulama başlattık. Sadece 1V1Y.com üyelerinin katılabildiği Pindirim uygulamasında, kullanıcılar http://pindirim.1v1y.com adresinden uygulamaya ulaşabiliyor. Üyeler, bir markanın, L’Officiel dergisinin ya da bir ünlünün 1V1Y.com’dan seçtiği ürünlerden en beğendiklerini pinliyorlar ve en fazla pinlenen ürün anında yüzde 90’a varan Modapara indirimine ulaşıyor. Örneğin, 100 TL’lik bir ayakkabı, Pindirim’de en fazla pinlenen ürün olursa fiyatı 10 TL’ye düşüyor. Bir başka uygulamamız ise ModaÇevrem isimli sadakat programı. Kullanıcıların kendi ve çevrelerinin alışverişlerinden devamlı ModaParalar kazandığı Moda Çevrem ilgi gören bir ‘ilk’imiz.”
1V1Y.com çağrı merkezi 7 gün hizmet veren bir departman. Müşterilerinin ürün ve hizmet ile ilgili sorun, talep veya önerilerini telefon, e-posta ve sosyal medya üzerinden aktardığını belirten Yonar, e-posta ve sosyal medya üzerinden gelen tüm müşteri taleplerine mesai saatleri içinde aynı gün dönüş yapıldığını da eklemeden geçmedi.

Dostlar alışveriş için var

1V1Y.com sitesinde yeni sezon ve günün fırsatlarında binlerce marka bir arada yer alıyor. Çevrimiçi etkileşimli dergi 1V1Y.com Dergi ise üyelerin her 15 günde bir çıkan sayısını takip ettiği bir diğer platform. Üyeler dergide beğendikleri ürünlere tıklayarak anında satın alabiliyorlar. Popup Store yapısında, sezonda en çok aranan markaların beğenilen ürünleri tek çatı altında belirli dönemlerde üyelere sunuluyor. Sitede marka ayrımı olmadan, tek sepet ile alışveriş imkanı sunuluyor.
ETİKETLER : Sayı:934

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics