Sosyal Ağlar 28 MART 2018 / 09:48

Mozilla, Facebook'taki bilgilerinizi koruyacak yeni eklenti sundu

Facebook, son zamanlarda yaşadığı Cambridge Analytica olayları yüzünden kötü günler geçiriyor. Mozilla da  Facebook'un kişisel bilgilerinize erişmesini engellemesi adına yeni bir eklenti sundu.

Mozilla'nın bugün yayınladığı Firefox eklentisi, Facebook hesabını silmek isteyenlerin bilgilerini koruma altına alma görevini üstleniyor. ''Facebook Container'' adı verilen bu yeni eklenti, Facebook'un internet aktivitenizi reklam için kullanılmasını engellemenize olanak sağlıyor.

Eklenti, yaşanan skandal benzeri bir olayla tekrar karşılaşmama garantisi veremese de kısmi olarak bir güvenlik sağladığını söyleyebiliriz. Üçüncü parti uygulamaların profil bilgilerinize erişimi konusunda herhangi bir güvenlik sağlamayan eklenti, sadece internet dolaşımınız sonucu oluşturulan reklamları engelliyor.

Facebook'taki yaşanan güvenlik sorununu bir nebze ortadan kaldıran bu eklenti, kurulduğu andan itibaren Facebook ile ilgili tüm çerezleri ortadan kaldırıyor. Çerezler sıfırlandıktan sonra hesabınızdan çıkış sağlanıyor. Tekrar giriş yaptığınızda üstte mavi renki bir sekme karşınıza çıkıyor.

Facebook kullanımınıza normal olarak devam ederken eklenti açıkken bir linke tıkladığınızda, link "container" olarak adlandırılan korumalı bölgenin dışında açılıyor. Benzer şekilde Facebook harici bir sitedeyken, "Facebook'ta paylaş" butonlarını kullandığınızda eklenti tekrardan aktif oluyor. Bu eklentiyi kurduğunuz andan itibaren, üçüncü parti sitelere Facebook ile giriş yapma şansınız ortadan kalkıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics