Sosyal Ağlar 03 TEMMUZ 2018 / 11:29

Opera, ABD'de halka arz gerçekleştirecek

İnternet tarayıcısı dendiğinde akla gelen ilk markalardan olan Opera, ABD'de halka arza hazırlanyor. Gerçekleştirilmesi planlanan halka arz ile birlikte şirketin 115 milyon dolar toplamayı hedeflediği belirtiliyor.

115 milyon dolarlık hedef halka arzın yaklaşması ile birlikte değişebilir. Hazırlanan F-1 belgesine göre Opera, 2017 yılında 128,9 milyon dolar gelir ve 6,1 milyon dolar ise kâr etmeyi başardı. İnternet tarayıcısı ile ön plana çıksa da Opera şirketi aslında iki farklı alan ile ilgileniyor.

İlk alan internet tarayıcısı üzerine, ikinci alan ise reklam teknolojileri yani Adtech üzerine olduğu söyleniyor. Kendini internet tarayıcısı ile duyuran şirket, Otello adında bir reklam şirketine de sahip. Yalnız masaüstü versiyonu olmayan Opera'nın mobil uygulamaları ile de karşımıza çıktığını belirtelim. Opera, Opera Mini, Opera Touch ve Opera News gibi uygulamalara sahip.

Mobil uygulamalarında 182, masaüstünde ise 57,4 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan Opera, Yandex ve Google gibi arama motorları ile de önemli anlaşmalara imza attı. Gelirlerinin büyük bir bölümünü bu anlaşmalardan elde eden şirket, arama motoru olarak Rusya’da Yandex’i dünyanın geri kalanında ise Google’ı kullanıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics