Sosyal Ağlar 26 AĞUSTOS 2013 / 08:05

Sepetten ismini seçen, satışa başlıyor

Sepeti.com altında alt alan adı seçen girişimci, arama motoru optimizasyonuna, mobil paket, raporlama ve analiz araçlarına, ödeme alma alternatiflerine de erişebiliyor.

E-alışverişe yönelik ilgi hızını kesmezken, bu potansiyel farklı iş fikirlerinin de hayata geçmesini sağlıyor. İşte örnek: Alan adı ile bir mağaza yapısı, hatta bundan fazlasını sunan sepeti.com. Sepeti.com alan adı altından alınacak alt alan adları ile mağaza oluşturmak pratik. Bu yapının kurucusu Hakan Kadir Erdemir, “Sepeti.com isminin Denizli’de bir kişide olduğunu gördük. O akşam uçağa bindim, gittim, ismi aldım geldim ve birkaç saatte çalışmayı hayata geçirmiş olduk” dedi. Bu ilk ve hızlı adımın ardından Şubat ayında yazılıma başlanmış ve 1 Temmuz itibariyle en son geliştirmelerin yapıldığı haliyle yapı kapılarını açmış. Sahada giydirilmiş araçlar, bu yapıyı anlatma önceliği ile görev yapan bir saha ekibi var. Erdemir, “Önceliğimiz farkındalık yaratmak” derken, şu detayları paylaştı:
“Sepeti.com önüne nasıl bir isim getirip, ne gibi avantajlar elde edilebileceğini göstermeyi hedefliyoruz. Bir tarafta da insanlar e-ticarete karşı temkinliler. Çünkü ajanslara gidildi, e-ticaret sitesi yaptırmak için çok paralar harcandı, ama çoğunluk beklediğini bulamadı. ‘Sepeti’ ismine paralel, dükkanı, dünyası, fabrikası ve marketi.com isimlerini de aldık. Sepeti.com uzantılı ismini alan mağazaların büyük bölümü, bu alt isimleri de almayı tercih ediyor artık. İşin mantığı; girişimcinin ismi alıp, ürün tedariğini yaparak bu yapıda satış yapabilmesi. Hedef; 2014 yılı sonunda 3 bine yakın mağazaya evsahipliği yapmak.”
Bu platform için ilk olarak geçen yıl atılan adımların ardından, bu yıl yazılım yenilemesine gidildi. Böylece 1 Temmuz’da kullanıma geçen son yapı girişimcilerin karşısına çıktı. Halen 50’yi aşkın mağazanın yer aldığı sepeti.com’da Türkiye çapında ilginç girişim hikayelerine de evsahipliği yapılıyor. Bunun bir örneği, ‘yastık’ ismini alan Bursalı bir bayan girişimci. Erdemir, ekledi: “Bu yapı Anadolu’da web girişimcisi olmak isteyenler için önemli bir fırsat. Arama motoru optimizasyonuna önem verdiğimiz için Anadolu’da girişimci olmak isteyenler bizi kolayca bulabiliyor.”

Girişimci mobilli paket peşinde
Bu yapıda tam alt isimler için arama motoru optimizasyonuna önem veriliyor. Böylece Google aramalarında tüm markalar ilk sayfada kullanıcının karşısına çıkıyor. Detayları Erdemir şöyle anlattı:
“Google değerlendirmesinde jenerik olan isimler aramada hep öne çıkıyor. cocuk.com, taksim.com, araba.com bu başlıklarda yapılan aramalarda öndedir örneğin. Biz de, açılan sayfaları Google’a bildiriyoruz. İçerik özgün mü, linkler doğru mu diye bakıyor ve siteyi indekslemeye başlıyoruz. ‘Sepeti’ kelimesinin Google için büyük değeri var ve önüne koyduğunuz kelime de önemli. Ama misal yemek.sepeti.com ve cicek.sepeti.com isimlerini satmıyoruz. Sonuçta sektörde hepimiz birbirimizi tanıyoruz. Bu isimleri ne onlara satarız ne de bir başkasına.”
Arama motoru optimizasyonu konusunda kendi uzmanlıklarının olduğunu belirten Erdemir, yazılım tarafında hayata geçirdikleri çalışmalara ek olarak, mağazalara bu konuda ‘teknik’ ve yazılı içerik bağlamında ‘kullanıcı’ bazlı eğitimler verdiklerini vurguladı. Sepeti.com’da alt isim almak oldukça pratik. Sepeti.com sitesinde 2-3 dakikalık kayıt sürecinin ardından, istenen alt ismin boş olup olmadığına bakan girişimci, boşsa, adı, soyadı, e-posta adresini yazıyor ve 2 dakika sonra mağaza açılıyor. Girişimci doğrudan paneline girerek, ürünleri sayfasına eklemeye başlayabiliyor. “Bu yapı tamamen kendi yazılımımız” diyerek, 20 yıla yakın zamandır yazılımcı olduğunu hatırlatan Erdemir, “İsmi aldıktan sonra dükkanı istediğiniz gibi düzenleyebiliyor, isterseniz hizmet isterseniz ürün satışı ve tanıtım yaptığınız sitenizi hayata geçirebiliyorsunuz. Kategori ve resim sınırımız yok. E-ticareti pahalı sandığı için geri duran büyük bir kesim var. Bu yapıyla bunun önüne geçmek istiyoruz. iOS ve Android uygulamanın ücretsiz sunulduğu Premium paket ayda 79 TL’ye geliyor. Mobil içermeyen Gold paket ise 55 TL. Ama 1 Temmuz itibariyle devreye aldığımız mobil yapı ile herkesin tercihi Premium haline geldi.”
İki e-ticaret paketine ek olarak, iki de hizmet paketi var. Bunlardan biri grafik, diğeri de reklam paketi. Örneğin internet sitesi reklamını, logosunu hazırlayamayan girişimci bu grafik programını tercih ediyor, ayrıca fotoğraf çekimi desteğinden yararlanabiliyor. Ana isim sahibi olan sepeti.com, kendinden alt isim alan girişimcilerden aylık ve yıllık olarak belirlediği bedeli alırken, buna ek olarak satış yapan girişimciden her ürün satışında yüzde 4 işlem ücreti alıyor. Bu ‘satış karşılığı’ paylaşımlı model ile girişimciyi motive etmek istediklerini vurgulayan Erdemir, alt ismi alıp dükkanını açan girişimciye felaket kurtarma, veri güvenliği gibi detayları da sunduklarını hatırlattı. “Sunucumuzu İstanbul Altunizade’de bir veri merkezinde tutuyoruz. Almanya’da ve yine İstanbul’da birer yedeklememiz de var” diyen Erdemir, ödeme yapısını da, “Üç alışveriş tipi var: Birincisi havale. İkincisi kredi kartı ve bu konuda PayU ile anlaşmalıyız. Böylece 8-10 bankadan taksit imkanını girişimciye sunabiliyoruz. Son olarak, PayPal’den de ödeme alabiliyorlar. Böylece girişimcinin bir ödeme alabilmek için bankalarla gidip görüşmesine gerek bırakmıyoruz” sözleriyle anlattı.

Raporlama ve filtre desteği

Sepeti.com’da yeni yazılımın temel odak noktaları zengin mobil içerik. Bu paketle girişimci, müşterilerine toplu e-posta ve SMS gönderebiliyor. Pakette bunu otomatik bir hale getiren panel uygulamasıyla kampanya duyurusunda müşteri sınıflandırması yapılabiliyor, ürün ve hizmet tanıtımında pratik CRM yapısı hayata geçebiliyor. Raporlama ve filtreleme modülleri alt isim sahibinin ölçüm ve raporlama yapabilmesini sağlıyor. İnternet sitesinde yer alan, seslendirmesini tiyatrocu Toprak Sergen’in yaptığı tanıtım videosunda ‘Limit sensin, ismini bul yeter’ vurgusu öne çıkıyor. Girişimci adına hazırlanıp ona sunulan, alışveriş yapmak isteyen kişilerin indirebileceği mobil uygulamaların desteğiyle, girişimcinin aslında tek yapması gereken ismini seçmek. Hedef; 2013 yılında yazılım odaklı çalışmaları daha da geliştirmek. 2014 önceliği ise bir tarafta tanıtım bir tarafta da mağazalara sunulan eğitimleri daha da yoğunlaştırmak.
ETİKETLER : Sayı:935

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics