Sosyal Ağlar 30 EYLÜL 2013 / 08:06

Tüm taraflar ‘çok siteyi barındıran tek portal’ yapısında bir arada

Emlak sektöründe emlakçıları ve arama içinde olan bireyleri buluşturan Emlakjet.com, farklı dillerde site imkanını da emlakçıya veriyor.

Emlak sektöründe kiralık ve satılık ilanlarının sahibi emlakçılara kendi sitelerini oluşturma, güncel ilanlarını da hem sitede hem bir ana portal’da buluşturma imkânı veren Emlakjet.com, farklı dil seçenekleri sunuyor. Bireyler için de özel arama fırsatları sistemde yerini alıyor. Emlakjet.com’un kurucusu ve Genel Müdürü Okan Arı, yapıları hakkında bilgileri paylaşıyor:

n Emlakjet.com yapısını ne zaman, nasıl bir fikirle kurdunuz?
Bu site bir emlak arama motoru ve son kullanıcı ile emlakçıyı birleştiren bir yapı. 2006’da sitenin temelini attık, arada benim askerlik dönemim oldu ve 2007’de çalışmaları geliştirdik. Site ilk günden beri emlakçıya en iyi hizmeti vermeyi hedefliyor. 2007 yılında emlakçıların çevrimiçi yapıya yönelimi başlamıştı. Kişiler internetten ev arıyorlar, emlakçılar da buna uygun hizmet sağlamaya çalışıyorlardı. Bu süreçte yayına girdik.

n Emlakçılara neler sunuyorsunuz?
Her emlakçıya www.firma adı.com şeklinde internet sayfası sağlıyoruz. Bu, o dönemde önemli bir ‘ilk’ oldu. Çünkü az istihdamı olan emlakçılar için site kurmak zordu, pahalıydı. Hatta portalı yayına almadan önce, bu ‘site yapımızı’ satmaya başladık. Yani emlakçılar arasında bir ağ oluşturup, belli bir sayıya ulaşınca ilanları portalda toplama kararı aldık.

n Zamanlamaya nasıl karar verdiniz?
Altyapımızın hazır olduğunu gördük. Hızlı servis vermeyi hedef alıyoruz. Son kullanıcı tarafında hızlı ilan arama, emlakçının da ilanları hızla sistemde yayınlayabilmesi temel amaç. Bunlar, 2007 yılında, bugüne kıyasla, sunulması daha zor hizmetlerdi. Ama aradan geçen süreçte teknik altyapılar gelişti. Biz o dönem bu hızla fark yaratmayı başardık.

n Hizmetleriniz neleri içeriyor?
Kaliteli servisler önceliğimiz. Örneğin emlakçımıza bir emlak sitesi açtığımız zaman, ‘bu paketi iki tıkla yapabilirsiniz’ diyebiliyor, yarım saatte tüm sitesini aktif hale getirebiliyoruz. Bu süreye, özelleştirmeler de dahil. Hazırladığımız şablonu, bu işi çok bilmeyen bir insanın bile ihtiyaçlarına göre kurgulayıp yayına alması çok kolay. Tüm süreçler kendi geliştirdiğimiz yazılımlar üstünde işliyor. Açık kaynak kullanıyoruz ve bunun tüm yapılarını destekleyip kullanmaya çalışıyoruz. Emlakçılara özel servisler sağlıyor, emlakçı ile uzun vadeli işbirliği yapmaya özen gösteriyoruz. Öyle ki, emlakçılarla işbirliğimizde yılda 1 kez olan yenileme oranlarımız yüzde 90’lara varıyor. Bireysel emlakçılar ve zincir emlakçıların hepsine eşit mesafedeyiz. Her emlak ofisi bizim için ‘sistemi kullanma potansiyeli olan yapı’ demek.

n Nasıl bir yazılım ekibine sahipsiniz?
30’a yakın kişiden oluşan bir ekibiz. Yazılım ekibinin başında ben varım. Çocukluğumdan beri bilgisayarla iç içeydim ve üniversitede bilgisayar mühendisliği okudum. Hangi sektörlerin internete ilgi duyduğuna baktım ve emlak sektöründe potansiyeli gördüm. Emlakçılarla bu yapıyı anlattım, askerlik dönüşü de bu işi ciddi olarak yapma kararı aldım. Belli sayıda site geliştirip sonra bir portal oluşturmayı hedefledik. Böylece şirketimiz de kurulduğu günden itibaren para kazanmaya başladı. Bu iş modelinin avantajlarını görüyoruz.

n Kaç emlakçı şu anda sistemde?
Sahibinden de ilan alıyoruz, ama ağırlık emlakçılarda. 5 binin üstünde emlakçı, 500 bin civarı güncel ilanımız var. Bu sayı düzenli olarak artıyor. Çünkü hiç internetle tanışmamış emlakçılar var ve onları bu yapıya almak önceliğimiz. Bu konuda İstanbul’da da, Anadolu’da da iyiyiz. Konu Anadolu olduğunda, temel iletişim modelimiz telefonla emlakçılara ulaşmak şeklinde. Bazen ziyaretlerimiz de oluyor. Bu strateji ile, Anadolu’da bir emlakçı ile tanışarak, çok sayıda emlakçı ile bağ kuruyor, Türkiye’nin her yerine ulaşabiliyoruz. Rakiplerimizle güçlü bir rekabet için çok iyi servis vermek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bu nedenle servis, satış, müşteri desteği, satış sonrası hizmetleri içeren bu yapıya sürekli yatırım yapıyoruz. Biz emlakçılara ulaştığımız gibi, onlar da bize ulaşıp yapımız hakkında bilgi alabiliyorlar.

n Peki ya emlak arama ilgisi ne seviyede?
Aylık tekil ziyaretçi sayımız 1,5 milyon ve bunlar, 3,5 milyon ziyaret yapıyorlar. Bizi ziyaret edenler sonuçta emlakçılar ve ev arayanlar. Kişiler arama kriterlerimizle arama yapıp, bu aramaları kaydedebiliyor, aramaları hakkında uyarı sistemiyle yeni ilan geldiğinde haberdar olabiliyorlar. iPhone platformumuz bitmek üzere, Android ise 3 aydır yayında. Mobil platformlarla web platformları birleşti. Emlakçılar için yaptığımız siteler de yakında mobile uyumlu olacak. Mobil uygulamamızı ücretsiz yükleyebilir, aradığınız ilanları favorilerinize ekleyebilir, bu ilanları kendi e-posta adresinize, arkadaşınızın adresine gönderebilirsiniz. Emlakçı, kişiye ilan numarasını verebiliyor, kişi ilanları oradan da takip edebiliyor. Tüm taraflar için bütünleşik bir süreç var.

n Paralı ve parasız üyelik neleri kapsıyor? Kaç paket sunuyorsunuz?
Bir birey, 3 kere ev veya işyeri ilanını ücretsiz verebiliyor. Eğer emlakçıysanız, o zaman Emlakjet’e üye oluyor ve ilan yayınlamak için kurumsal paketlerimizden birini alıyorsunuz. Emlakçılara sağladığımız iki paketimiz var: Jet Paket ve Mega Jet Paket. Jet Paket standart bir paket, sınırsız ilan girişi, internet sitesi ile birlikte portala 1 yıl üyeliği, e-posta kullanımını gibi özelliklerdi içeriyor. Mega Jet Paket ise bir üst yapı ve emlakçının afiş, branda, kartvizit ihtiyaçlarını da karşılıyor, internet sitesi ve 1 yıllık kurumsal üyelik veriyoruz. Bu açıdan Mega Jet Üyelik Paketi, tüm pazarlama ihtiyaçlarını karşılayan bir yapı. Paketi almadan önce, emlakçıya deneme süresi de sunuyoruz.

Aradığınızı söyleyin, emlakçınızı da evinizi de bulun

Emlakçının kendi sitesine farklı dillerde içerik koyması bu yapıda mümkün. Bir tarafta da, emlakjet.com portal yapısında Türkçe ve İngilizce içerik desteği ile güncel olarak konulan kiralık ve satılık ilanlarına, iki dilde de ulaşılabiliyor. Öncelikle emlakçıların siteleri için Rusça, İngilizce ve Almanca içerik desteği var. Emlakçılar sitelerine bu dillerde içerik girebiliyorlar. Taleple bağlantılı olarak, bu yapıya farklı diller eklenebilecek. Öte yandan, Emlakjet.com’un İngilizce versiyonu yayında. Yurtdışından, özellikle Avrupa ve Arap ülkelerinden ciddi trafik aldıklarını, arama motoru optimizasyonunu hem Türkçe hem İngilizce sayfaları için yaptıklarını söyleyen Okan Arı, bireysel kullanıcılara desteklerini şöyle anlatıyor:
“Sitede bir kullanıcı aradığı evi bulamazsa ya da arama sürecinde böyle bir servis kullanmak isterse, ‘bildirin, biz bulalım’ diyoruz. Detaylı bir formumuz var. Tercihlerini formda bize ileten bireyin tercihi olan benzer nitelikte emlak ilanı bir emlakçıda eşleşirse, bu arayışlar hakkında bilgi sahibi oluyorlar ve kişilere, emlakçılar dönüş yapıyorlar. Ev arayan kişi olarak tek yapmanız gereken, detaylı formu doldurmak. Sonra emlakçılar aradığınızı bulma konusunda servisi sağlıyor. Bizim sistemimiz arada köprü görevi görüyor.”

 
ETİKETLER : Sayı:940

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics