Sosyal Ağlar 28 MART 2018 / 09:38

Twitter, kripto para reklamlarını yasaklamaya hazırlanıyor

Twitter, kripto para ve Initial Coin Offering (ICO) alanında Google ve Facebook’un yaptığı gibi kripto para reklamlarını yasaklayacağını açıkladı.

Bu yıl içerisinde , Google ve Facebook aynı duyuruları yapmasının ardından Bitcoin’in değeri ciddi bir düşüş yaşamıştı. Bitcoin, dünyanın en büyük ikinci çevrimiçi reklam sağlayıcısı Facebook’un kripto para tanıtımı yapan bütün reklamları engelleyeceğini açıklamasının ardından Ocak ayında yüzde 12’lik bir düşüş yaşamıştı. Mart ayının başlarında ise Google, finansal hizmetler politikasında güncelleme yapacağını açıklamış ve  Haziran ayı itibariyle “kripto para ve bağlantılı içerik” tanıtımlarını yasaklayacağını bildirmişti.

Blok zinciri bağlantılı şirketlere yatırım yapan risk sermayesi şirketi Blockchain Capital‘dan Spencer Bogart “Daha önemli ve daha büyük platformlar kripto para reklamlarını zaten engellediği için Twitter’ın hamlesinin büyük bir etki yaratacağını düşünmüyorum.” dedi. Bogart, Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin Bitcoin hakkındaki kişisel duruşuna dikkat çekti: “Belli ki Jack Dorsey kripto paralara inancı tam olan biri. O yüzden ben Twitter’ın getireceği herhangi bir ‘yasağın’ satır aralarını okumak isterim.” dedi

Twitter ve Square CEO’su Dorsey yakın zaman içerisinde Sunday Times‘a verdiği röportajda Bitcoin’in önümüzdeki on yıl içinde birincil para birimi olacağına inandığını dile getirmişti.

Coinbase'in analizlerine göre, Aralık ayında 20 bin Dolar seviyelerine ulaşan Bitcoin o zamandan bu yana yaklaşık olarak yüzde 60 oranında bir düşüş yaşadı. Merkez bankası mensuplarının ve maliye bakanlarının kripto paralar hakkında ‘verimli’ görüşmeler yaptıklarını açıkladıkları G-20 Zirvesi’nin ardından Bitcoin 9 bin Dolar seviyesine çıktı. Reuters‘ın haberine göre, İtalya’nın merkez bankası lideri, gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada kripto paraların tamamen yasaklanmaması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Coinbase’e göre, 1 Ocak’tan bu yana Bitcoin yüzde 29, Ethereum yüzde 45 ve Litecoin yüzde 40 oranlarında düşüş yaşadı. Ripple’ın değeri ise yıl başından bu yana yüzde 38’den fazla azaldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics