Sosyal Ağlar 27 OCAK 2014 / 08:16

Yerli malı sosyal ağ Freelyshout/ Özgürcehaykır

İlerleyen zamanlarda Türkiye’de Facebook kadar popüler olur mu bilinmez ama tasarımı ve yazılımı Türklere ait olan sosyal ağ Freelyshout.com ya da ozgurcehaykir.com’a ilgi her geçen gün artıyor.Yazılım ve tasarımı tamamen Türklere ait sosyal ağ Freelyshout, Türklerin sosyal ağlara bağlılığına bakıldığında örneğin Facebook kullanımında ilk sıralarda yer alıyor. Bu ilgiyi gözeterek, Türklerin neden kendine ait bir sosyal ağı olmasın düşüncesinden yola çıkan Türk girişimciler geçtiğimiz yılın Şubat ayında Freelyshout sosyal ağ web sitesini kurdular. Okan Bayülgen, Doğuş, Nurullah Çukan, Onur Akay, Ezgi Asaroğlu ve birçok şirketin de üye olarak kullanıcı adlarına sahip oldukları gibi isimlerin de Freelyshout.com’a üye olmasıyla birlikte popülerliği artan sosyal ağ yakın zamanda bir milyonuncu üyesini açıklamaya hazırlanıyor.

Kar amacı yok, olmayacak da
Freelyshout’un 26 Şubat 2013 tarihinde, kullanıcıların istekleri doğrultusunda tüm sınırları ortadan kaldırıp daha güvenli ve özgür bir internet anlayışı sağlamak amacıyla oluşturulan bir platform olarak kurulduğunu söyleyen Freelyshout’un kurucularından Ertan Aktaş, tamamen bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir platform olduğunun altını çizdi ve ekledi: “Bu platform, reklamlar ve sponsorlu içerikler ile amacından sapmayacak ve kullanıcılarını rahatsız edecek olan özellikleri barındırmamaya söz vermiştir. Söz haklarına, kişisel özgürlüklere ve fikirlere saygı göstermeyi kendine ilke edinmiştir. Freelyshout, Türkiye’ye özeldir. Bu yüzden yabancı yatırımcılara kapımızı kapattık, biz Türk yatırımcılar ile birlikte çalışarak adımızı duyurmak istiyoruz.”
Aktaş, tamamen Türk kullanıcılarının istekleri doğrultusunda kurdukları tasarımı ve yazılımı sıfırdan hazırlanan www.freelyshout.com isimli siteye girdiğinizde, Facebook, Twitter ve Foursquare gibi sosyal paylaşım sitelerinde yapılan her türlü işlem ile birlikte birçok farklı özelliği birlikte kullanabileceğiniz bir web sitesi olduğunu belirtti.

Mesajda karakter sayısı sınırı yok
Freelyshout’ta paylaştığınız herhangi bir durum bilgisini Facebook ve Twitter’da yayınlanabiliyor, aynı anda Foursquare ile yer bildirimi yaparak puan kazanmanıza da imkân tanıyor. Ayrıca Twitter’da 140 karakterle sınırlı sayıda olan mesaj yazma özelliğinin yakın zamanda karakter sınırı olarak daha da düşeceği konusu gündeme düşmüşken Freelyshout karakter sınırlaması olmadan paylaşım imkânı sağlıyor.
Aktaş, beta sürümünü yayınlayan Freelyshout ekibi, kullanıcı istekleri doğrultusunda yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Bunlardan biri de sosyal sorumluluk uygulaması.
Sosyal sorumluluk uygulaması, toplumu yardımlaşmaya, dayanışmaya yönlendiren, insanları haberdar eden ve toplumu bilinçlendirme amacı güden bir uygulama. Sosyal sorumluluk uygulaması ile birlikte şehrin ücra bir köyünde kitaba ihtiyacı olan insanları bilgilendirebiliyor, acil kana ihtiyacı olanlara yardımcı olarak duyuru yapabiliyor, doğal afetler sonucu zarar gören insanların ihtiyaçları hakkında yardım talebinde bulunabiliyorsunuz.
ETİKETLER : Sayı:956

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics