Sosyal Ağlar 22 MART 2018 / 10:17

Zuckerberg, Facebook'un hata yaptığını kabul etti

Yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin dışarı sızmasının ardından Zuckerberg önemli açıklamalarda bulundu.

Londra merkezli ''Cambridge Analytica'' adlı veri analiz şirketinin 50 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz bilgi topladığı iddiaları ortaya atılmıştı. Bu konuyla sessizliğini bozan Mark Zuckerberg, bazı önemli açıklamalarda bulundu.

Zuckerberg, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, 2013'te Cambridge Üniversitesi'nin araştırma görevlilerinden biri olan Aleksandr Kogan adlı kişinin Facebook'ta yer alan biir uygulama geliştirdiğini ve yaklaşık 300 kişi tarafından yüklenen bu uygulamanın kullanıcıların ve arkadaşlarının bilgilerini paylaştığını belirtti.

2015'te Kogan'ın bu verileri Cambridge Analytica firması ile paylaşmasının Facebook politikalarına aykırı olduğunu belirten Zuckerberg, kullanıcıların rızası olmadan yapılan bu eylemin yanlış olduğunu söyledi. Söz konusu olaydan sonra Kogan'ın Facebook'tan ihraç edildiği ve şirketin Cambridge Analytica'dan bu verileri silmesi için resmi talepte bulunduğunu kaydetti.

Cambridge Analytica'nın verileri sildiği hakkında Facebook'a bilgi verdiğini aktaran Zuckerberg, ABD ve İngiliz basınında bu verilerin kullanıldığına dair çıkan haberlerin ardından Cambridge Analytica'nın da Facebook'tan ihraç edildiğini ve bu ülkelerin hükümetleri tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında Facebook'un düzenleyici kuruluşlarla iş birliği içinde olduğunu belirtti.

''Bu tür olayların yaşanmaması için yıllar önce önlemler almıştık''

Mark Zuckerberg, bu gibi veri sızıntılarına yıllardır önlem aldıklarını bildirdiği açıklamalarında son olarak şu ifadeler yer aldı:

"Sizin (kullanıcıların) verilerinizi koruma sorumluluğumuz var. Bunu yapamıyorsak, size hizmet etmeyi hak etmiyoruz. Tam olarak ne olduğunu anlamak ve bunun yeniden gerekleşmemesini sağlamak için çalışıyorum. Bu tür olayların yaşanmaması için yıllar önce önlemler almıştık. Ancak, hata yaptık. Daha yapılması gerekenler var. Facebook'u ben kurdum ve en nihayetinde platformumuzda yaşananlardan ben sorumluyum."

Zuckerberg, bu tür veri sızıntılarının yeniden yaşanmaması için Facebook'un yeni bir dizi önlemler aldığını da duyurdu.

Buna göre, Facebook üzerinde yaygın olarak kullanılan ve yüksek derecede veriye erişimi olan uygulamaların inceleneceğini ifade eden Mark Zuckerberg, şüpheli faaliyetler gösteren uygulamalar için de soruşturma başlatılacağını bildirdi.
ETİKETLER : zuckerberg facebook

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics