İnternet Sosyal Medya 03 OCAK 2014 / 12:19

Facebook bizi mi dinliyor?

Facebook, kullanıcıların özel mesajlarını izlediği yönünde iddialar yüzünden kolektif bir dava ile karşı karşıya. İddianameye göre, kullanıcılar özel bir mesaj aracılığıyla başka bir internet sitesinin linkini paylaştıkları zaman, Facebook da bunu kullanıcının profilindeki web aktivitesi bölümüne yansıtıyor. Facebook da, kullanıcı verisinde madencilik için mesajları sistematik olarak tutmakla, bu bilgileri reklamcılar ve pazarlamacılarla kullanım karını artırmakla suçlanıyor. Bu iddiaların hiçbir doğruluğu olmadığını söyleyen Facebook ise kendilerini savunacaklarını bildirdi.

Davacıların talebi ya gizlilik ihlalinin olduğu her gün için dava açan kullanıcıların her birine 100 dolar veya yine her bir davacıya 10 bin dolar ödenmesi yönünde.

Facebook’un gizlilik politikası daha önce de kullanıcıların hedefi olmuştu. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında, gizlilik politikasında planlanan bir değişiklik Facebook’u eleştirilerin hedefine oturtmuştu. Yeni planda Facebook kullanıcılarının profil fotoğrafları ve isimleri kullanılarak reklamların oluşturulmasına imkan sağlanması söz konusuydu. Şirket ise bu süreçte sadece gizlilik politikasının dilini yenilediği şeklinde savunma yaparak, içerik yapısında değişimin söz konusu olmadığını bildirmişti. Facebook, 2011 yılında da kişisel bilgilerini izin almadan kullandığını iddia eden kullanıcıların zararına karşılık 20 milyon dolar ödeme yapmıştı.

 
ETİKETLER : Facebook