İnternet Sosyal Medya 10 ŞUBAT 2016 / 10:42

Güvenilir bir ortam için işbirliği de gelişiyor

Facebook, Google ve Twitter tarafından “Güvenli İnternet Günü” kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) desteğiyle düzenlenen “Daha İyi Bir İnternet İçin El Ele” etkinliğinde bilinçli internet kullanıcılarının yetişmesinin önemine dikkat çekilirken, güvenli internet ve siber tuzaklar gibi konular ele alındı.  
9 Şubat “Güvenli İnternet Günü”nde BTK’nın desteği ile düzenlenen “Daha İyi Bir İnternet İçin El Ele” etkinliğinde açılış konuşmalarını BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız gerçekleştirdi. Panellerde “Dijital Yurttaşlık Kuralları” ile “Siber Tuzaklar” dahil güvenli internet için önem taşıyan konular uzmanları tarafından ele alındı. Ankara’da bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da İstanbul’da düzenlenen etkinliğe Google Hangout bağlantısıyla katıldı.
 
Doğru ve bilinçli kararlar verilmeli
Çocuklar ve gençlerin yanı sıra ailelerin ‘Güvenli İnternet’ konusunda bilinçlendirmesine yönelik çalışmalar, gençlerin içine doğarak bir anlamda yerlisi, büyüklerin ise sonradan göçmen olarak dahil oldukları dijital dünyada büyük önem taşıyor. Toplumun tüm kesimlerinin internette alacakları aksiyonlar konusunda doğru ve bilinçli kararlar vermeleri, dijital okuryazarlık gizlilik ve güvenlik konusunda bilinçlenmek bugün büyük önem taşıyor.
 
“Güvenli internet deneyimi ön planda”
Güvenli bir Facebook deneyiminin şirketin birincil önceliği olduğunun altını çizen Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem, şu bilgileri verdi: 
“İnsanların Facebook’u kullanırken kendilerini güvende hissetmesini sağlamaya yardımcı olmak ve onları bu konuda desteklemek için pek çok ürün, politika ve eğitici programlar geliştiriyor ve topluluğumuzla paylaşıyoruz. Ekiplerimiz ve akıllı güvenlik sistemlerimiz de kişilerin hesaplarını güvende tutmaya yardımcı olmak için çalışıyor.”
Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey de Google’ın yaklaşımını şöyle anlattı: 
“Google olarak kullanıcılarının güvenliği ürünlerimizin geliştirilme safhasından itibaren en önem verdiğimiz konulardan biri. Önem verdiğimiz bir diğer nokta ise kullanıcı kontrolleri. Bu çerçevede kullanıcılarımıza kullanımı kolay ve etkin araçlar sunarak güvenli ve emniyetli bir çevrimiçi deneyim yaşamalarını sağlamak ve böylece kontrolü onlara vermek için çalışıyoruz. Bu çabalarımızı, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları ile kurduğumuz ortaklıklar aracılığı ile düzenlediğimiz eğitim programları ile  geniş kitlelere ulaştırmaya  çalışıyoruz."
 
“Her aşamada güvenlik”
Güvenliğin Twitter’ın gelişiminin her aşamasında en öncelikli konulardan biri olduğunu vurgulayan Twitter Kamu İlişkileri Müdürü Emine Etili ise şu açıklamayı yaptı: 
“Herhangi bir ürün güncellemesi söz konusu olduğunda, kullanıcılarımıza en güvenli ortamda en iyi deneyimi sunmak için çalışıyoruz. Bunu gerçeğe dönüştürmek için de gerek topluluğu koruyabilmek için politikalarımızı düzenlemek olsun, gerekse ihlal bildirme mekanizmalarını geliştirmek olsun şirketin her birimi bu konuyu büyük bir ciddiyetle ele almaktadır. Sessize alma, engelleme, ürün-içi bildirme seçeneklerini sunarak ve sivil toplumla işbirliklerini güçlendirerek; Twitter küresel ölçekte dünyanın en güvenli gerçek-zamanlı iletişim platformunu oluşturmaya gayret etmektedir. Her yeni güne başladığımızda bir takım olarak en önemli hedefimiz budur.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics