İnternet Sosyal Medya 07 KASIM 2013 / 11:14

New York Borsası’nda Twitter fırtınası

New York Borsası’nda ilk işlem gününe geri sayımda olan Twitter’ın hisse fiyatı ise 26 dolar olarak belirlendi. Bu hisse fiyatı, Twitter’ın değerini 18 milyar doların üstüne taşıyor. Böylece Mayıs 2012 Facebook halka arzından beri en büyük teknoloji şirketi halka arzı da hayata geçmiş oluyor.

Twitter halka arz ile 70 milyon hisse satacak ve bu da 1.82 milyar dolar nakit para girişi demek. Facebook’un aksine Twitter, hisselerinin New York Borsası’nda işlem görmesini tercih etti. Facebook’un NASDAQ’daki halka arzı ise gecikmelerle gölgelenmiş ve emirlerde sorunlar olmuştu. New York Borsası’nda ise Twitter hisselerinin işlem testleri çoktan yapıldı. Buradaki amaç ise olası teknik kesintilerin etkilerini engellemek. Şirket hisselerinin işlem kodu ise "TWTR".

Hisselere yoğun ilgi

BBC News haberine göre, 7 yıl içinde 230 milyon kullanıcının ilgisini çeken bir yapı Twitter. Ama hala kârlılıktan uzak. Şirketin 2013 yılı üçüncü çeyrek zararı geçen yılın aynı dönemindeki 21,6 milyon dolardan 64.6 milyon dolara yükseldi. Reuters/Ipsos tarafından yapılan bir araştırma da Twitter’a kayıtlı kullanıcıların üçte birinden fazlasının servisi aslında hiç kullanmadığını ortaya koydu.

Tüm bu sıkıntılara rağmen, hisselere talep oldukça yoğun. Bazı analistlere göre bunun sebebi, Twitter’ın büyüme potansiyelinin yatırımcıları heyecanlandırması. Çünkü yatırımcılara göre sosyal medya ve mobil çok büyük fırsat demek. Ama bu genel beklentinin yanında Twitter’ın da bu değerinin arkasındaki beklentileri hayata geçirmesi, sürdürülebilir bir iş modelini sağlamlaştırması şart.

Kurucular ihya olacak

Şirket yılın üçüncü çeyreğinde satışlarında iki kattan fazla artışla 168,6 milyon dolar gelir elde etti. Şirketin hedefi ABD dışındaki reklam pastasından daha fazla gelir elde etmek. Bazı analistlere göre, şirket hisseleri, halka açıldıktan sonra yükselişini sürdürecek. Çünkü bireyler, kurumlar, medya şirketleri ve reklamverenler için Twitter çok önemli ve farklı bir mecra.

Şirket kurucularından Evan Williams, şirketin en büyük hissedarı ve 1 milyar dolardan fazla değere sahip yüzde 10’dan fazla hisseye sahip. Diğer kurucu Jack Dorsey de bu halka arzla servetini katlayacak. Çünkü yüzde 4’lük hissesi yarım milyar dolardan fazla değere sahip. Kuruculardan Biz Stone ise son birkaç yılda hisselerini satarak milyonlarca dolar gelir elde etti. Bu halka arzdan en az kârla çıkacak isim olarak ise yine kuruculardan olan Noah Glass gösteriliyor.

 
ETİKETLER : Tw Twitter

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics