İnternet Sosyal Medya 21 AĞUSTOS 2013 / 14:47

Sosyal ağlarda yöneticilerle arkadaşlık kurmak bunaltıyor

Sosyal ağlarda yöneticileriyle kontak halinde olmak ve onlardan arkadaşlık isteği almak çalışanlarda baskı yaratıyor.İş yerinde ' facebook kullanıyor musun?' sorusunun arkası kesilmiyor. Önce bana arkadaşlık teklifi gönder ya da benim teklifimi kabul et şeklinde bir yaptırım uygulanıyor. Sonra da paylaşımlarımı beğenmelisin şeklinde çeşitli mecralardan yapılan sosyal baskılar devam ediyor.

Yöneticiler tarafından sadece kendi takipçi ve arkadaş sayılarını artırmak ya da çalışanların tutumlarından haberdar olmak için farklı nedenlerle yapılan bu tek yönlü istek düşüncesizce ve iyi niyetten uzak bir yaptırıma dönüşüyor.

Kariyer sitesi Yenibiris.com'un yaptığı anket sonuçlarına göre Facebook kullanıcılarının yüzde 42′si üst düzey isimlerin arkadaşlık teklifinden rahatsızlık duyuyor. Kadın çalışanlar arasında bu oran yüzde 54′e çıkıyor.

Neden yönetici ile sosyal ağlardan arkadaşlık kuruluyor?

Yöneticiyle bağlantı kurma nedeninin başında ise “fikirlerini/paylaşımlarını merak etme” var. Ankete katılanların yüzde 40’ı, yöneticisini sosyal ağlarda sadece sessizce takip ettiğini ifade ediyor.

Katılımcıların yüzde 12’si yöneticilerinin ısrarı üzerine onları takibe başlamış. Israra maruz kalan çalışanlar, kişisel paylaşım sitelerinde takip edildikleri hissiyle paylaşımlarını kısıtlıyor. Yöneticinin her talebini kabul ettiklerini hissediyor.

Zorla arkadaşlık olur mu?

Sosyal ağlardan yöneticilerini eklemeye zorlanan çalışanlar ya açıkça bu ricayı reddiyorlar, ya da kibarca bu izlenme paranoyasının doğru yürüyorlar. Sürekli izleniyor olmak ya da izlendiğini düşünüyor olmak çok ciddi psikolojik rahatsızlık nedenidir. Çalışanlar düşüncelerini kendi özgür alanlarında bile rahatça paylaşamaz hale geliyorlar ve bu da kişisel alanlarının kalmadığı duygusunu yaratıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics