İnternet Sosyal Medya 30 NİSAN 2013 / 11:41

Sosyal Medya kendi hukukunu yaratıyor


Sosyal medya mecralarında telif hakları ve reklamcılık, nefret söylemleri ve benzeri suçların kovuşturulması ve bilgi güvenliğinin sağlanmasına kadar birçok masaya yatırılacağı Sosyal Medya Hukuku Sempozyumu, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nin yanı sıra, Türk Ceza Hukuku Derneği, İstanbul Barosu ve İktisadi Kalkınma Vakfı'nın işbirliği ile 3-4 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenleniyor.


Bugün, gençler için Facebook-Twitter-Instagram gibi sosyal medya mecralarında aktif olarak yer almak, arkadaş çevresini genişletmenin ve popülerliğin anahtarı haline geldi. Benzer şekilde Linkedin-Google+ gibi mecralar ise iş hayatında bir ağ oluşturmanın en etkili yolu. Farklı boyutları olan bu yeni medya mecrası, geleneksel hukuk sistemini de temelinden sarsıyor. Basın, yayın ve diğer iletişim araçlarını düzenleyen klasik hukuk normlarının sosyal medyanın yarattığı fırsatlar ve tehditler karşısında yeniden gözden geçirilmesi bir zorunluluk haline geliyor. İşte bu amaçla, belki de yeni ve bağımsız bir hukuk dalının ilk adımlarını oluşturan Sosyal Medya Hukuku Sempozyumu hayata geçiriliyor.

Sosyal medyanın bilgi toplumuna geçiş sürecindeki rolünden, özel hayatın gizliliği ve devlet sırrı kavramlarında yarattığı etkiye, sosyal medya mecralarında telif hakları ve reklamcılık konularından, sosyal medyanın karanlık yüzünü oluşturan nefret söylemleri ve benzeri suçların kovuşturulmasına ve bilgi güvenliğinin sağlanmasına kadar çok çeşitli sorunlar, konunun uzmanları tarafından farklı boyutlarıyla değerlendirilecek.

Sosyal Medya Hukuku Sempozyumu, tüm ilgilenenlerin katılımına açık ve ücretsiz.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics