İnternet Sosyal Medya 06 HAZİRAN 2013 / 10:13

Sosyal medya nedeniyle 24 kişi gözaltında

Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili olarak İzmir’de sosyal medya üzerinden halkı kin ve nefrete teşvik ettikleri iddiasıyla 24 kişi gözaltına alındı.


Tüm Türkiye Gezi Parkı’nda yşanan olayları uzun süre sosyal medya üzerinden takip etti. Zira ana akım medyanın olaylar karşısında tepkisiz kalması, protestocuların en önemli haber kaynağının sosyal medya olmasına sebep oldu. Gösteriler sırasında Twitter  kullanan kişiler İzmir’de gözaltı şoku yaşadı. İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü ekiplerinin “halkı kin ve nefrete teşvik ettikleri” iddiasıyla operasyon düzenlediği bildirildi. IP adresleri üzerinden tespit edilen 38 noktaya eş zamanlı baskın düzenleyen ekipler, 24 kişinin göz altına alındığını duyurdu.

Ülkemizde doğrudan sosyal medyadaki konuşmaların kullanıcıları bağlayıcılıyla ilgili bir yasa bulunmuyor. Yine de Fazıl Say ile yaşanan olayda görüldüğü gibi, kişiler sosyal medya hesaplarından sorumlu tutuldu. Önümüzdeki günlerde göz altına alınan kişilerin serbest bırakılması bekleniyor. Haklarında açılacak davanın sonucuysa merak konusu.