Dosya Spor ve Teknoloji 01 TEMMUZ 2013 / 08:30

Bilişimin en büyük oyun sahası: Olimpiyatlar

Spor müsabakalarında teknolojinin kullanımı hızla artıyor. Bu sayede hem sporcuların hem de hakemlerin işleri kolaylaşıyor.  Basketbol hakemlerinin pozisyon tekrarlarını izlemesi, tenis maçlarında şahin gözü teknolojisinin kullanılması, futbolda önümüzdeki dönemde gol çizgisi teknolojisinin ortaya çıkması öne çıkan teknolojiler arasında yer alıyor. Sporcuların gelişimi için antrenman yazılımları, harcanan eforun tespiti için hazırlanan özel araçlar öne çıkıyor.

Tüm bunların yanı sıra büyük organizasyonlara katılanların ihtiyaçları ve o organizasyonlardaki altyapı çalışmaları da önem kazandı. İngiltere’de düzenlenen Olimpiyatlar’da katılımcılar tarafından sosyal medya patlamasına sebep olacak kullanım şimdiden tarihteki yerini aldı. Önümüzdeki dönemde bu tür organizasyonlardaki mobil internet kullanımı, kablosuz ağlara ihtiyaç, kullanılacak bilgisayar sayısındaki artış ve tüm bunların altyapı çalışmaları çok daha zorlaşacağı birçok uzman tarafından şimdiden öngörüldü.
Ülkemizde gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları, Üniversiteler Arası Oyunlar ve Akdeniz Olimpiyatları’nın yanı sıra birçok büyük turnuvaya ev sahipliği yaparken büyük organizasyonların denemeleri şimdiden yapılıyor. Önümüzdeki dönemde Yaz Olimpiyatları’nın İstanbul’a getirilmesi için çalışmalar sürerken “Spor ve Bilişim” konu başlıklı dosyamızda sektörün nabzını tuttuk.
Ülkemizdeki şirketler bilişim altyapısı için Türkiye’nin gerekli yatırımları yapabileceğine inanıyor. Bununla birlikte sosyal medya kullanımı her yeni etkinlikte kendi rekorunu geliştirecek. Ayrıca büyük veri çözümleri, artan veri akışı nedeniyle değer kazanmayı sürdürecek.
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics