Dosya Spor ve Teknoloji 01 TEMMUZ 2013 / 08:34

Oyunlardaki etkileşim sürekli artıyor

Sosyal medya ve akıllı cihazların yaygınlaşması oyunlardaki kalabalığın bilişim teknolojileri altyapılarını kullanarak daha fazla etkileşime geçmesinin önünü açıyor.

2012 yılında düzenlenen Londra Olimpiyatları’nın açılış töreni sosyal medya paylaşım rekorunun kırılmasına sebep oldu. Yaklaşık 4 milyon 950 bin paylaşımın yapıldığı tören, eski rekor sahibi ABD 156. Süper Kupa Finali’ni yüzde 106 geçerek geride bıraktı. Ayrıca Olimpiyatların Açılış Seremonisi’nde 9.66 milyon Twitter bahsi (mention) gerçekleşti. Büyük ihtimalle bir sonraki Olimpiyat açılışları bu rekorun üzerine çıkacak.
Büyük organizasyonlarda sosyal medya temelli uygulamaları da kapsayacak şekilde, akıllı telefonlardaki katma değerli servislerin ön plana çıktığını dile getiren Proline Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Serhan Ünalan, “Söz konusu uygulamaların bazıları, güvenlik sistemlerinin uzantısı olarak acil durumlarda kullanılması tasarlanırken (örneğin, kaza vb. durumlarda seyirci tarafından kullanılabilir), bazıları da “oyuncu puanlama”, “arkadaş bulma” ve “bonus programı” gibi kavramlarda spor seyircisinin kullanımına sunulmaktadır” dedi.
Sosyal medya analiz araçlarının da önem kazanacağına dikkat çeken Ünalan mobil uygulamalarla ilgili şunları söyledi:
“Spor etkinlikleri ile ilintili olarak, konuyla ilgili birçok münferit sosyal medya tabanlı mobil uygulama olduğunu (örneğin, futbol kulüplerinin uygulamaları, genel spor uygulamaları vb.) biliyoruz. En büyük sorunlardan birisi, söz konusu uygulamaların modüler özelliklere sahip olmadığı ve bu sebeple yeni etkinliklere hemen uyum sağlamadığı hususudur. Diğer değinilmesi gereken altyapı ile ilişkili problemlerden birisi de, genelde acil durum amaçlı tasarlanmamış olmalarıdır. Mevcut uygulamalar, genelde zenginleştirilmiş taraftar deneyimini sağlamaktan çok uzak kalmaktadır.”
Olimpiyatlarda özel mobil uygulamalara ihtiyaç duyuluyor
Özellikle çoklu disiplinlerin yer aldığı Olimpiyatlar’da uzun zaman dilimlerinde, birçok farklı noktada oyunlar gerçekleştirildiğini hatırlatan İnnova Kamu Çözümleri Yöneticisi Ebru Yazıcı, “Bu tip etkinliklerde izleyicilerin ve meraklıların oyunlarla ilgili bilgileri tek bir kaynaktan takip etme talebi doğuyor. Bunun için sağlıklı güncellenen bir web sitesinin yanında artık oyunlara özel bir mobil uygulama da çok büyük önem taşıyor. Çünkü akıllı telefon kullanım alışkanlığı, izleyicilerin de mobil uygulamalara yönelmesine yol açıyor. Organizasyonu yerinde takip eden seyirciler, günlük programlarını oluşturabilmek için mobil uygulamaları yoğun kullanıyorlar” açıklamasında bulundu. Aynı zamanda oyunlar boyunca sosyal medyada yoğun paylaşım da yaşandığını belirten Yazıcı, izleyenlerin anlık olarak sonuçları ya da şahit oldukları ilginç enstantaneleri paylaştığını aktardı. Yazıcı’nın açıklamalarına göre, veri ihtiyacı normalin çok üzerine çıkıyor ve zaman zaman konumlarda mobil şebeke altyapıları yetersiz kalabiliyor.Bunu çözmek içinse etkinlik boyunca, tesislerde güçlü ağ altyapıları kurmak ve mobil şebeke operatörleri ile işbirliği yaparak bölgelerdeki baz istasyon sayılarını artırmak kesintisiz bir veri iletişimi sağlanması kullanılabilir.
Spor ve bilişimin bir araya geldiği noktaların başında yer alan Olimpiyatlar, dünya çapında oldukça ilgi çekiyor. Atos Türkiye Çözümler İş Birimi Yöneticisi Kemal Güven, Rusya’da düzenlenecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatları ve 2016’da Brezilya’da yapılacak Rio Yaz Olimpiyatları’nda yer alacaklarını hatırlattı. Olimpiyat’ın verildiği başka şehirlerde de yer almak için şimdiden hevesli olduklarını belirten Güven, “Dünyanın en büyük spor karşılaşmalarında edindiğimiz bilgi birikimini aynı şekilde iş süreçlerimize de aktarıyoruz. Her iki yılda bir, yepyeni bir ülkede, son derece karmaşık bilgi teknolojileri sistemleri kuruyor ve onların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz. Buradaki deneyimi dünyanın dört yanındaki müşterilerimize de sunuyoruz” şeklinde süreci özetledi.

Oyunlardaki kesintisiz hizmet önem kazandı

Özellikle akıllı telefon, tablet kullanımının artması ile oyunlarda hem seyircilerin hem de sporcu ve diğer teknik birimlerin veri kullanımının kesintisiz hizmet verilebilmesinin önem kazandığına dikkat çeken Merit Grup İş Geliştirme Yöneticisi Uğur Dayan, “Bu noktada GSM şirketleri daha güçlü ve geniş kapsama alanı olan istasyonları devreye almaktadır. Oyunların yapıldığı konumlarda da özellikle kablosuz ağ altyapısı o konumda bulunabilecek maksimum kişiye göre tasarlanarak devreye alınmaktadır. Bu altyapılar ve de hızlı internet hizmeti sayesinde gelebilecek maksimum talebe sıfıra yakın kesinti ile cevap verilebilmiştir” yorumunda bulundu. Dayan, Merit Grup iştiraklerinden Telconet’in de uçtan uca altyapı çözümlerini, Erzurum’da ve Mersin’de düzenlenen Olimpiyatlar’da sergileyerek büyük organizasyonların altından kalkabildiğini aktardı.
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics