Dosya Spor ve Teknoloji 01 TEMMUZ 2013 / 08:31

Teknoloji dev oyunları dönüştürüyor

Eski Yunan’da 3 bin yıl önce başlayan 19. yüzyılın sonlarında modernize edilen Olimpiyat oyunları ve diğer tüm spor organizasyonlarındaki değişim hızı sürekli artıyor.

Bilişim teknolojileri, sporun hemen her alanında hızla kullanılmaya başlandı. Spor müsabakalarına teknolojinin girip girmemesi, sporun olumsuz etkilenmesi endişelerini doğurduğu için tartışılsa da hem sporcular hem de hakemler için önemli faydaları olduğu kesin. Tabii fayda sağlayanların bir başka ayağınıysa izleyiciler oluşturuyor. Tüm dünyadaki sporda teknolojinin gelişimini sektörün temsilcilerine sorduk.
Görüşlerini örnekler eşliğinde açıklayan Proline Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Serhan Ünalan şunları söyledi:
“UEFA Avrupa Şampiyonası gibi spor etkinlikleri Avrupa’nın birçok kesiminden taraftar çektiğini tespit etmekteyiz. Taraftarların yüksek seviyede ilgi gösterdiği ve tamamen doldurduğu stadyumlarda duygu etkileşimi de en üst seviyede gerçekleşmektedir. Spor etkinliklerinde ortaya çıkabilecek acil durumlar ciddi kriz ve felaketlere sebebiyet verebilirler. Trajik örneklerden birisi de 1980’lerde meydana gelmiş olan Heysel Stadyumu felaketidir. Buna benzer etkinliklerde, küçük olaylar bile, orada bulunmakta olan yoğun kalabalıktan dolayı, bazen ciddi sonuçlara da sebebiyet vermektedir. Öte yandan, buna benzer büyük spor etkinlikleri sadece seyircileri kendisine çekmekle kalmayıp, aynı zamanda şiddet eğilimi gösteren holiganların da ilgisini çekmektedir. Geçmişte meydana gelmiş olan, Türkiye ve yurtdışında bu konuyla ilgili maalesef birçok örnek bulunabilir. Bu açıdan, holiganların mevcudiyeti ile spor etkinliklerinin duygu yoğun organizasyonlar olması, patlamaya hazır bir karışım ortaya çıkarmaktadır. Bunun sonucunda da, birçok seyirci, özellikle de holigan, spor etkinliklerinden men edilmektedir. Dolayısıyla yasaklanmış olan kişilerin uygun şekilde tanımlanması ve bunu müteakip süreçte anlık tespiti gerekmektedir.”
“Olimpiyatlar aynı zamanda dev bilişim organizasyonlarıdır”
“Olimpiyat gibi dev organizasyonlar aynı zamanda devasa bir bilişim organizasyonu anlamına geliyor. Bu nedenle böyle büyük spor organizasyonlarında teknolojinin etkilerini çok net gözlemlemek mümkün” diyerek sözlerine başlayan Atos Türkiye Çözümler İş Birimi Yöneticisi Kemal Güven, sporda inovasyonu teşvik etmek için hazırlanan rapordan söz etti. Güven’in verdiği bilgilere göre, rapor, özellikle 2020 Olimpiyatları’nda, teknolojideki gelişmelerin sporcuları, izleyicileri, basını ve katılan tüm şirketleri nasıl etkileyeceğini irdeliyor.
Evlerinden izleyenler:
• Hareketi, atletin gözünden görme şansını yakalayacak. Seyirciler yayının aynı zamanda yöneticisi olacak ve hangi hareketi görmek istediklerini kendileri belirleyecek.
• Televizyon başında tüm olan bitenden anında bilgi sahibi olacak. 100 metre finalini izlerken atletlerin ne kadar hızlı koştuğunu gösteren hız ölçerini görebilecekler.
• İzleyiciler sporcularla boy ölçüşebilecekler. Sporseverler sanal olarak sahalara adım atma şansına sahip olacaklar.
Stadyumdaki izleyiciler:
• Oyunları oturdukları her sıradan en öndeymişçesine izleyebilecekler. İkinci bir ekranla stadyumun her yerinden sahaları en önden izlermiş gibi izleyebilecekler.
• Sıraya girmeyecekler. Patlamış mısır siparişleri ve etkinlik biletleri için akıllı telefonlarını kullanabilecekler.
• Deneyimlerini gerçek zamanlı olarak tüm arkadaşları ve aileleriyle paylaşacaklar. Bulut teknolojisi neredeyse anında yükleme ve data güncelleme olanaklarını sağlayacak.
Atletler:
• Daha akıllıca antreman yapacaklar, gelişimlerini, güçsüz yanlarını ve hatta potansiyel yaralanmalarını tanımlamak için performans verilerinden faydalanacaklar.
• Taktikleri hızlıca değiştirip, şampiyonluğa daha yaklaşacaklar. Akıllı kıyafetler yaygınlaştıkça, gerçek zamanlı bilgiler kendilerine ve koçlarına ulaşacak.
• Yetenek avcıları tarafından fark edilecek ve daha kazançlı sponsorluk anlaşmaları elde edecekler. Hayran kitleleri tarafından sosyal medyada haklarında söylenenler gelecek vaat eden yıldızları ortaya çıkaracak.

Rekorlar daha rahat kırılıyor

Sporda teknoloji kullanımının gelişimini anlatan KoçSistem Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Can Barış Özkök, “Tüm dünyanın yakından takip ettiği Olimpiyatlar’dan izlediğimiz teknoloji – spor bütünleşmesi, teknolojik gelişmelerin spora ne denli yansıdığını bizlere açıkça gösteriyor. Gerçek zamanlı sonuçların takip edilmesi, paylaşılması, anlık verilerin işlenmesi ve kesin sonuçların elde edilmesi, veri trafiğinin yönetilmesi, güvenliğinin sağlanması ve anlamlı bilgilere dönüştürülmesi gibi birçok noktada çalışanlara, takımlara, sporculara ve izleyicilere büyük kolaylıklar sağlıyor” şeklinde konuştu. Özkök’e göre, sporcuların performans değerlerinin ölçülmesi, izlenmesi ve sistem üzerinden analiz edilmesi gibi olanaklar da sunan büyük veri teknolojisi, eksik ve geliştirilmesi gereken alanlar üzerine gidilerek performans iyileştirmelerinin yapılmasını da mümkün kılıyor. Bu sayede, rekorlar daha rahat kırılabiliyor ve performansın sürekli artması sağlanıyor.
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics