Dosya Spor ve Teknoloji 01 TEMMUZ 2013 / 08:32

Türkiye bilişim altyapısıyla 2020’ye hazır

Ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olan 2020 Olimpiyatları için bilişim altyapısı sektör temsilcilerine göre kolayca hazırlanabilecek düzeyde.

Ülkemizde son dönemde çokça uluslararası organizasyon düzenleniyor. Bu küçük organizasyonlar aslında dünyanın en büyük organizasyonu olan Olimpiyatlar için küçük deneme fırsatları sunuyor.
Ülkemizde düzenlenen ve uluslararası organizasyon standartlara uygunluk gerektiren her türlü spor etkinliğinin ülkemiz standartlarının uygunluğuna yön verdiğini belirten Proline Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Serhan Ünalan, “Bu bağlamda, son senelerde ülkemizin yer aldığı, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi futbol müsabakaları ve finalleri, FIFA U20 Dünya Kupası vb. etkinlikler ülkemizdeki spor altyapılarını uluslararası standartlara çekmektedir” dedi. Ünalan, TFF’nin başını çektiği bir oluşumla, gerek Spor Toto Süper Lig, gerekse PTT Birinci Lig’teki takımlara ciddi maddi kaynaklar aktarılmakta ve bu doğrultuda yasal düzenlenmelerin hayata geçirilmesinin sağlanmasıyla da, altyapı anlamında ciddi bir yatırım ve atılım hamlesinin olduğu bilgisini verdi.
Türkiye’de geliştirilen Pixage yazılımıyla ilgili bilgiler veren KoçSistem Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Can Barış Özkök, platformu, “Müşterilerimizin mesajlarının tüm dünyaya internet üzerinden iletebilmesini sağlayan, içeriklerin yayınlandığı her ekranın yayın akışının özelleştirilebildiği, yeni nesil sayısal yayıncılık uygulamasıdır” şeklinde özetledi. İzleyicilerin, Pixage Arena’nın ekranlarında yer alan canlı TV görüntüsü, röportajları ve istatiksel bilgiler sayesinde daha fazla statlarda zaman geçirdiğini dile getiren Özkök, böylece reklam gelirlerinde artış sağlandığını kaydetti.
Yakın zamanda Mersin’de düzenlenen Akdeniz Oyunları hakkında bilgiler veren Atos Türkiye Çözümler İş Birimi Yöneticisi Kemal Güven, 24 Akdeniz ülkesinden 4 bine yakın sporcunun 30 farklı spor dalında yarıştığı ve yapılan açıklamalara göre yaklaşık 800 milyon lira yatırımın yapıldığını aktardı. Atos olarak Londra 2012 Olimpiyatları’nda gerçekleştirilen teknolojilerin bazılarını Mersin’de uyguladıklarının altını çizen Güven, “Zamanlama, skor, yerinde sonuç ve oyun bilgilendirme sistemlerinin kurulumunu ve yönetimini gerçekleştirdiğimiz bu BT altyapısı, yarışan sporculardan organizasyon katılımcılarına, medya mensuplarından televizyonları başında oyunları izleyecek seyirciye kadar herkesin ilgisini çekiyor. Akdeniz Oyunları’nda sergilenen teknolojilerin başında “Zamanlama ve Puanlama” sistemi geliyor. Bu sistem ile bütün spor branşlarının kurallarına uygun zaman ölçümlemesi ve puanlaması yapılıyor. Her spor branşı için farklı tesislerde oluşturulan sonuçlar ilgili tesislerde gösterildiği gibi, merkezi sistemde konsolide edilerek internet üzerinden yayınlanmaya hazır hale getiriliyor” dedi. Yorumcu Bilgi Sistemi (CIS) hakkında da bilgiler veren Kemal Güven’in ifadelerine göre, sistem sayesinde yorumcuların bulunduğu stadın canlı yayın bölümlerindeki dokunmatik ekranlı bilgisayarlara çok kısa bir süre içinde gönderilebiliyor.

Türkiye, 2020’nin en büyük adaylarından biri
Türkiye bilişim sektörünün yetkinlik açısından diğer tüm rakipleriyle boy ölçüşebilecek düzeyde olduğunu düşündüklerini belirten İnnova Kamu Çözümleri Yöneticisi Ebru Yazıcı, “Ev sahipliğini yaptığımız, UEFA Kupası Finali, Avrupa Basketbol Şampiyonası, Universiade Oyunları, Gençlik Olimpik Oyunları ve Akdeniz Oyunları gibi uluslararası alanda saygınlığı yüksek organizasyonları başarıyla tamamlamamız sayesinde;  2020 Olimpiyat Oyunları için de en büyük adaylardan biriyiz” şeklinde konuştu.
Kamu sektörü ve özel sektör el ele vererek bu organizasyonların her aşamasını kendi kaynaklarımızla yönetebilecek güce ve tecrübeye sahip olduklarını sektöre hatırlatan Yazıcı, “2011’in başında düzenlenen Erzurum Üniversitelerarası Kış Oyunları sayesinde Erzurum, gelecekteki tüm kış oyunları için bölgenin en önemli aday şehri olduğunu kanıtlama fırsatı buldu. Bunu bilişim teknolojileri ile de birleştirerek teknoloji alanında ne kadar ileride olduğumuzu kanıtladık. Erzurum Universiade tarihinde bu kadar kapsamlı yazılımın kullanıldığı ilk oyunlar oldu” dedi.

eBilet ile istenmeyen kişiler statlara alınmayacak
Kriz durumlarında nasıl davranılacağı ve doğru bilgiye ne denli çabuk ulaşılacağının önem kazandığını vurgulayan Proline Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Serhan Ünalan, “Problemler, Türkiye Futbol Federasyonu’nun pek yakında hayata geçirmeyi planladığı E-Bilet Sistemi Projesi (kısaca eBilet Projesi) çerçevesinde adreslenmektedir. Söz konusu proje, bütünleşik ve farklı bileşenlerin kesiştiği yapısıyla, büyük spor etkinliklerinin güvenlik ve emniyetini sağlamayı ve aynı zamanda, taraftar deneyimini artırmayı amaçlamaktadır” dedi.
Ünalan’ın verdiği bilgilere göre, e-Bilet projesiyle yasaklanmış taraftar kesiminin spor etkinliklerine katılımını engellenmesi amacıyla, ilk etapta tüm futbol taraftarının kendilerine özel kart temininin sağlanması amaçlanıyor. Kişiselleştirilmiş bu kartlarla, futbol seyircileri bilet satın alma işlemini gerçekleştirecek ve bu işlem sırasında söz konusu seyircinin İçişleri Bakanlığı’nda konuşlandırılmış olan kara listede kaydının tespiti durumunda, bilet alması engellenecek. Bununla birlikte CCTV sistemleri de olay ve kişi tespiti için kullanılacak.
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics