spot 06 MAYIS 2012 / 14:12

“Çağrı merkezlerini tüm Anadolu’ya yaymak istiyoruz”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çağrı merkezlerini tüm Anadolu’ya yaymak istediklerini açıkladı.

Ülkemizde son yıllarda hızla yayılan çağrı merkezleri için geliştirilen “çağrı merkezi oteli” projeleri üretilmeye başlandı. Kendi operasyonlarının yanı sıra çağrı merkezlerine ihtiyaç duyan şirketlere, hiçbir altyapı masrafına girmeden çağrı merkezi oluşturmak için bu tür otelleri kullanma fırsatı sunuldu.
İlki İstanbul’da açılan Call Center Hotel’in (CCH) ikincisi İzmir’de faaliyete geçti. CCH İzmir sayesinde, çağrı merkezi şirketlerinin şehirdeki faaliyetlerini hiçbir altyapı yatırımına ihtiyaç duymadan sürdürebileceklerini vurgulayan CCH CEO’su Tarkan Ersubaşı, “Yaklaşık iki yıldır İstanbul Kavacık’ta hizmet vermekte olan bin 500 koltuk kapasiteli iki binamızın ardından İzmir’de faaliyete geçen yeni merkez ile toplam koltuk kapasitemiz 2 bin yüze ulaşmış oldu” diye konuştu.
İzmir’deki merkezin ilk çağrı merkezi şirketi Net Call Center oldu. Şirketin İstanbul’da da 100 koltukluk bir ekiple faaliyet gösterdiği, İzmir’de de 60 koltukta çalışmalarını yürüteceği bilgisi verildi.

Ülkemizde 55 bin çağrı merkezi çalışanı var, 2015 hedefi 85 bin
Açılışta ülkemiz ve dünyadaki çağrı merkezleri ile ilgili bilgiler veren BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, “Türkiye’de çağrı merkezi sektörü yüzde 22 büyüdü. Bu yapıların istihdama katkısı oldukça önemli” dedi. Şehirde çağrı merkezi yapıldığında sosyo-ekonomik gelişme görüldüğüne değinen Acarer, çağrı merkezlerinin artmasıyla evliliklerin de çoğaldığını aktardı.
Türkiye’de çağrı merkezlerinde 40 bin masa ve 55 bin çalışan olduğunu dile getiren Acarer, 2015 yılı hedefinin 85 bin kişi olduğunu vurguladı. Ülkemizde 1850’de bir müşteri temsilcisi düştüğü bilgisini veren Acarer, bu seviyenin artırılması gerektiğini açıkladı.
Çağrı merkezleri konusunda dikkat edilmesi gereken dört ana konu olduğunu dile getiren Acarer:
l “Çağrı merkezi sektöründe artan hızlı rekabet iyidir. Ancak maliyetlerin altında artan rekabet sektöre zarar verecektir.
l Bilişim sektörü için faaliyet gösteren çağrı merkezlerinin hizmetleri gelişmiş durumda. Ancak diğer sektörler için aynı ifadeleri kullanmak mümkün değil.
l Türkiye coğrafi avantajı nedeniyle yurtdışına da kolaylıkla açılabilir.
l Büyük çağrı merkezi hizmeti sunan şirketler, sektörün gelişimi için küçük oyunculara destek vermelidir” açıklamalarında bulundu.

“Öncelikle kamu çağrı merkezlerinin önemini anlamalı”
Açılış töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, tüm kamu ve özel kuruluşların çağrı merkezlerinin önemini anlaması gerektiğini dile getirdi. Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde çağrı merkezi kurdurabilmek için 2 yıl uğraş verdiklerini aktaran Yıldırım, santral ile farklı olduğunu anlatmanın zorluklarını yaşadıklarını vurguladı.
Özellikle genç işsizlik oranının oldukça yüksek olduğu ülkemizde merkezlerin fırsat niteliğinde olduğunun altını çizen Yıldırım, “Kamu kuruluşlarından başlamak üzere istihdama katkısı nedeniyle çağrı merkezlerinin yaygınlaşmasını desteklemek gerekiyor. Tüm Anadolu’da çağrı merkezlerini yaygınlaştırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Bilişimin yaşamın içine girdiğinden söz eden Yıldırım, çağrı merkezlerinin sadece istihdama değil, gençlerin evlenmelerine de etki ettiğini, bu nedenle farklı bir katkısı da olduğunu sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:870

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics