spot 14 EKİM 2012 / 14:28

“İnternet üzerinden tüm dünyaya satış yapacağız”

NKR Yazılım, kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu çözümler konusunda yeni teknolojilerle yazılım geliştiriyor.

Çalışmalarını Bilkent Cyberpark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde sürdüren NKR Yazılım, kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu çözümler konusunda en son teknolojilerle yazılımlar geliştiriyor. NKR Genel Müdürü Ömer Akyüz ile projeleri ve hedeflerini konuştuk.

» NKR’nin yapılanmasını ve projelerini anlatabilir misiniz?
NKR dört senelik genç bir yazılım şirketi. Yeni kurulmasına rağmen Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biriyiz. Şu an 35-40 civarında personelimiz mevcut. Projelerimizden söz edersek; SGK’nın mali standartlara uygunluğunu sağlamak adına hayata geçirilmiş MOSİP (Muhasebe Otomasyon Sistemi Projesi) var. SGK’nın muhasebesel anlamda başından sonuna kadar büyük bölümünün otomasyonunu biz yapıyoruz. Ayrıca SGK Bütçe Dairesi için geliştirdiğimiz Bütçe Projesi SGK’nın bütçe mevzuatı anlamında ihtiyaç duyduğu yazılımsal altyapıyı sunmak için hizmet verecek. Kalkınma Ajansları için KAYS (Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi) projesini gerçekleştirdik. KAYS; ajansların kendileri için bütçe ve muhasebesel işlerini tuttuğu bir yazılım. NKR; Bütçe - Muhasebe alanında Türkiye’de bir numara diyebilirim; bütçe muhasebe yanyana gelince bizim şirketimiz akla geliyor. Ayrıca şirketimizin ürünü olan NKR-WAD FrameWork’ümüz bulunuyor.

» NKR-WAD FrameWork ne tür avantajlar sağlıyor?
Öncelikle karmaşık yazılım geliştirme süreçlerini ortadan kaldırıyor. Yüksek performanslı ve donanım maliyetlerini azaltıyor. Kurumsal web uygulamaları geliştirmeye odaklı. Tüm projelerimizi kendi ‘framework’ altyapımızla geliştiriyoruz.

2013’te HBYS’yi tamamlayacağız
» Hedeflerinizden bahsetsek…
Ankara Kalkınma Ajansı destekli HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ) projesine çalışıyoruz. Bu yazılımın geliştirilmesi ve ticarileştirilmesiyle şirketimizin Ar-Ge altyapısı ile toplam satışlarının, gelirlerinin ve rekabet gücünün artırılmasını hedefliyoruz. Bütçe-Muhasebe alanında uzmanlaştığımız için ileri vadede hedeflerimiz arasında; SGK’daki projemizi ürün haline getirip diğer kurumlara bütünleştirmek de bulunuyor.
Bu arada CMMI süreçlerini uygulamak istiyoruz. CMMI çok önemli bir kalite standardı; 3-4 ay sonra denetime giriyoruz. Denetime girmekle kalmayacağız, CMMI standartlarını uygulayacağız, bu şirketimiz için büyük bir fark yaratacak. Yanlış hatırlamıyorsam; şu an CMMI’a sahip Türkiye’de 16 şirket var; neredeyse tamamı holding seviyesinde. Bizim personel sayımızla bu sertifikaya sahip başka bir şirket yok. Ama Türkiye’deki büyük ihalelerde bu standart aranıyor; 3-4 ay sonra büyük holdinglerin arasında o uzmanlıkta bir şirket olarak listeye girmiş olacağız. Dört senelik şirketin dördüncü senesinde böyle bir belgeyi alması Türkiye’de ilkler arasında.
Ayrıca framework’ümüz de hazır, uluslararası arenada internet üzerinden tüm dünyaya satış yapacağız.  Tüm projeleri ‘framework’ üzerinden geliştirdiğimiz için zaman ve maliyet açısından katkıları oluyor bize. Ülkemize de döviz getirecek güzel bir proje. Aynı şekilde Hastane Bilgi Yönetimi’nde de Türkiye’de ve yurtdışında pazar payı elde etmeyi düşünüyoruz.

» NKR Bütçe- Muhasebe şirketi olarak anılıyor ama sağlık sektörüne önemli bir eğiliminiz var.
Doğru ama mevcut projelerden daha farklıyız. Kurduğumuz ekranlar kullanıcı dostu. Yaptırdığımız araştırmalarda ekranların çok karmaşık ve kullanımının zor olduğu ortaya çıktı. Zaman çok önemli; karmaşıklıkta boğuluyorsunuz. HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) web tabanlı bir proje. Her hastanede tek tek kurmamız gerekmeyecek, böyle bir sıkıntımız olmayacak. Kullandığımız teknolojiler yeni, güncel, en son teknolojiler. Varolan yazılımlar ise seneler önce yazıldığından yeni teknolojilere uyum sağlamıyor. 2013’te HBYS’nin tamamlanmasını hedefliyoruz.
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics