spot 10 ARALIK 2012 / 14:07

29. Ulusal Bilişim Kurultayı’nın renkli yüzü

Ankara’da 21-23 Kasım tarihinde 29’uncusu düzenlenen ve 8 bin 500 kişinin izlediği Ulusal Bilişim Kurultayı; gerçekleştirilen panel, oturum ve şirket sunumlarının yanı sıra renkli görüntülere de sahne oldu.
‘Atılım İçin Bilişim’ ana temasıyla düzenlenen Ulusal Bilişim Kurultayı’nın açılış gününde, Bilgi Üniversitesi MBA ve e-MBA programlarında ders veren Levent Erden konuşmasında, “Sosyal medya - sosyal değil, tekil sosyallik. Aslında bilgisayar ekranının karşısında tek başınasınız” yorumunu yaptı.
2012 Bilişim Hizmet Ödülleri de; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla verildi. TBD Bilişim Hizmet ödüllerinde birinciliğe; Sektörel Yayınevi dalında Pusula Yayıncılık, Yenilikçi Uygulama dalında Adalet Bakanlığı UYAP Editör, Eğitim Sitesi dalında Açık Sınıf Projesi, Mobil Uygulama dalında İŞCEP Parakod, Kamu Uygulama Dalında Milli Kütüphane Görme Engellilere Sunulan Konuşan Kitap Hizmeti layık görüldü. Jüri Özel Ödüllerinin sahipleri ise Bilgisayar Mühendisleri Odası, Güven İslamoğlu ve Kariye Müzesi (3D gezi uygulaması) oldu.

Dipnot’un hikâyesi
Dipnot Portalı İmtiyaz Sahibi ve Gazeteci Cüneyt Özdemir, seçim zamanı internet üzerinden Dipnot TV olarak özel yayın yaptıklarını, 5 saat içerisinde 850 bin kişi tarafından izlendiklerini ve bu sayının bugün yayın yapan ulusal haber kanallarının izlenme oranından fazla olduğunu vurguladı. Klasik televizyonculuğun yerini yepyeni bir sayısal sektöre bırakmaya başladığını söyleyen Özdemir, yurtdışında bilişim ve teknoloji alanında çıkan projelerin tamamının üniversitelerden üretildiğini ve büyük şirketlerin bu durumu teşvik ettiğinin de altını çizdi.

Samyeli, Selam ve Dede…
Ülkemizde elektronik müzik yaratıcılarının ortaya çıkmasına olanak sağlayan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması’nın 19’uncusu sonuçlandı. Yarışma sonunda; Evren Kalaycıoğlu (Samyeli), Gökay Özcanlar (Selam), Zülfikar Semiz (Dede) ödüle layık görüldü. Yarışma, geçen senenin kazananlarıyla Muğla Milletvekili ve Sanatçı Tolga Çandar’ın performanslarıyla son buldu.

Bilim ve kurgu bir araya gelince: SOSYAL (ve ilahi) (ko)MEDYA
Bu yıl on dördüncüsü düzenlenen Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda ise birinciliği Murat Başekim’in ‘SOSYAL (ve ilahi) (ko)MEDYA’ adlı öyküsü kazandı. Yarışma kuralları gereği bin dört yüz karakteri geçmeyen çok kısa öykülerin değerlendirildiği yarışmada jüri Tevfik Uyar’ın ‘Son Mektup’ ve Bülent Özgün’ün ‘SSSZ’ adlı öykülerini ikinciliğe değer buldu. Yarışmada üçüncülüğü ise Özgür Hünel’in ‘Olmak ya da Olmamak’ ve Emrah Koçak’ın ‘Çember’ adlı öyküleri paylaştı. Kristal Piksel En İyi Yerli Oyun Ödülleri’nin de sahiplerini bulduğu kurultayda ilgi çeken bir diğer etkinlik ise ‘Oyun Maratonu’ oldu. Yarışma sonunda birinciliği; Güney Özsan, Murat Kalkavan, Tarık Kaya ve Emrah Özer’den oluşan ‘Atılgan’ kazandı.Tevfik Fikret Okulları Robot Takımı da Bilişim Kurultayı’na enerjileriyle renk kattı ve çalışmalarını sergiledi. Uluslararası FIRST Robotik Yarışması’nda ‘Yaratıcılık’ ve ‘Web Site’ ödüllerini alıp yarı finale kadar da yükselen Tevfik Fikret Okulları Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Müfit Alkaya; öğrencilerinin 6 hafta gibi kısa bir sürede çalışan robot hazırladıklarını dile getirdi.
ETİKETLER : Sayı:899

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics