spot 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

AB’den Ar-Ge’ye 4,5 milyar avro hibe destek geliyor

AB 7. Çerçeve Programı kapsamında 50 yeni çağrı açıldı.

Ar-Ge’nin “Şampiyonlar Ligi” olarak nitelendirilen, dünyanın en büyük bütçeli sivil araştırma programı olan AB 7. Çerçeve Programı (7.ÇP) kapsamında 20 Temmuz 2010 tarihinde 50 yeni çağrı açıldı. 6-8 ay süre ile açık kalacak çağrılar kapsamında çok ortaklı ve çok uluslu
Ar-Ge projelerine, araştırmacı değişimi ve istihdamına, KOBİ’lerin Ar-Ge ihtiyaçlarının karşılanmasına ve araştırma merkezlerinin kapasitelerini geliştirmeye hibe desteği verilecek.
Türkiye’nin AB ülkeleri ile eşit koşullarda katıldığı ve TÜBİTAK tarafından ulusal koordinasyonu yürütülen 7.ÇP kapsamında projelere katılan Türk kuruluşlar, Avrupalı paydaşlarıyla Ar-Ge işbirliği yapma fırsatını yakalayacak.
TÜBİTAK’ın 7.ÇP web sitesinde (www.fp7.org.tr) duyurulan çağrılarda öncelikli teknolojilerin yanı sıra tüm bilimsel alanlarda sunulacak konu ve bağımsız projelere destek sağlanacak.
Öncelikli olarak destek sağlanacak araştırma konuları arasında; kalp hastalıkları, obezite, yaşlanma, genetiği değiştirilmiş gıdalar, biyoteknoloji, ormancılık, enerji verimli binalar, elektrikli otomobiller, akıllı üretim sistemleri, internet teknolojilerinin kamu hizmet altyapılarına entegrasyonu, nanoteknoloji tabanlı ürünler, nanomalzemeler, akıllı tekstiller, yenilenebilir enerji ve yakıt üretimi, akıllı elektrik şebekeleri, iklim değişikliği, uzay ve uydu teknolojileri, sınır güvenliği ve istihbarat, kriz yönetimi, Avrupa’da ve dünyada yoksullukla mücadele ve sürdürülebilir istihdamın sağlanması gibi konular bulunuyor.
Bu çağrılara yönelik olarak 5 aydır hazırlık çalışmaları yürüten TÜBİTAK, Türk araştırma ve iş dünyasının 7.ÇP’den en etkin şekilde faydalanması için bilgilendirme, eğitim ve işbirliği faaliyetleri düzenliyor. Avrupa’da yaklaşık 5 bin araştırmacı ve şirket ile temas sağlayan TÜBİTAK, edindiği proje önerilerine Türk kuruluşların ortak olarak katılmasını sağlıyor. Temmuz ayında TÜBİTAK tarafından düzenlenen etkinliklere Avrupa’dan Fiat, Acciona, D’APPOLONIA, Infineon Technologies, TWI, TNO gibi Ar-Ge devleri katıldı ve yaklaşık 30 Türk araştırmacı ve şirket bu sayede projelere katılım için görüşmelere başladı. Özellikle Avrupa’daki önemli Ar-Ge kuruluşları ile Türk kuruluşlarını hem Türkiye’de hem de Avrupa’da buluşturacak olan TÜBİTAK faaliyetleri, üyelik sistemi ile
hizmet vermekte olan www.fp7.org.tr adresinden takip edilebilecek.
ETİKETLER : Sayı:781

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN