spot 31 EKİM 2010 / 18:00

Aile hekimlerinin en büyük destekçisi BT

Datasel Avicenna AHBS çözümünü aile hekimlerinin hizmetine sundu.

Datasel, Avicenna AHBS çözümünü aile hekimlerinin hizmetine sundu.
Sağlık Bakanlığı’nın Aile Hekimliği uygulaması, 2011 yılı itibariyle Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. Bu uygulamanın hayata geçtiği bölgelerde şu an itibariyle 12 bin civarında aile hekiminin bulunduğu belirtilirken, bu sayının yılsonu itibariyle 25 ila 30 bin arasında olacağı öngörülüyor. Yapılan öngörülere göre bir doktora kayıtlı hasta sayısı ise 3 bin – 3 bin 5 yüz arasında olacak. Doktorlar, kendilerine kayıtlı hastaların sağlık durumlarını takip etmenin yanı sıra sağlık verilerini tutmak ve bu verileri il sağlık müdürlükleri ile paylaşmak zorundalar. Bu verilerin bir bütünlük içinde takibi ve kontrolü, doktorun hastanın sağlığını takip edebilmesi açısından da önemli bir unsur. Ayrıca doktorun hasta ile ilgili kritik bilgilere hızlı ve kolayca erişebilmesi de gerekli.
Doktorların bu konudaki en önemli destekçisinin ise bilişim sistemlerinin olacağı aşikar. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren bilişim şirketleri aile hekimlerine yönelik yazılımlarını duyuruyorlar. Sağlık bilişimi alanında faaliyet gösteren Datasel şirketi de Avicenna Aile Hekimliği Bilgi Sistemi çözümünü doktorların hizmetine sundu.
Geliştirilen sistemlerin, hasta bilgilerine kolay ve hızlı ulaşılmasını sağladığı gibi görsel ögelerle desteklenerek doktorun hızlı algısını sağlamasını gerektiğini belirten Datasel İş Geliştirme ve Teknoloji Koordinatörü Nurali Ünal, şu bilgileri verdi:
“Doktorların tüm verileri bütünleşik bir yapıda görebildiği Avicenna AHBS, hastaların tüm geçmişinin grafiksel olarak göründüğü görsellerle de destekliyor. Doktorların bilgilere hızlı ve kolayca ulaşabildiği sistemimiz, doktorları yoğun oldukları dönemlerde uyaran özelliklere de sahip bulunuyor. Örneğin penisiline alerjisi olan bir hastanın verilerine bakılırken, sistem doktoru bu konuda uyarabiliyor. Sistem ayrıca, doktorların hasta takiplerini planlamalarına da destek olurken, hastanın kontrole ya da aşıya çağrılacağı dönemlerde de uyarıda da bulunuyor. Sistem üzerinden doktorlar SMS ya da e-posta yoluyla hastasını kontrole çağırabiliyor.”
Avicenna AHBS’nin doktorların kendi performanslarını ölçmesine de yardımcı olduğunu kaydeden Nurali Ünal, “Hem masaüstü hem de web tabanlı bir yapıya sahip olan sistem, il sağlık müdürlüklerinde veya doktorların muayenehanelerinde çalışabilecek şekilde tasarlandı. Mobil yapıyı da destekleyen Avicenna AHBS için gereken tüm destek hizmetleri uzaktan bağlantı ile Türkiye’nin her yerine verilebilmektedir” dedi.
ETİKETLER : Sayı:794

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics