spot 22 TEMMUZ 2011 / 12:33

Akıllı ev kontrolü, platformlara taşınıyor

Control4, pazara alternatif bir platform sunuyor.

Kullanımı giderek artan akıllı ev sistemleri alanında altyapı yatırımına gerek duymayan kablosuz olarak akıllı ev kontrolüne olanak tanıyan Control4, taşınabilir bir akıllı ev yönetim sistemi sunuyor. Türkiye pazarında son iki yıldır teknik yapılanma ve organizasyonunu tamamlayan ABD merkezli markanın İstanbul Dağıtıcısı Genel Müdürü Volkan Maktav, Control4’un 70 ülkenin üstünde dağıtıcıya sahip olduğunu belirtti. Control4’un farklı bir dalga boyu olan ZigBee dalga boyu frekansında cihazların iletişimini sağlayan bir yapı sunduğunu ve Sharp gibi küresel markaların ZigBee uyumlu üniteleri oluşturduğunu belirten Maktav, Control4’un bir iletişim platformu olma yolunda olduğuna dikkat çekti. Control4’un en önemli özelliğinin aydınlatma, iklimlendirme, çokluortam gibi evdeki tüm sistemleri farklı arayüzlerden tek bir kontrol ünitesi ile yönetmeyi sağlayan bir ev akıllı yönetim sistemi olduğunu vurgulayan Maktav, “Biz evde bulunan tüm yönetilebilir cihazları taşınabilir ve merkezi tek bir bir kontrol ünitesi ile yönetiyoruz. Kontrol ünitesinin en önemli özelliği içinde bulunan yazılım. Control4 olarak, ünitemizi kurduğumuzda evdeki cihazlarla kablosuz olarak ZigBee frekansında iletişim kuruyoruz. Altyapı yatırımı gerektirmeden evde iletişim ağı sağlıyoruz. Aydınlatma yönetimimiz için ise sadece mekâna kendi elektrik anahtarlarımızı takıyoruz ve anahtarları kontrol ünitemize bağlı olarak konuşturarak bir iletişim ağı oluşturuyoruz. Control4 ünitesini alarak nereyi akıllı hale getirmek istiyorsanız bu mümkün oluyor. Sistemi istediğiniz yere de taşıyabiliyorsunuz” diye konuştu.

Her yerden kullanım
Control4 olarak IP tabanlı bir sistem olarak yazılım bazlı çözüm sunduklarını belirten Maktav, yönetimin kullanıcı için sistem kumandası ve kullanılan pek çok arayüzle kolaylaştığını belirtti. Televizyon, dokunmatik ekran, akıllı telefon ve iPad gibi ürünler için farklı arayüzlerle sisteme her yerden erişim sunulduğunu ifade eden Maktav, bu şekilde her yerden evin yönetilebilir hale geldiğini dile getirdi. Elektrik tabanlı sistemlere göre sağladıkları en büyük farklılıklardan birinin de komutlar için geri besleme yapılabilmesi olduğunun altını çizen Maktav, “Sistemimiz, geri besleme yapıp sorguluyor. Eğer garaj kapısı açık olduğu halde aç diyorsan zaten açık olduğunu bilmeye olanak tanıyor. Bahçeli bir evde otururken oluşturduğunuz senaryolar ekseninde bahçeniz her gün sulanırken, yağmur yağmışsa bu durumda sistemimiz sulama sistemini çalıştırmayabiliyor.”

Modüler yapı
Control4 olarak sundukları ev kontrol sisteminin modüler bir yapıda olduğunu ve ihtiyaca göre kademeli olarak sisteme iklimlendirme ya da güvenlik kontrolü gibi farklı kısımların da eklenebildiğini belirten Maktav, bunun da başlangıç maliyetlerini azalttığını dile getirdi. Kontrol ünitesi ve çokluortam yönetiminden oluşan başlangıç maliyetinin 1500 dolar olduğunu ifade eden Maktav, “Bizim altı tane infrared cihazın yönetimini sağlayan en küçük kontrol ünitemiz ve en büyük ünitemizin yapabildiği şeyler aynı sadece yönetebildiği cihaz sayısı farklı. Biz sistemin ne kadarını kullanmak isterlerse o kadarını sunabiliyoruz” dedi.
Control4’da tek bir kumanda ile tüm cihazların yönetimine olanak sağladıklarını da belirten Maktav, kumanda üzerindeki seçeneklerle farklı cihazların yönetimi için kullanılabildiğini dile getirdi.
Maktav, dünyada Control4 gibi platformların gündemde olduğunu, bu sistemlerin de 2-3 yıllık süreçte yaygınlaşmasını beklediklerini ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:831

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics