spot 04 NİSAN 2010 / 18:00

Akıllı şebeke çözümleriyle enerjiyi bir maestro gibi yönetmek

Akıllı şebeke teknolojileri, bu yıl General Electric Energy’nin gündeminde.

General Electric (GE) EnerAkillisebekegy, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden. Enerji ile ilgili birçok alanda hizmet ve çözümler sunan GE’nin çözümlerinden akıllı şebeke sistemleri bilişim ile yakından ilgili. General Electric Enerji Türkiye ve İsrail Direktörü Yavuz Aydın, bu sistemleri bilişim ve otomasyon teknolojilerini mevcut elektrik altyapısı ile birleştirerek 21. yüzyıl enerji ihtiyaçlarını karşılayan bir enerji internet sistemi olarak tanımlıyor. Aydın, “Petrol fiyatları, karbon yönergeleri ve vergiler elektrik fiyatlarını daha da yükseltecek. Akıllı şebeke yatırımı, gelecekteki enerji fiyatlarını dengelemek ve azaltmak için alınması gereken bir önlem. Elektrik altyapısının daha verimli hale getirilmesi, daha az girdiyle daha fazla fayda sağlayacak ve maliyetleri düşürecek. Ülkelerin kendi yenilenebilir enerji kaynaklarını azami fayda düzeyinde kullanmasını, dışa bağımlılığı azaltıp enerji üretim maliyetlerini kontrol altında tutmalarını sağlayacak. Akıllı şebeke fosil yakıtlara bağımlılığı azaltarak ülkelerin kendine yeterli hale gelmesine katkıda bulunuyor” dedi.
“Şebekelerin üretkenliğini ve verimliliğini artırabilir”
GE’in akıllı şebeke ürün ve uzmanlığında elektrik üretiminden ev kullanımına kadar yayılan teknoloji ve deneyime sahip olduğunu, ürün portföyünün akıllı ev aletlerinden elektrikli arabalara, yenilenebilir enerji üreten makinelerden akıllı sayaçlara kadar yayıldığını anlatan Aydın, çözümlerin kullanım alanlarıyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de 21 elektrik dağıtım bölgesi özelleştirilmeye başlandı. GE bünyesinde bulunan akıllı şebeke teknoloji ve çözümleri, özelleştirilen 21 dağıtım bölgesindeki şebekelerin üretkenliğini ve verimliliğini artırarak maliyetlerin düşmesine yardımcı olabilir. Çoğu zaman dağıtım şirketleri müşteri aramadan arızadan haberdar olmuyor ve arızanın ne olduğunu yerine ulaşmadan teşhis edemiyor. Akıllı şebekeyle bütün kritik bilgiler sürekli olarak elde, altyapının tüm elemanlarının performansı izleniyor, böylece arızalar meydana gelmeden önleniyor, arıza olursa da çok hızlı ve doğru karar verilerek gideriliyor. Ayrıca akıllı ev aletleri programlanarak olabildiği ölçüde elektriğin ucuz olduğu zaman dilimlerinde çalıştırılıyor veya performansı ayarlanıyor. Yüksek elektrik tüketimi gerektiren işlemler uygun zaman dilimine programlanıyor. Ev panelleri ve akıllı sayaçlar tüketiciye pratik kullanım bilgileri, hangi ev aletlerinin hangi zaman dilimlerinde hangi performansla işletilmesinin daha verimli ve ucuz olacağını bildiriyor.”

Akillisebeke2“GE Türkiye’de de akıllı şehir projelerinde aktif rol alabilir”

Avrupa’da 2020’ye kadar sera gazı salımını yüzde 20 azaltmak, elektriğin yüzde 20’sini yenilenebilir kaynaklardan üretmek hedefleniyor. Amerika 2013’e kadar akıllı şebeke yatırımları çerçevesinde toplam 70 milyar dolar harcama yapacak. Akıllı şebeke&sayaç ve yenilenebilir enerji üretiminde yapılacak yeni yatırımlarınsa İngiltere ekonomisine 2020’ye kadar 100 milyar paundluk katkısı olacağı tahmin ediliyor. Aydın’a göre, hedeflere ulaşmada akıllı şebeke teknolojileri temel gereksinim. Aydın, “Nisan’da GE’nin ilk akıllı şehir uygulamasının Cisco ve Florida Power&Light ortaklığında Energy Smart Miami adı altında Miami’de gerçekleştirilecek. Önümüzdeki yıl içinde dünya çapında 20 şehirde daha buna benzer projelerin temelleri atılabilir. Bu tip uygulamalar hakkında, İngiltere, Fransa ve Portekiz’de görüşmelerimiz sürüyor. Dünya Bankası’nın Temiz Enerji Üretimi ve Akıllı Şebeke Teknolojileri ile ilgili farklı ülkelere dağıtmak üzere 5,2 milyar dolarlık bir fon ayırdı. Bu fonun 100 milyon dolarlık kısmının Türkiye’de kullanılması onaylandı, bu miktarın 500 milyon dolara kadar çıkması opsiyonu da  var. Bu fonun yardımıyla, GE diğer ülkelerdeki gibi Türkiye’de de akıllı şehir projelerine benzer bir pilot projede aktif bir rol alıp katkı sağlayabilir” diyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics