spot 28 EKİM 2012 / 11:55

Ankara, BTvizyon’da geleceğin teknolojilerini konuştu

Bilgi teknolojilerine ilişkin yeniliklerin, deneyimlerin, eğilimlerin paylaşıldığı Ankara BTvizyon Toplantısı yapıldı.

Kamu ve özel sektör çalışanlarıyla akademisyenlerin büyük ilgi gösterdiği, bilgi teknolojilerine ilişkin yeniliklerin, deneyimlerin, eğilimlerin paylaşıldığı 10. Ankara BTvizyon Toplantısı 15 Ekim’de düzenlendi.
Adobe, Barikat, Canon, Deha Dijital, ETB, ETK Kablo, HP, IBM, Inter-Mat, İnforte A10 Networks ve Arbor Networks, Karel, KOSGEB, Sürat Teknoloji, Symantec, Technopc ve Vitel’in katıldığı, İnterpromedya tarafından düzenlenen 10. Ankara BTvizyon Toplantısı’nda 3 farklı salonda 16 oturum gerçekleştirildi.
Katılımcıların en çok soru sorduğu oturumlardan biri; KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır’ın KOBİ’ler için bilişim desteklerini anlattığı konuşması oldu. Bilişimi ve yazılımı desteklediklerini vurgulayan Şatır, “Yazılımı amaç halinde desteklemiyoruz ama araç olarak her programın içinde ayrı ayrı destekliyoruz” açıklamasını yaptı. IBM’in sunumlarında; Kurumsal Güvenlik Çözümleri başlığı altında güvenlik yönetemine yeni bir bakış getirilerek yeni nesil atak önleme ve güvenlik olay yönetimi çözümleri anlatıldı. HP Networking Teknik Danışmanı Ercüment Modalı, HP Networking yerleşke ve veri merkezi çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve 3Com’un satın alınmasının sadece pazar paylarının değil bilgi birikimlerinin de artmasını sağladığını belirtti. Doküman Yönetimi başlığı altında Adobe Çözüm Danışmanı Barış Özcan, Adobe Acrobat hakkında bilmediklerimizi ve yeni nesil Acrobat XI Ailesi’ni anlattı. ETK Kablo, Kalite Kontrol Müdürü Cansel Işıklar, kablolama sistemlerinin uluslararası standartlara uygun olarak üretilmesinin önemini vurgulayarak merdivenaltı kabloculara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Işıklar, son teknoloji olarak ethernet ve fiber optik bazlı teknolojileri gösterdi. Symantec Kıdemli Teknoloji Danışmanı Aydın Aslantaş, bulut bilişimin hızlı gelişimi hakkında katılımcılara bilgi verdi ve buluta yatırımın dünyada hızlandığını ve avantajlarını dile getirdi.

Ankara_4Eğilimler, eğilimler...

Kurumsal İletişim Çözümleri başlığı altında, Karel Ürün Yönetim Müdürü Hakan Hintoğlu, ‘Yeni Nesil İletişim Fırsatlarına Erişmek’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Hintoğlu, eğilimleri; mobilite, BT ve haberleşme sistemlerinin yakınsaması, bulut üzerinden sağlanan hizmetler, işbirliği çözümleri, bütünleşebilen sistemler, tümleşik iletişim ve IP sistemlerine geçiş olarak sıraladı. Canon Eurasia, Ürün Destek Uzmanı Sinan Karabacak kamu için tarama çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. ScanFront 300P’nin geliştirilmiş üretkenlik, düşük maliyet ve artırılmış güvenlik sağladığını anlatarak çevre dostu teknolojilere sahip olduğunu da vurguladı. Karabacak, “Her alınan tarayıcıya karşı bir fidan dikiyoruz”dedi. Inforte Kıdemli Sistem Mühendisi Erdem Kara uygulama erişimini ve Sunucu Yük Dengeleyiciler’de yeni teknolojileri anlattı ve Acos Mimarisi’nin avantajlarını vurguladı.
Ankara_310. Ankara BTvizyon Toplantısı’nın öğleden sonraki ikinci bölümünde; IBM Yazılım Ürünleri Satış Müdürü Mehmet Oğuz, ‘Başarıya Giden Yol: Sosyal Verinin Etkin Kullanımı ile Yeni Nesil İletişim Çözümleri’ başlıklı sunumunu yaptı. Oğuz, rekabet avantajının sağlanması için sosyal medyanın kullanımının önemine değindi ve eğilimlerde mobile kaymanın çok hızlandığını söyledi, ayrıca pazarlama bölümleri için profillemenin de çok kritik bir konu olduğunun altını çizdi. Güvenli baskı ve tasarruf çözümleri, HP yeni yazıcılar hakkında ayrıntılı bilgi veren İnter-Mat Genel Koordinatörü Serkan Uçar, mürekkep yerine jel teknolojisinin kullanıldığını ve bunun da daha uzun ömürlü olduğunu vurguladı. Uçar, gelecek teknolojilerin de sabun kartuşta olduğunun da ipuçlarını verdi. Kamuda çok fazla israf olduğunu söyleyen Serkan Uçar, baskı maliyetlerinin yönetilmesiyle yüzde 25-30’lara varan tasarruf sağlanabileceğini dile getirdi.

Kurumsal İletişim, Kurumsal Güvenlik, Doküman Yönetimi, Sanallaştırma…
Kurumsal Güvenlik Çözümleri başlığı altında, Barikat Genel Müdürü Murat H. Candan’ın ‘Bu Güvenlik Neden Olmuyor?’ sorusuna cevap veren sunumuna ilgi yoğundu. Satış öncesinde sızma testiyle ihtiyaçları saptadıklarının altını çizen Candan, kurulumdan sonra da denetime büyük önem verdiklerini söyledi. Vitel, Vidyo Satış Koordinatörü Bahadır Yıldırım, video konferans portalı Vidyo’yu tanıttı. Artık bütün mobil cihazlarda çözümler sağlanacağını dile getiren Yıldırım, “Video konferansın 20 senelik geçmişi var ama çok pahalı sistemlerdi. Eskiden MCU teknolojisi kullanılıyordu, Vidyo çok daha azıyla çok daha fazlasını yapıyor. Eski sisteminizle de bütünleştirebiliyorsunuz.Video konferans, ülkemizin gençlerine verebileceğimiz bir hizmet” açıklamasını yaptı. Technopc Ürün Müdürü Bülent Tipi, yeni nesil masaüstü bilgisayar çözümleri ve sanallaştırmayla ilgili bilgi verdi ve Technopc’lerin en yeni işlemci mimarisi ve yazılım teknolojileriyle donatıldığını kaydetti. “Günümüz güvenlik çözümleri neden DDoS atak önlemede yetersiz?” sorusunu soran İnforte Güvenlik Danışmanı Berk Benli, Arbor Networks ile kapsamlı DDos atak önleme yöntemlerini açıkladı ve Pravail APS ürününü tanıttı. ETB Teknoloji Danışmanı Ahmet Ertuğrul, Türkiye’deki biyometriye bakışı ve çok farklı biyometrileri konuşmasına taşıdı. 1 Ocak 2013’te değişecek olan yeni TC kimliklerimizde biyometrik bilgilerimiz olacağını da dile getiren Ertuğrul, kişiyi tanımayı sağlayan bilgi olarak el avuç biyometrisinin de kartlarımıza yükleneceğini söyledi. Dünyadan örnekler veren Ahmet Ertuğrul, Türkiye’de de Ziraat Bankası ATM cihazlarının içine avuç damar içi sisteminin yerleştirildiğini vurgulayarak 250 bin kişinin kartsız olarak ve avuç içini kullanarak kendini bu sisteme kaydettiğini açıkladı. Ertuğrul, “Biyometrik güvenlik çözümleri özellikle finans sektörü olmak üzere tüm kuruluşlar için geleceğin teknolojisidir” dedi.
ETİKETLER : Sayı:893

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics