spot 26 KASIM 2012 / 15:16

Anneler ve bebeklerin alışveriş sepeti

Dikey segmentte özel alışveriş fırsatları sunan siteler içinde anne ve her yaştan çocukları için türlü ürünleri buluşturan Butikbebe.com, ürün ve hizmetleri ile büyürken, 2013 yılına yönelik stratejik hedeflerini de geliştiriyor. Netset bünyesinde faaliyet gösteren Butikbebe.com kurucu ortağı Özgür Aksakallı ile sitenin yapısı ve hedeflerini konuştuk:

» Netset yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Netset 2 yıl önce, reklam kökenli üç farklı şirketin internete yatırım yapma fikriyle biraraya gelmesiyle kuruldu ve e-ticaret alanında faaliyet gösteriyor. Bu şirketler de halihazırda faaliyetlerine devam ediyor. Özel alışveriş (private shopping) yapısında yatay değil, dikey yer almayı tercih ettik, anne, bebek, çocuk özelinde site fikri ile Butikbebe.com ilk markamız oldu. Markduck.com ise diğer sitemiz. Orada da yurtdışından ithal marka ürünlerin tüketiciye indirimli fiyatlarla sunulduğu yapıyı oluşturduk. Netset olarak özel alışveriş sitelerine de yoğun biçimde Türkiye ve yurtdışından ürün tedariği sağlıyoruz. Netset bünyesinde iki yapı var: Markamız ve ana faaliyet alanımız Butikbebe.com ile, Türkiye’nin önde gelen özel alışveriş sitelerine ürün tedarik ettiğimiz yapı.

» Butikbebe.com’da hedefleriniz neler?
Türkiye için hedef; pazar liderliği. Geçtiğimiz haftalarda Butikbebe.com için bir TV reklam kampanyamız oldu ve 12 Kasım haftasında bu kampanyaya devam ettik. Çevre ülkelerden bu konuda talepler geliyor. Hem bulundukları ülkeye ürün göndermemizi istiyorlar hem de site yapısını baz alarak veya ilgili ülkede bizimle ortak çalışma yapmak istiyorlar. Yakında, birtakım görüşmeler sonucunda yurtdışında bazı adımları atacağız. Şu anda ise yurtdışına sipariş gönderimimiz yok. Ama B2B olarak bunu değerlendirebilecek durumdayız. Çünkü private shopping yapısında, yurtdışı siparişe kampanya süresinde yanıt verip, gümrük gereklerini yapıp gönderim yapmak, hele de bebek ve çocuk ürünlerinde zor. Ürünler geliyor, sitedeki fotoğrafların standart olması için stüdyoda fotoları çekiliyor ve bunun için iki ayrı stüdyomuz var. Her gün binlerce ürün için bedenler, renkler gibi detaylar tanımlanıyor, bunların veri girişleri yapılıp, görselleri yükleniyor. Tüm bunlar ciddi bir operasyonel güç gerektiriyor.

» Peki sizin yurtdışı operasyonunuz nasıl olacak?
Biz biraz daha farklı bir işbirliğiyle, 3 ayrı ülkede birden böyle bir çalışma içine gireceğiz yakında. Çünkü operasyon zor ve siteyi açıp, oraya birkaç ürün koymak işin sadece görünen yüzü. Ürünlerin doğru, sağlıklı ürünler olması, ürünün doğru fiyatta olması, bunları siteye doğru konumlandırmada yazılım tarafı, marka imajınız ve güven veren bir yapı sergilemeniz, güçlü bir lojistik yapı ve müşteri hizmetleri gibi hepsi bir zincir olan birçok konu var. 2013’te 3 farklı ülkede yerimizi alacağız. Farklı bir alan adı, ilgili ülkelerin dili ve İngilizce olarak…

» Tedarikçi bağlantılarını nasıl kuruyorsunuz?
Türkiye’de bebek, anne kategorisinde farklı kategorilerde ürün üreten binden fazla tedarikçi ile çalışıyoruz. Kamu otoritelerinin verdiği izinlere, sertifikalara uyan tedarikçilerle çalışıyoruz. Konuyla ilgili, pazarı bilen, şirketlere ve üretim koşullarına hakim bir birimimiz de var. Şirketlerin belge durumu, pazarda yaptıkları işler ve deneyimleri ortaya konulduğunda, belli bir elemeden sonra siteye girebiliyorlar. Bizden alışveriş yapanların olumsuz bir geri dönüşleri olmadı bugüne kadar. Tedarikçilerimiz de kendi siteleri olsun veya olmasın, bizimle işbirliği ile aslında tüm Türkiye’ye kendilerini tanıtma imkanı buluyor.

» Nasıl bir talep dağılımı sitede öne çıkıyor?
Ağırlıklı alışveriş noktası 0-2 yaş grubu bebekler ve hamile bayanlar. Çünkü onlar alışveriş ve araştırma için çok zaman harcıyorlar. Ayrıca dışarıda fazla seçenekleri olmayan hamile kıyafetlerinde sitede çok tercih imkanı var. Alışverişte İstanbul ağırlıklı, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Antalya da öne çıkıyor. Ürün dağılımına baktığımızda, özellikle kış döneminde Doğu ve Güneydoğu illerinden, bebeğe dayanıklılık verebilecek kıyafetler, ayrıca eğlenceli tulumlar, zıbınlar tercih ediliyor. Söz konusu illerde bu tarz ürünleri mağazada bulmak kolay olmadığı için internetten alışveriş tercih ediliyor.

» Sosyal medyada nasıl varlık gösteriyorsunuz?
Özellikle Facebook’ta Butikbebe sayfamız çok aktif. Yarışmalar, hediye çeki dağıtımı, öneri ve yorumları da değerlendiriyoruz. Bebek sahibi ebeveynlerin kendi aralarında konuşabilecekleri bir mini platform da yaratmış oluyoruz böylece. Önümüzdeki dönemde Twitter, Pinterest. YouTube gibi sosyal medyanın diğer alanlarını da çok daha etkin kullanacağız. Yapılanmamız hiç bitmiyor.

Dünyaya açılma zamanı

2013 yılında üç ülkede yer alacaklarını, siteyle ilgili geliştirmelerin, sunulan ürün ve hizmetlerde artışın her zaman devam edeceğini belirten Özgür Aksakallı, “Kendi özel markalarımız da olacak” bilgisini ekledi. Aksakallı şu detayları paylaştı:
“Netset olarak kendi içimizde de dikey birtakım ekstra bölümlemeler yapabileceğimiz sitelerimiz olacak ve yatırım sayımız artacak. Çünkü bu sektör, bir bütün olarak her yıl hızlı büyüme sergiliyor. Mobil ortam iOS ve Android için uygulamalarımızı hazırlıyoruz. Ama sadece uygulama ile sınırlı kalmayacağız. Türkiye’de ilk olacak bir projemiz var. Türkiye’nin önemli markalarından birinin ürünlerin içinde standart olarak Butikbebe uygulamamızla yer alacağız. Bunu da ilk çeyrekte hayata geçirmiş olacağız ve hem marka için hem de tüketiciye ulaşım yöntemlerini artırmak adına önemli olacak.”
ETİKETLER : Sayı:897

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics