spot 17 HAZİRAN 2012 / 14:22

Arena’da yeni adımlar

Kurumsal tarafa yatırımın artırılması düşünülen Arena’da yeni bir alanda yeni bir şirket de faaliyete girmiş durumda. Önümüzdeki dönem için yeni adımlar da sırada.

İki yıl önceki Redington satın alması sonrasında sermayedar yapısı değişen Arena, yeni adımlarla yoluna devam ediyor. Kurumsal tarafa yatırımın artırılması düşünülen Arena’da yeni bir alanla yeni bir şirket de faaliyete girmiş durumda. Önümüzdeki dönemde dağıtıcı olarak bulut bilişim konusunda da kendilerini konumlandırmaya hazırlanan şirket, bundan sonraki süreçte şartlar uygunsa; yeni şirket yatırımları yapmayı değilse de kendilerinin kuracağı şirket yapılanmaları strateji ile yola devam edecek.
2009’un sonunda bitti satın alma sonrasında sadece sermayedar yapısının değiştiğine vurgu yapan Arena Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsü, kendileri ile aynı işi yapan bir şirket tarafından satın alınmanın avantaj olduğunu belirtti. Arena’nın 21 yıllık oturmuş bir yapısı olduğunu 450 tane markayı içinde barındırdığını ve 7 bin 800 bayiye fatura kestiğini dile getiren Tüzünsü, “Bunca yılda oluşturduğumuz bu yapının önemli bir değer olduğuna inanıyoruz. Biz bütün altyapımızı bu dağıtım işine yaptık. Yani yarın öbür gün klima sektöründen, ısıtıcı sektöründen, küçük ev aletlerinden hangi üretici ürününü bu teşkilatlara ulaştırmak isterse en uygun platformun bizim olduğunu düşünüyoruz. Oluşturduğumuz B2B sitesiyle oluşturdurduğumuz kredi kartı seçenekleriyle biz kendimizi sadece BT olarak değil dağıtım işini bilen ve her türlü olanağı sunan bir şirket olarak görüyoruz” diye konuştu.

Yeni bir şirket yeni bir alan
Arena’nın şu ana kadar tek bir şirket olduğunu belirten Tüzünsü, Redington’dan sonra ilk defa yüzde yüz Arena’nın sahibi olduğu bir güvenlik şirketi kurduklarını belirtti. Gözetim ve güvenlik pazarında olan şirketin servis değil cihaz satışı yapacağını ifade eden Tüzünsü, şöyle konuştu:
”Sensonet isimli şirketimiz proje bazında çalışacak. Önümüzdeki dönemde burada ciddi bir fırsat olduğunu gördük. Bazı alanlarda büyüyebilmek için Arena yapısının dışında ayrı yatırımlar gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda gözetim ve güvenlik pazarı bunlardan biri. Arena bu tür durumlarda iki üç türlü yatırım yapma yetkisine sahip. Bir tanesi yeni markalar alır bünyesine, bir tanesi Sensonet’te olduğu gibi yeni bir şirket oluşumu kurar ya da pazarda var olan bir şirketi satın alır onunla stratejik ortaklık kurarız. Güvenlik tarafında satın alabileceğimiz bir şirket yoktu biz de kendimiz kurduk. Şirket kurulalı bir iki ay oldu.  Şartlar uygunsa; yeni şirket yatırımları yapmayı değilse de kendimizin kurması gibi bir stratejimiz olacak”

Önümüzdeki dönemde adımlar belli
Önümüzdeki dönem için kurumsal iş tarafını geliştirmek gibi bir planları da olduğunu dile getiren Tüzünsü, bir dağıtıcı olarak bulut bilişim konusunda da kendilerini konumlandırmaya çalıştıklarını belirtti. Bulut bilişim tarafında dünyada da dağıtıcıların kendilerine üç temel rol yarattığını gözlemlendiğini belirten Tüzünsü, “Birinde katma değerli dağıtıcılar dediğimiz büyük çaplı dağıtıcılar Avrupa’da kendi veri merkezlerini kurmuşlar. İkinci rolde kendi portallarını oluşturmuşlar ve bir servis sağlayıcıdan bir hizmeti, başka bir servis sağlayıcıdan başka bir hizmeti alıp bunları tek bir ürün haline getirip kendi bulutları olarak satıyorlar. Üçüncüsü de bir servis sağlayıcının ürününü alıp kendi bayi teşkilatları ile satışını gerçekleştiriyorlar” diyerek özetledi.
Yıllardır sektörün içinde olan bir dağıtıcı olarak Anadolu’nun her yerinde kurumsal müşterileri olduğuna dikkat çeken Tüzünsü, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir servis sağlayıcının çok kısa sürede satış teşkilatını kurması hem çok verimli değil hem de çok kolay değil. Onun yerine bu satış teşkilatı olan kurumlara gidip Türkiye’de 50 kullanıcının altındaki KOBİ dediğimiz BT yatırımı olmayan yerlere ulaşması çok daha kolay. Bizim de Arena olarak kendimize biçtiğimiz rol şimdilik bu. Servis sağlayıcılar da doğal olarak o sektördeki satış teşkilatı kimde varsa onlarla işbirliği yapma yoluna gidiyorlar, gidecekler. Ancak bu ne kadar uzun süreli olur, ne kadar kazançlı olur bayi teşkilatı burdan ne kadar para kazanır bu görülecek. Bizim de zaten gidemediğimiz bir kitleye gidileceği için bizim için de bayi için de ilave bir kazanç olabileceğini düşünüyoruz.”
Tüzünsü, sözlerini “Tüm bunların yanı sıra ana iş kolumuz olan ve ağırlıklı olarak lojistik hizmeti gördüğümüz PC’nin dışında önümüzdeki dönemde büyüyeceğini öngördüğümüz dizüstüne bağlı aksesuar tarafında da yatırım yapma düşüncemiz var” diyerek sonlandırdı.
ETİKETLER : Sayı:876

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics