spot 05 AĞUSTOS 2012 / 12:20

Bilgi toplumu olmanın en önemli ayağı eğitim

Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik ile Evrensel Hizmet Kanunu’na ilişkin görüştük.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik ile Evrensel Hizmet Kanunu’na ilişkin ayrıntılı bir sohbet gerçekleştirdik.

» Evrensel Hizmet Kanunu’nun çıkarılmasına nasıl karar verildi, hangi gelişmeler yaşandı?
Türk Telekom’un satışından önce alıcılar, Evrensel Hizmet kavramından söz ettiler. Buna istinaden 2005’te Evrensel Hizmet Kanunu’nu çıkardık. Devlet işletmecilere; kârlı bölgelerden para kazanıyorsunuz, diğer bölgelere biz hizmet götürebiliriz diyor ama işletmecilerin de o zaman Evrensel Hizmet Fonu’na para aktarımı yapmaları gerekiyor. Türkiye’nin durumuna göre Bakanlar Kurulu, Evrensel Hizmet’in kapsamını daraltıp genişletmeye yetki verdi. Bu yetkiden hareketle Bakanlar Kurulu kararıyla bazı hizmet türleri Evrensel Hizmet’in kapsamına alındı. Bu doğrultuda; Türkiye’nin bilgi toplumu olması ve bilgisayar okur yazarlığının artırılması yönünde, bilgisayar altyapısı ve üst yapısının Türkiye’nin  her yerine götürülmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol yaptık; okullarımıza bilgisayarlı sınıflar; bilgi teknolojileri sınıfları oluşturduk. Kızılay’ın olağan ve olağanüstü durumlarda haberleşmesini sağlamak için, ses ve görüntülü hizmetleri de dahil ettik. Radyo ve televizyondaki halkın ücretsiz kullandığı karasal sayısal hizmetler de Evrensel Hizmet’in kapsamına alındı.
FATİH Projesi’nin başarısı da başarısızlığı da çok ses getirir

» FATİH Projesi de Evrensel Hizmetler kapsamında değil mi?
Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış olduğumuz bilgisayarlı eğitim, bilgisayar sınıfları, bilgisayarlı eğitim projesi olan FATİH Projesi, 2010 Kasım itibariyle gündeme geldi. Bakanlığımız; ilk aşamada pilot olarak belirlediğimiz 3657 lise ve Anadolu Lisesi için  yaklaşık 85 ilde etkileşimli akıllı tahta ihalesine çıktı. Bu ihale süreci 26 Eylül 2012 itibariyle tamamlanıyor ve okullara monte edilecek.  Bunun yanında çok fonksiyonlu yazıcı tarayıcı doküman kamera dediğimiz ihale süreci devam ediyor. FATİH Projesi içerisinde yer alan bileşenlerden bir tanesi de; öğretmenlerimizin yerinde eğitimini sağlamak amacıyla tek noktadan çok noktaya etkileşimli video konferans sisteminin kurulması.Burada temel amacımız ve beklentimiz; FATİH Projesi’nin öğrencilerimize ve öğretmenlerimize bilgisayarlı eğitimin yanında, teknolojiyi üreten bir merkez olmayı ülke olarak hedeflemektir. Bu teknolojiye ihtiyacı olan internet altyapısını da, devlet altyapısını da hazır götürüp internetteki bant genişliğini yükselterek 2023 yılında hedef koyduğumuz; Türkiye’deki toplam hanenin yüzde 80’ine en az 1 GB sağlamak istiyoruz. FATİH Projesi çok büyük bir proje; dünyada da bu ölçekte uygulayan ülke olarak ilkiz. Başarısı da başarısızlığı da ses getirecek bir proje; başaramazsak kaybettiğimiz maddi manevi çok şeyimiz olacak.

» Bu kapsamda başka çalışmalarınız var mı, hedefleriniz nelerdir?
Yerli malı katkısını güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 1 katrilyona yakın bu hizmetlere para harcadık. Bilgi toplumu olmanın en önemli ayağının eğitim olduğunu düşünerek hizmetlere eğitimden başladık. Bu arada, sabit ve mobil haberleşme sistemlerini de her yere götürmeyi hedefledik, yani yaklaşık 2500 köy ve mecraya şu anda hem telefon hem de telefonla birlikte genişbant interneti götürüyoruz. Ulaşımı sadece deniz yoluyla yaptığımız; Bozcaada, Gökçeada, Avşa gibi yerleri Evrensel Hizmet’ten finanse ediyoruz. E-devlet hizmetini Türksat’a yaptırıyoruz. Böylece 39 kamu kuruluşu, kamu hizmetini e-devlet kapısından alma imkânına kavuştu. Kamu İntermet Erişim Merkezleri kurduk; Halk Eğitim Merkezleri’ne, kütüphanelere, askeri kışlalara, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na… Bunu şimdi daha da yaygınlaştırıyoruz. PTT Genel Müdürlüğü ATM’lerinin hemen yanına ‘kiosk’ dediğimiz hizmet türünü yerleştireceğiz. Büyük alışveriş merkezlerine, havaalanlarına, teminallerine, garlara bunları kuracağız; bilgisayar yanınızda olmasa da o noktalara gidip işlemlerinizi yapabileceksiniz. Bu bağlamda Türksat ile sözleşmeyi de imzaladık.

AR çok olabilir, önemli olan GE

» Evrensel Hizmet’te biriken parayı ne şekilde kullanıyorsunuz?
Evrensel Hizmet’te bir yılda 500-600 milyon kadar para birikiyor ve bu paraya da tabii pek çok kurum ilgi gösteriyor. Bu birikimin harcaması ve politika belirleyicisi burası. Bakanlığımızca, bilişim sektörüne yönelik yapılan Ar-Ge faaliyetlerine maddi destek sağlayacak yönetmelik taslağı hazırlıklarını tamamladık, Sayıştay’a sunduk. Elektronik ve Haberleşme alanında destek kararı alınan projelere 1 milyon TL’ye kadar, Havacılık ve Uzay alanında destek kararı alınan projelere ise 2 milyon TL’ye kadar destek verilebilecek. Desteklerden KOBİ’lerin yanı sıra yüksek öğretim kurumları ve gerçek kişiler de yararlanabilecek. Fikrin ürüne dönüşmesine yönelik destek veriyoruz, üründen sonraki aşaması değil. Bu hibe, geri dönüşü yok. Projeler 2 aşamadan geçecek. Bunun için uzman havuzu oluşturuyoruz. 100 projeyi destekleriz; 5 proje 10 proje hayata geçer… AR çok olabilir, önemli olan GE.
ETİKETLER : Sayı:883

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics