spot 15 TEMMUZ 2011 / 14:10

Bir kere döşe ömür boyu kullan

Uçtan uca çözüm olarak sunulan ‘üflemeli fiber’ uygulaması, genişbantın önünü açıyor.

Genişbant internet hizmetinin Türkiye’de son yıllarda hızla yaygınlaşmasının en büyük nedeni birçok şirketin bu alana yatırım yapması ile altyapı faaliyetlerinin hızlanması olarak gösterilebilir. Ancak kablo döşeme işi, gerek fiziki güçlükler, gerekse yerel yönetimler ile sağlayıcı şirketler arasında yaşanan sorunlar nedeniyle zor ilerleyebiliyor. EFB Elektronik tarafından sunulan ve FTTH (Fiber to the Home-Eve kadar uzanan fiber) temeline dayanan ‘üflemeli fiber’ teknolojisi sayesinde kurumlar fiber altyapı için sadece bir kez çalışma yaparak o bölgeyi modüler bir şekilde fiber bağlantıya kavuşturabiliyor.
Şirket, 13 Temmuz’da İstanbul’da düzenlediği bir tanıtım toplantısında, ACE markasıyla birlikte ön plana çıkan ve Türkiye’de Ekolan ile pazarda konumlandırdığı üflemeli fiber çözümünün tüm ayrıntılarını sektörle paylaştı. EFB Elektronik Genel Müdürü Tuğrul Akarsu’nun açılış konuşmasını yaptığı toplantıda ayrıca TKF’nin EMEA Bölgesi Genişbant Satış Müdürü Thomas Hosch ve Genişbant Ürün Yöneticisi Martijn Borgman da sunumlar yaparak çözümün teknik kısmıyla ilgili bilgiler verdi.

“Birileri ön ayak olmalı”
Tuğrul Akarsu konuşmasında üflemeli fiber uygulamasının en büyük avantajının, farklı ihtiyaçlara yönelik tüplerin yerleşim bölgesine bir defa döşenmesinin ve ihtiyaç duyuldukça fiber kabloların bu bölgede ‘ameliyatsız’ bir şekilde çekilebilmesi olduğunu söyledi. Akarsu: “Sağlayıcılar bir araya gelerek böyle bir çözümü kullanabilir, ya da TT gibi büyük kurumların ön ayak olmasıyla bu yöntem yerleşebilir. Böylece sokakları, caddeler sürekli kazılmadığından hem çevre hem de sağlayıcının maliyetleri önemli ölçüde düşer” dedi.
Hollanda’da faaliyet gösteren grup şirketi TKF’nin EMEA Bölgesi Genişbant Satış Müdürü Thomas Hosch ise sistemin başlangıç maliyetinin sıradan fiber kablolara göre biraz daha pahalı olduğunu ama uzun vadede bakıldığında ‘üflemeli fiber’in çok avantajlı olduğunu vurguladı.

Fiber nasıl üfleniyor?

‘Üflemeli fiber’ olarak bilinen ‘Blown Fiber’ teknolojisi yıllardır var. EFB Elektronik ise dünyanın sayılı fiber kablo (core dahil) üretebilen bir şirket olarak FTTH çözümleri için geliştirdiği kablolar ve farklı amaçlar için kullanılan tüpler ile bu alanda hizmet veriyor. Şirket bu projelerde çok kanallı tüpleri önce yerleşim merkezinin etrafına döşüyor sonra da evlere/ofislere kadar uzatıyor. Bunu yaparken fiber döşenmiyor, sadece belirli çıkış noktaları bırakılıyor. Ardından ihtiyaç duyulduğunda bağlantı noktalarına özel makineler bağlanarak fiber kablo istenen kanal içerisine üfleniyor ve tüpün çıkışından alınıyor. Makineler dakikada 50-60 metre kablo döşeyebiliyor ve bu işlem sadece 3 kişi (2 çalışan ve bir süpervizör) tarafından yapılabiliyor. Uygulama modüler olması ve ihtiyaca göre kablolama yapılabilmesi ile dikkat çekiyor.
ETİKETLER : Sayı:830

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics