spot 03 OCAK 2010 / 23:00

Borusan Telekom’a İngiliz pasaportu

Vodafone, 29 Aralık’ta düzenlediği bir basın toplantısıyla 3 bin adet kurumsal müşteriye sahip olan Borusan Telekom’un tüm hisselerini satın almak üzere Borusan Holding ile anlaşmaya vardığını açıkladı. Vodafone Türkiye, bu satın almayla mobil çözümlerine ek olarak kurumlara bütünleşik iletişim hizmetleri sunmayı ve böylece kurumsal iletişim pazarındaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.
Basın toplantısı ve satış sözleşmesi, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Borusan Holding CEO’su Agah Uğur’un bizzat katılımıyla gerçekleştirildi. Uğur: “Borusan Telekom, 9 yıldır faaliyette ve Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin yüzde 38’inin stratejik iletişim ortağı. Fakat şunu kabul etmek lazım ki işe başladığımızdan beri telekom sektöründe dengeler ve kurallar değişti, mobil ve sabit iletişim bütünleşme eğilimine girdi. Burada biz bir yol ayrımında kaldık: Ya alternatif telekom operatörü olarak butik bir oyuncu olarak kalmaya devam edecektik ya da işi iletişim hizmetlerini ana iş kolu olarak gören büyük bir oyuncuya devredecektik. Biz holding olarak enerji, çelik ve lojistiğe odaklanarak devam etmeye karar verdik. Satış sürecinde karşılıklı anlayış ve güven ortamı içinde hareket ettiğimiz Vodafone Türkiye’nin, ellerimizde büyüyen bu yapı için iyi bir müşteri olduğunu düşünüyorum.”

Borusan_TelekomaTimuray: “Toplam iletişim stratejisini güçlendirmeyi hedefliyoruz”

Serpil Timuray satın alma konusunda şunları söyledi: “Borusan Telekom’u satın almamız, uzun dönemli yatırımlarımızın bir parçasını oluşturuyor. Biz bu satın almayla kurumsal müşterilerimize vaat ettiğimiz toplam iletişim stratejisini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Böylece kurumsal müşterilerimiz hem kurumsal, hem mobil iletişim ihtiyaçlarını Vodafone üzerinden sağlayabilecekler. Borusan Telekom’un 3 bin kurumsal müşterisi var. Bunun yanında mevcut fiber altyapısı ve fiber altyapı kurulumu konusunda kazandığı deneyim de bize güç katacak. Bu yeni kazanımla, büyük kurumsal müşterlerimize ve KOBİ’lere çok daha geniş iletişim olanakları sağlayabileceğiz.

Satın almaya dair detaylar

l Anlaşmadaki satış bedeli belli mi?
Bedel, prensip gereği açıklanmadı. Borusan Telekom 70 milyon dolar ciroya ve 18 milyon dolar aktif büyüklüğe sahip.
l  Anlaşma ne zamandan itibaren geçerli?
Hisselerin yüzde yüzünün devrine dair anlaşma gerçekleşti.
l  Borusan Telekom adı değişecek mi?
Şirket 1,5 yıl daha Borusan Telekom adıyla devam ettikten sonra Vodafone adını alacak.
l  Borusan Telekom ekibi ne olacak?
Etkileyici bir performans gösterdiğine inanılan şirket, icra kurulu dahil tüm ekibiyle Vodafone bünyesine alınacak.
l  Borusan Telekom altyapısı ne durumda?
Veri taşımada geçen yıla göre bu yıl büyüme yüzde 100’e yakın, yıllık ses trafiği 1 milyar dakika. Şu an şirketin 250 kilometrelik fiber altyapısı var.
ETİKETLER : Sayı:752