spot 03 ARALIK 2012 / 12:11

Brezilya yükseliyor

Güney Amerika’nın yükselen değeri Brezilya teknoloji yatırımları ile birlikte büyüme ivmesini artırıyor. Geçtiğimiz hafta Ericsson’un davetlisi olarak Brezilya’nın üç farklı şehrinde üç farklı etkinliğe tanık olduk. Sao Paulo’da gerçekleşen Ericsson Business Innovation Forum 2012, Sao Jose Dos Campos’taki fabrika ziyareti ve Rio de Janeiro’daki bulut tabanlı eğitim programı bize hem Brezilya hem de Ericsson’ın bölgedeki yatırımları hakkında detaylı bilgi sahibi olma olanağı sağladı.
Sao Paulo’da gerçekleşen Ericsson Business Innovation Forum 2012, Brezilya gibi ülkelerde teknolojiyle birlikte gelişme hamleleri sahne aldı. Brezilya’nın yerel şirketlerinin yöneticilerinin dışında Universal Music, Facebook ve Telefonica gibi çok uluslu şirketlerin Brezilya temsilcileri de dünyanın dört bir yanından gelmiş gazetecilerin karşısına çıktı. Etkinlik sırasında sohbet ettiğimiz Ericsson Consumer Lab Araştırma Bölümü Başkanı Michael Björn, artık her şeyin daha da çevrimiçi olduğunu kaydetti. Björn, “Bundan on yıl önce çevrimiçi uygulamalar bu kadar yoğun kullanılmıyordu. Artan bant genişlikleri, gelişen mobil dünya ve hızla artan akıllı cep telefonları sayesinde artık hemen her yerden hem kendimizin hem de başkalarının izinli içeriklerine ulaşabiliyoruz. Bu da teknolojinin geldiği yeri gösteriyor. Ancak tüm bunlar olurken de bilgisayar okuryazarlığını atlamamız ve her bireyi iyi birer kullanıcı haline dönüştürmemiz gerekiyor” dedi.
Dünyada dört tane var
Ericsson’ın Sao Jose Dos Campos’taki Teknoloji Parkı’nda yer alan fabrikasından Çin, Hindistan ve İsveç olmak üzere dört adet bulunuyor. Bu fabrikada Ericsson ürün grubunda yer alan tüm ürünlerin üretilmesi ve Brezilya üzerinden tüm bölgeye dağıtılması söz konusu. Fabrika ziyaretimiz sırasında görüştüğümüz Ericsson Tedarikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Andreas Nordin, onbir yıl önce geldiği Brezilya’da evlenmiş ve artık tam bir Brezilyalı gibi fabrikayı yönetiyor. Bu fabrikanın bölge operasyonları için çok önemli olduğunu belirten Nordin’e göre bölge inanılmaz bir potansiyele de sahip.

Eğitim herkesin hakkı
Carla-BelitardoRio’da fakir çocuklar için bir inisiyatif başlatan Ericsson, burada güçlü bir yerel STK ile işbirliği yapıyor. Projenin özünde fakir çocukları sporla ve geleceğin eğitim teknolojileriyle buluşturma fikri yatıyor. Proje yöneticisi olarak görüş veren Ericsson Sürdürülebilirlik Bölümü başkanı Carla Belitardo, projenin Brezilya ve bölge ülkeleri için çok önemli olduğunu, gelecek için de örnek teşkil edeceğini belirtti.

Ortadoğu’nun en sayısal şehri İstanbul

Anders-LindbladÖte yandan bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişimin kentlere ve insanlara sağladığı faydaların  araştırıldığı “Ericsson Networked Society (Sayısal Toplum) Kent İndeksi” araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı. Dünyanın en büyük 25 kentinin incelendiği çalışmada, Singapur ilk sırayı alırken, İstanbul genelde 15, Ortadoğu’da ise birinci sırada yer aldı. İstanbul’un Ericsson Networked Society Kent İndeksi’ne dahil edilmesinin, ICT’nin Ortadoğu’daki artan önemini gözler önüne serdiğini söyleyen Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Anders Lindblad, İstanbul’un geleceğe yatırım yapan kentler için harika bir örnek olduğunu belirtti. ICT’nin gelişmesi ve yaygınlaşmasının, öğrencilerin başarısını ve eğitim performanslarını geliştirirken, vatandaşların politikaya katılımını artırdığına ve sosyal iletişimi de güçlendirdiğine değinen Anders Lindblad, “Araştırmaya göre, genişbant penetrasyonunda görülen her yüzde 10’luk puan artışında, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesi üzerindeki yalıtılmış ekonomik etki GSYH’nin yaklaşık yüzde 1’i civarında” dedi.
ETİKETLER : Sayı:898

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics