spot 20 KASIM 2011 / 15:26

Bu projede üreticiler izleyici, izleyiciler de üretici

İnternette video izleyen izleyiciler nasıl olur da üretime dahil edilebilir.

İnternette video izleyen izleyiciler nasıl olur da üretime dahil edilebilir. Bu sorunun cevabını Esvedeyn Flashback projesi vermeye çalışıyor. Ve bunun için destek bekliyor.
Esvedeyn Flashback projesi, final sahnesi çekilmiş, geri kalanının ise katılımcılar tarafından çekileceği bir film/senaryo projesi. Siteye girdiğinizde ilk önce final videosunu izliyorsunuz. Ana karakterin öznelinden çekilen bu videoda yatakta kanlar içinde yatan bir kadın var. Adam duyduğu garip sesler ile uyanıyor ve odadaki dolaptan bir bıçak alarak dışarı çıkıyor. Dolaba doğru giderken yataktaki kadın ile boğuştuğu anı hatırlıyor. Bu ise filmin sonu. Bu iki karakter kim? Neler yaşadılar? Nasıl oldu da bu noktaya geldiler? gibi soruları cevaplayarak flashback videolar çeken katılımcılar filmi başa doğru çekmeye başladılar. Proje ile ilgili Filiz Genç Ağdemir’den bilgi aldık.
Etkileşimli bir dizi tecrübesi
Ağdemir, “İnternette video izleyen izleyicileri nasıl olur da üretime dahil edebiliriz sorusunu kendimize sormamız ile projeye başlamış olduk” diyor. Ağdemir, şunları söyledi: “Sitenin hayata geçebilmesi için pilot bir senaryo ve videoya, katılımcılarımıza bu karmaşık projeyi kolayca anlatabilecek kısa ve öz metinlere, iyi bir tasarıma ve sağlıklı çalışan bir uygulamaya ihtiyacımız vardı. Uzun bir kullanıcı testi sonucunda şimdiki siteyi hayata geçirebildik. Bir katılımcının fikrini beğenmeyen başka bir katılımcı olur düşüncesi ile her videoya dört farklı flashback eklenebilecek bir yapı geliştirdik. Böylece hem katılımcılarımız daha özgür olurken, sadece izleyici kalmak isteyenlere etkileşimli bir dizi deneyimi sunulmuş oluyor. Projemize en önemli destek katılımdır. Bir flashback videosu çekmek ya da bir fotoroman oluşturmak projemiz için çok önem arz ediyor. Her eklenen flashback, pasif izleyicileri üretici olmaya bir adım daha yaklaştırıyor ve cesaretlendiriyor. Bu yüzden projemize katılım sağlayabilecek doğru kitleye ulaşmamız çok önemli. Katılımcı olmak isteyenler bize hem site üzerinden hem de facebook sayfamızdan kolayca ulaşabilirler. Projemizin esvedeyn flashback ayağı ticari bir amaç içermiyor bir süre sonra ticari bir boyut kazanırsa, tüm katılımcılarımız ile bu konu tek tek görüşülecek fikirleri alınacak.”
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics