spot 04 EKİM 2010 / 14:17

Çevrimiçi pizzanızı adım adım takip edin

Pizza tutkunları, siparişlerini bu adresten kolayca verebiliyorlar.


Domino’s Pizza’nın menüsünü inceleyerek kendileri için en uygun pizzayı sipariş veren pizza severler, www.dominos.com.tr adresinden verilen siparişlerde geçerli olan takip sistemi sayesinde pizzalarının dedektifi olabiliyorlar. Domino’s Pizza’nın bu avantajı sayesinde pizzalarının hazırlanma aşamalarını sırasıyla takip edebiliyor, fırında ya da yolda olduğunu öğrenebiliyorlar. Böylece pizzalarının yolculuğundan anından haberdar oluyorlar.
Konuyla ilgili sorularımızı Domino’s Pizza Türkiye Bilgi İşlem Müdürü Utku Temiz yanıtladı.

Domino’s Pizza’nın çevrimiçi sipariş takip sistemi nasıl çalışıyor?
Acıktık Projesi’nde (www.dominos.com.tr adresindeki çevrimiçi sipariş hizmeti) yapmış olduğumuz, sanalda gerçek dükkanımızın bir kopyasını yaratmak oldu. Şu anda da nasıl bir dükkan işletiliyorsa aynı şekilde bu web sitesini çalıştırıyoruz. Yeni düzenlemeler yapıyoruz, teknolojik altyapıyı geliştiriyoruz, satış artırmak için pazarlama faaliyetlerimiz oluyor ve site performansını hem satış anlamında hem müşteri davranışları kapsamında takip ediyoruz.
Olabildiğince kullanıcı açısından kolay olmasını hedefleyerek tasarlamış olduğumuz bir üyelik sistemimiz var. Müşteriden teslimat için gerekli bilgileri ve ardından siparişini alıyoruz. Siparişini alırken müşteri dilerse herhangi bir kampanyamızı seçiyor, eğer kampanya seçmemişse sistem vermiş olduğu siparişe göre müşteri için en avantajlı kampanyayı seçerek indirimi uyguluyor. Sipariş sonlandığında, eğer müşterinin ilk siparişi ise çağrı merkezimiz müşteriyi telefonla arayarak siparişi teyit edip onaylıyor. Onayın ardından sipariş dükkândaki sisteme düşüyor ve hemen pizza yapılmaya başlanıyor. Siparişin dükkândaki tüm süreçleri müşteri tarafından web sitesi üzerinden takip edilebiliyor.

Bu sistem kaç kişiye hizmet veriyor, kaç ilde kullanılıyor? İşleyişiyle ilgili ilginç veriler var mı, sistem ne işe yarıyor, pazarlama anlamında
nasıl katkılar sağlıyor?


Domino’s Pizza olarak Türkiye’de 19 ilde hizmet veriyoruz. Hepsinde bu sistem mevcut. Sisteme sipariş düştüğü anda bunun bizim şubemize düşme zamanı yaklaşık 3-4 saniye diyebiliriz. Sisteme sipariş düştüğü anda ekranlarımızda internetten sipariş olarak gözüküyor ve bilgisayarda bir alarm çalıyor. Çevrimiçi sipariş takip sistemi çok
kısa bir süre önce başlamasına rağmen şu anda ortalama aylık olarak 25 bin sipariş alıyoruz. Her hafta sipariş sayımız yüzde 2-3 oranında artış gösteriyor. Bu da bizim için çok sevindirici. Özellikle üniversite şehirlerinde sistemin kullanım oranları çok yüksek, bu da öğrencilerin internet üzerinden ne kadar çok alışveriş yapmaya alıştıklarını gösteriyor.
Ödeme konusu da kolay, kredi kartı numarası vs vermek zorunda değilsiniz. Siparişiniz teslim edildiğinde kapıda ödeme yapabiliyorsunuz. Bu da müşterilerimizin daha kolay sipariş vermesini sağlıyor. Her yeni kaydolan müşteri mutlaka çağrı merkezimiz tarafından 2-5 dakika içerisinde aranıyor ve sipariş teyidi alınıyor. Böylece adreste, telefonda herhangi bir hata olmasının önüne geçiliyor ve 30 dakika garantimiz de müşterimize sorunsuz şekilde yine vaat ediliyor.

Bu sistemden kaç kişi faydalanıyor?
3 aylık süre içerisinde sisteme 35 bin civarında üye kaydoldu.

Kaç ilde uygulanıyor?
Domino’s Pizza’nın hizmet verdiği tüm illerde internetten sipariş vermek mümkün.

Ne kadar zamandır bu sistem kullanılıyor?
Üç aydır aktif olarak tüm dükkânlarımızı bu sisteme geçirdik, öncesinde bazı dükkânlarda pilot uygulamalarımız olmuştu.
ETİKETLER : Sayı:790
YORUMLAR
Zekeriya 07 HAZİRAN 2011 / 22:49 0 0
2010 Yılında Domino's pizza tarafından uygulanan ve broşürlerinde de Türkiye de ilk olarak anılan online sipariş takip hizmeti, Mart 2009 tarihinden beri Balıkesir de Merda Lahmacun tarafından uygulanmaktadır.

www.merdalahmacun.com.tr

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics