spot 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

Çifte vergi kalktı, sıra rekabetin önündeki engellerde

TBMM’de kabul edilen torba kanunla sanal operatörlerin önü açıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin son mesai gününde vergi düzenlemeleri ile ilgili torba yasa geçti. TBMM’de kabul edilen torba kanunla birlikte Sanal Operatörler’in (MVNO) önü de açılmış oldu. Önceden hem GSM işletmecilerinin brüt satışlarından hem de sanal mobil işletmecilerinin brüt satışlarından yüzde 15 Hazine Payı alınıyordu. Düzenleme ile birlikte sanal operatörler artık GSM işletmecilerine ödedikleri ücret üzerinden yüzde 15 hazine payı ödemeyecek.
Yasayla birlikte artık yalnızca ana operatörlerden hazine katkı payı alınacak ve çifte vergilendirme kalkacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na 15 şirket bildirimde bulunarak MVNO işletmecisi olacağını bildirdi. Bundan sonraki süreçte GSM altyapısı sağlayan operatörler ile anlaşma yapan MVNO işletmecisi hizmet vermeye başlayacak.

Top BTK’da
TBMM’de 23 Temmuz 2010 tarihinde kabul edilen 6009 sayılı yasada “Sanal Mobil Şebeke Hizmeti (MVNO)” işletmeciliğini ilgilendiren önemli bir değişiklik yapıldı ve önemli bir yanlış uygulama düzeltilmiş oldu diyen Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği Genel Sekreteri Rıdvan Uğurlu “Bilindiği gibi GSM işletmecileri, imtiyaz sözleşmeleri gereği, cirolarının yüzde 15’ini hazineye ödüyorlar. Diğer yandan MVNO işletmecileri, GSM işletmecilerinden hizmet alarak ve üzerine kendi katma değerli hizmetlerini ilave ederek tüketiciye hizmet verecekler. Ancak, eski kanun hükmü gereği MVNO işletmecileri de cirolarının yüzde 15’ini hazineye vermek zorundaydılar. Yapılan bu kanun değişikliği ile MVNO işletmecileri sadece kendi ilave ettikleri katma değerin yüzde 15’ini hazineye verecekler” dedi.
Vergi konusunda TBMM üzerine düşeni yaptığını aktaran Uğurlu, MVNO işletmeciliğinin başlayabilmesi için şimdi topun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda olduğunu ifade etti. 2009 yılının Haziran ayından itibaren verilmesine başlanan MVNO Yetkilendirmesini şimdiye kadar 17 işletmecinin aldığını hatırlatan ancak bu işletmecilerin neredeyse tamamının hizmet vermeye başlayamadığını söyleyen Uğurlu, “Bunun en önemli nedeni GSM işletmecilerinin MVNO işletmecilerine hizmet vermeye sıcak bakmamaları. MVNO hizmetinin başlayabilmesi için, BTK’nın GSM işletmecilerini  MVNO işletmecilerine hizmet vermeleri için yükümlü hale getirecek düzenlemeler yapması gerekiyor” dedi.
“0 510 22” ile başlayan numara bloğunu alarak, ilk sanal mobil işletmeci olan Net Ankara Genel Müdürü Adem Öcal, çifte vergilendirmenin kalkmasının önemli bir gelişme olmasına karşın etkin rekabet ortamının olmadığı için ve sanal operatörlerin fiili olarak sektöre girişinin önündeki engeller kalkmadığı için aboneye yansımayacağı görüşünde.
ETİKETLER : Sayı:782

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics